Ludowy antyklerykalizm

Okładka książki Ludowy antyklerykalizm Michał Rauszer
Okładka książki Ludowy antyklerykalizm
Michał Rauszer Wydawnictwo: Znak reportaż
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2023-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2023-04-10
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324066919
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Chłop - niewolnik? Szreniawskie seminaria antropologiczne Agnieszka Floryszczak, Jan Grad, Bartosz Hordecki, Piotr Kuligowski, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Litwinowicz-Droździel, Michał Rauszer, Jan Sowa, Maksymilian Stanulewicz, Violetta Wróblewska
Ocena 0,0
Chłop - niewol... Agnieszka Floryszcz...
Okładka książki Kultura jako przygoda Monika Bauer, Michał Buchowski, Izabella Bukraba-Rylska, Mariusz Czubaj, Adam Czyżewski, Bernadetta Darska, Maja Dobiasz-Krysiak, Andrzej Dorobek, Maciej Dudziak, Elżbieta Durys, Tomasz Kamusella, Krzysztof Kasiński, Agnieszka Kazibut, Waldemar Kuligowski, Marcin Lisiecki, Justyna Marcinkowska, Mateusz Marczewski, Jacek Jan Pawlik SVD, Mirosław Pęczak, Michał Rauszer, Bardhyl Selimi, Joanna Szczepanik, Magdalena Szpunar, Ewa Tracz
Ocena 0,0
Kultura jako p... Monika Bauer, Micha...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
425
222

Na półkach:

Niestety, niewykorzystany potencjał. Drugi raz bym nie siegnęła.

Niestety, niewykorzystany potencjał. Drugi raz bym nie siegnęła.

Pokaż mimo to

avatar
1060
686

Na półkach: , , , ,

"Ludowy antyklerykalizm" Rauszera to książka, nad oceną której się długo zastanawiałam. Z jednej strony porusza ona bowiem bardzo ciekawą tematykę, autor zrobił naprawdę porządny research i nie brakuje tu dobrych materiałów, a z drugiej - rozdziały są, niestety, bardzo nierówne i jest coś w stylu pisania Rauszera, co mi nieszczególnie podchodziło. Autor opisuje stulecia polskiej historii w oparciu o dostępne materiały (pamiętniki, listy, artykuły prasowe, spisane piosenki czy legendy) pod kątem podejścia ludu do kościoła. I przez lud rozumie się tu nie szlachtę, która z klerem zazwyczaj żyła za pan brat, co zwykłych chłopów, którzy zawsze stanowili przecież większość mieszkańców kraju. A chłopi, choć szczerze wierzący, wcale nie mieli po drodze z kościołem - religia zorganizowana była tu często narzucana siłą. Zresztą jak inaczej miało by być, gdy - w przeciwieństwie do choćby protestantyzmu - kościół katolicki nie chciał, by lud umiał czytać i rozumieć Słowo Boże, więc msze odbywały się po łacinie, a po Pismo Święte nikt poza "wysoko urodzonymi" nie sięgał. Księża kojarzyli się chłopom przede wszystkim z pańszczyzną, z zakazami i ograniczeniami, no i nie były to dobre skojarzenia. Zmianę przyniósł tu dopiero komunizm, gdy kościół stanął w opozycji do władzy i stał się "bezpiecznym miejscem" dla ludzi... Trwało to jednak tyle, ile trwał sam system, a od jego upadku odejście ludu od kościoła jest znów widoczne, nie bez powodu Polska znajduje się w czołówce najszybciej laicyzujących się krajów. Rauszer sporo pisze też o tym współczesnym polskim antyklerykalizmie i tego było dla mnie może trochę za dużo - są to w końcu tematy dość powszechnie znane, jeśli śledzi się media, nie czytałam tych rozdziałów więc z taką samą ciekawością jak tych poświęconych historii. Warto jednak zapoznać się z "Ludowym antyklerykalizmem", żeby zweryfikować swoje podejście do tej "zawsze katolickiej, religijnej Polski"... ;)

"Ludowy antyklerykalizm" Rauszera to książka, nad oceną której się długo zastanawiałam. Z jednej strony porusza ona bowiem bardzo ciekawą tematykę, autor zrobił naprawdę porządny research i nie brakuje tu dobrych materiałów, a z drugiej - rozdziały są, niestety, bardzo nierówne i jest coś w stylu pisania Rauszera, co mi nieszczególnie podchodziło. Autor opisuje stulecia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
55
39

Na półkach:

