Czystki etniczne w Palestynie

Okładka książki Czystki etniczne w Palestynie Ilan Pappe
Okładka książki Czystki etniczne w Palestynie
Ilan Pappe Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa Seria: Le Monde diplomatique poleca reportaż
366 str. 6 godz. 6 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Le Monde diplomatique poleca
Tytuł oryginału:
The Ethnic Cleansing of Palestine
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Data 1. wydania:
2007-09-01
Liczba stron:
366
Czas czytania
6 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365304254
Tłumacz:
Anna Sak
Tagi:
Izrael Hebron Palestyna czystki Arafat Bliski Wschód mur Jerozolima Gaza Zachodni Brzeg Jordanu nakba
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
150
47

Na półkach:

niewiarygodne ile cierpienia moze zadac narod, ktory sam duzo przeszedl..
Polecam, zwlaszcza teraz w okresie kolejnych zamieszek w Plaestynie

niewiarygodne ile cierpienia moze zadac narod, ktory sam duzo przeszedl..
Polecam, zwlaszcza teraz w okresie kolejnych zamieszek w Plaestynie

Pokaż mimo to

avatar
566
80

Na półkach: ,

Książka ta czekała na pólce na przeczytanie dwa, trzy lata aż wybuchł kolejny duży konflikt pomiędzy Palestyną i krajem położonym w Palestynie, co było dobrą okazją do sięgnięcia po nią. Książka co ciekawe napisana została przez Żyda, który czerpał wiedzę m.in. ze źródeł izraelskich. Opisuje on proces wysiedlania Palestyńczyków z własnego kraju przez Syjonistów żydowskich. Tę pozycję powinni przeczytać wszyscy, którzy stoją po stronie Izraela i uważają Hamas za terrorystów ludzi, którzy walczą z okupantem o wolność własnego kraju. To jest paradoks historii! Praktycznie zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej Żydzi rozpoczęli taki sam holokaust na Palestyńczykach jakiego sami dopiero co doświadczyli na właśnej skórze dzięki Niemcom. To wszystko od lat trwa za milczącą zgodą zachodniego świata.

Książka ta czekała na pólce na przeczytanie dwa, trzy lata aż wybuchł kolejny duży konflikt pomiędzy Palestyną i krajem położonym w Palestynie, co było dobrą okazją do sięgnięcia po nią. Książka co ciekawe napisana została przez Żyda, który czerpał wiedzę m.in. ze źródeł izraelskich. Opisuje on proces wysiedlania Palestyńczyków z własnego kraju przez Syjonistów żydowskich....

więcej Pokaż mimo to

avatar
65
12

Na półkach: ,

"The Ethnic Cleansing of Palestine" Ilana Pappe to jedna z najważniejszych książek o sytuacji Palestyńczyków, zmuszonych do porzucenia swych domów w latach 40. XX wieku. Pappe, izraelski naukowiec zaliczany do tzw. "nowych historyków", idzie pod prąd narracji, przez lata forsowanej przez Izrael. Na podstawie bogatego materiału źródłowego opisuje losy poszczególnych wiosek i miast palestyńskich, których mieszkańcy w ten czy inny sposób zostali zmuszeni do ich opuszczenia. Obala mit "pustynnego kraju bez ludzi", udowadnia istnienie licznych osad i wiosek palestyńskich, opuszczonych przez ich rdzennych mieszkańców. "The Ethnic Cleansing..." to dowód na faktyczne zamiary Syjonistów względem ludności palestyńskiej jeszcze sprzed ogłoszenia niepodległości Izraela, to przykład, jak propaganda i budowanie własnej narracji może zmienić na wiele lat postrzeganie historii. Książka Ilana Pappe to obowiązkowa pozycja dla każdego kto chce rzetelnie zgłębić wiedzę o stosunkach palestyńsko-izraelskich, palestyńskich uchodźcach, czy polityce budowania "jedynie słusznej" wersji historii tego regionu. Książka ukazała się również w j. polskim.

"The Ethnic Cleansing of Palestine" Ilana Pappe to jedna z najważniejszych książek o sytuacji Palestyńczyków, zmuszonych do porzucenia swych domów w latach 40. XX wieku. Pappe, izraelski naukowiec zaliczany do tzw. "nowych historyków", idzie pod prąd narracji, przez lata forsowanej przez Izrael. Na podstawie bogatego materiału źródłowego opisuje losy poszczególnych wiosek i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
402
383

Na półkach: , ,

Wspomnienie Nakby.

Wspomnienie wydarzenia którego w Izraelu nie za bardzo można obchodzić, o którym nie za bardzo się wspomina, gdzieś tam tylko półgębkiem. Oficjalnie jednak historia powstania państwa Izrael to ponowna walka Dawida z Goliatem – tylko chyba tym razem Goliat był tym małym, a Dawid całkiem dobrze zorganizowaną „jednostką”, która miała sporo atutów po swojej stronie, a nade wszystko miała plan, który realizowała. Książka to zestawienie akcji które rodzące się Państwo Izrael – realizowało. Jest to oczywiście jednostronna relacja – tj. nie uwzględnia działań i akcji które starała się realizować strona arabska. Można zatem po lekturze mieć lekko wypaczone spojrzenie, zwłaszcza jeśli lekturę ograniczy się tylko do tej książki. Niemniej warto to przeczytać, gdyż jest to temat o wiele rzadziej podnoszony w historii powstania Państw Izrael. Na minus za to brak zebrania realnej skali czystek czy ewentualnych zbrodni – jest mnóstwo relacji, map etc. Ale brakuje mi takiego zebrania ile tak naprawdę było ofiar – nawet jeśli to bardzo zgrubne szacunki.W tej książce Palestyńczycy są tylko ofiarami - a to jednak także zafałszowany obraz, nawet jeśli pozwala więcej zrozumieć z dzisiejszych stosunków w Azji Zachodniej.

Niemniej dziś nie ma już wspomnień po Palestyńskich miasteczkach, została „nowa historia”. Obecne relacje zaś niszczone są wzajemnymi oskarżeniami i nader często nikną w ogniu odpalanych rakiet w terrorystycznych atakach na izraelskie osiedla, a z drugiej strony niszczone ogniem helikopterów i czołgów.

Wspomnienie Nakby.

Wspomnienie wydarzenia którego w Izraelu nie za bardzo można obchodzić, o którym nie za bardzo się wspomina, gdzieś tam tylko półgębkiem. Oficjalnie jednak historia powstania państwa Izrael to ponowna walka Dawida z Goliatem – tylko chyba tym razem Goliat był tym małym, a Dawid całkiem dobrze zorganizowaną „jednostką”, która miała sporo atutów po swojej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
232
137

Na półkach:

Użycie terminu „czystki etniczne” w kontekście powstania państwa Izrael może szokować i szokuje. Jednak według Pappego termin ten jest w pełni uzasadniony. Twierdzi on, że masowy eksodus ludności palestyńskiej w 1948 roku był rezultatem celowego i planowanego działania ruchu syjonistycznego i nowopowstałego państwa Izrael. Plany te były wprowadzane w życie przez przywódców ruchu syjonistycznego – Davida Ben-Guriona i pozostałych. Głownym elementem tej akcji był Plan Dalet, który Pappe szczegółowo opisuje.
W Polsce tematyka izraelsko-palestyńska zdominowana jest przez bieżące wydarzenia, kolejne intifady, pacyfikacyjne akcje armii izraelskiej i nieudane inicjatywy palestyńskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej. Znacznie mniej miejsca poświęca się na analizę wydarzeń, które leżą u źródeł obecnej sytuacji. O ile się orientuję tacy historycy jak Benny Morris albo Ilan Pappe nie zostali przetłumaczeni na polski. Polski czytelnik musi sięgać do oryginalnych wydań.
Teza Ilana Pappe jest odrzucana przez izraelskich historyków głównego nurtu jako fałszywa i motywowana poglądami autora na bieżącą politykę. Pappe ogólnie jest tępiony w Izraelu, i częściowo dlatego wyjechał do Wielkiej Brytanii. Przypomina to trochę naszych rodzimych historyków (Zyzak, Cenckiewicz),którzy są odrzucani przez tzw. mainstream.
Mi osobiście książka wydała się wiarygodna, podaje mnóstwo źródeł, dokumentów itp. Argumentacja jest logiczna a język przejrzysty.
Gorąco polecam - recenzja na podstawie wydania amerykańskiego.

Użycie terminu „czystki etniczne” w kontekście powstania państwa Izrael może szokować i szokuje. Jednak według Pappego termin ten jest w pełni uzasadniony. Twierdzi on, że masowy eksodus ludności palestyńskiej w 1948 roku był rezultatem celowego i planowanego działania ruchu syjonistycznego i nowopowstałego państwa Izrael. Plany te były wprowadzane w życie przez przywódców...

więcej Pokaż mimo to

avatar
232
137

Na półkach: ,

Użycie terminu „czystki etniczne” w kontekście powstania państwa Izrael może szokować i szokuje. Jednak według Pappego termin ten jest w pełni uzasadniony. Twierdzi on, że masowy eksodus ludności palestyńskiej w 1948 roku był rezultatem celowego i planowanego działania ruchu syjonistycznego i nowopowstałego państwa Izrael. Plany te były wprowadzane w życie przez przywódców ruchu syjonistycznego – Davida Ben-Guriona i pozostałych. Głownym elementem tej akcji był Plan Dalet, który Pappe szczegółowo opisuje.
W Polsce tematyka izraelsko-palestyńska zdominowana jest przez bieżące wydarzenia, kolejne intifady, pacyfikacyjne akcje armii izraelskiej i nieudane inicjatywy palestyńskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej. Znacznie mniej miejsca poświęca się na analizę wydarzeń, które leżą u źródeł obecnej sytuacji. O ile się orientuję tacy historycy jak Benny Morris albo Ilan Pappe nie zostali przetłumaczeni na polski. Polski czytelnik musi sięgać do oryginalnych wydań.
Teza Ilana Pappe jest odrzucana przez izraelskich historyków głównego nurtu jako fałszywa i motywowana poglądami autora na bieżącą politykę. Pappe ogólnie jest tępiony w Izraelu, i częściowo dlatego wyjechał do Wielkiej Brytanii. Przypomina to trochę naszych rodzimych historyków (Zyzak, Cenckiewicz),którzy są odrzucani przez tzw. mainstream.
Mi osobiście książka wydała się wiarygodna, podaje mnóstwo źródeł, dokumentów itp. Argumentacja jest logiczna a język przejrzysty.
Gorąco polecam – bardzo chciałoby się, żeby ta książka ukazała się po polsku.

Użycie terminu „czystki etniczne” w kontekście powstania państwa Izrael może szokować i szokuje. Jednak według Pappego termin ten jest w pełni uzasadniony. Twierdzi on, że masowy eksodus ludności palestyńskiej w 1948 roku był rezultatem celowego i planowanego działania ruchu syjonistycznego i nowopowstałego państwa Izrael. Plany te były wprowadzane w życie przez przywódców...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    137
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    12
  • Teraz czytam
    7
  • 2023
    3
  • Palestyna
    2
  • Ebook
    2
  • Bliski Wschód
    2
  • Palestyna Izrael
    1
  • E-Booki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czystki etniczne w Palestynie


Podobne książki

Przeczytaj także