Moim zdaniem bardzo ciekawym jest fakt, że człowiek nie jest nawet świadomy jak bardzo religia, chrześcijaństwo była WYMUSZANE na społeczeństwie Polskim od wieków. Kościół, który od zawsze ściągał pieniądze i dobra od ludu, wymuszał te daniny bo "się im należy", nic się od tamtego czasu nie zmieniło. Kler dalej robi co chce, ingeruje w życie zwykłych ludzi i tylko psuje krew ludziom, którzy nie chcą się im podporządkować.
I nie, nie szkaluję tutaj chrześcijaństwa jako takiego, róbta ludzie co chceta i wierzcie też w co chcecie. Problemem jest wymuszanie. Mimo, że ktoś odrzuca te wierzenia to były one nakazywane wręcz przez elitę siłą.
Kler do wora, wór do jeziora.
Gdyby nie religia, to słowianie nie straciliby tak ogromnej części naszej kultury, która została wyparta, zamazana przez kler tylko po to, żeby przyporządkować sobie społeczeństwo.
Bo w końcu myślący lud, który sam potrafi o sobie decydować nie jest dobrym ludem. Bo ciężko nim manipulować, ciężko naciągać na kolejne datki żeby kler sobie mógł wygodnie żyć.
Smutna historia państwa Polskiego.

Moim zdaniem bardzo ciekawym jest fakt, że człowiek nie jest nawet świadomy jak bardzo religia, chrześcijaństwo była WYMUSZANE na społeczeństwie Polskim od wieków. Kościół, który od zawsze ściągał pieniądze i dobra od ludu, wymuszał te daniny bo "się im należy", nic się od tamtego czasu nie zmieniło. Kler dalej robi co chce, ingeruje w życie zwykłych ludzi i tylko psuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
297
192

Na półkach:

Świetnie napisana książka o polskim antyklerykalizmie. Antyklerykalizmie o proweniencjach ludowych. Autor w sposób interesujący opisuje zjawisko antyklerykalizmu i związki między praktykami religijnymi, wiarą ludową a rożnymi formami oporu ze strony ludu wiejskiego i nie tylko.

Świetnie napisana książka o polskim antyklerykalizmie. Antyklerykalizmie o proweniencjach ludowych. Autor w sposób interesujący opisuje zjawisko antyklerykalizmu i związki między praktykami religijnymi, wiarą ludową a rożnymi formami oporu ze strony ludu wiejskiego i nie tylko.

Pokaż mimo to

avatar
2792
315

Na półkach:

Zbyt krótka i powierzchowna, pozostawia niedosyt. Jest tu jednak sporo ciekawych anegdot i informacji.

Zbyt krótka i powierzchowna, pozostawia niedosyt. Jest tu jednak sporo ciekawych anegdot i informacji.

Pokaż mimo to

avatar
216
136

Na półkach: , , , , ,

Bardzo dobrze napisane. Pochłonąłem to w 1 wieczór. Już teraz wiem, skąd fascynacja muzyką metalową i jej przekazem. Nie myślałem tylko nad tym, że ma to swoje korzenie już w średniowieczu w walce postu z karnawałem, "karnawalizacji" sztywnych norm, oporze wobec dominacji jedynego słusznego wyboru, a początki w ludowych utworach przeciw gnuśnym i rozpustnym plebanom z XVI/XVIII wieku,. Polecam!

Bardzo dobrze napisane. Pochłonąłem to w 1 wieczór. Już teraz wiem, skąd fascynacja muzyką metalową i jej przekazem. Nie myślałem tylko nad tym, że ma to swoje korzenie już w średniowieczu w walce postu z karnawałem, "karnawalizacji" sztywnych norm, oporze wobec dominacji jedynego słusznego wyboru, a początki w ludowych utworach przeciw gnuśnym i rozpustnym plebanom z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
28
7

Na półkach:

Książka z cyklu "historii ludowych", ale świeża, bo o polskim antyklerykalizmie dotąd właściwie - tak szeroko - nigdzie nie czytałem. Najciekawsze są źródła do których dotarł autor: przysłowia, świadectwa czy przyśpiewki ludowe. Takie jak np. ta - która zrobiła na mnie piorunujące wrażenie - bo jest świadectwem pedofilii wśród księży zapisanym w ludowej pamięci: "Organista dzwoni / A Ksiądz Kaśkę goni / Dogonił ją pod dzwonnicą / I szukał jej pod spódnicą. / Organista woła / Że u Kaśki goła. / A Ksiądz tylko głową kiwa / Lepsza goła niźli siwa".

Książka z cyklu "historii ludowych", ale świeża, bo o polskim antyklerykalizmie dotąd właściwie - tak szeroko - nigdzie nie czytałem. Najciekawsze są źródła do których dotarł autor: przysłowia, świadectwa czy przyśpiewki ludowe. Takie jak np. ta - która zrobiła na mnie piorunujące wrażenie - bo jest świadectwem pedofilii wśród księży zapisanym w ludowej pamięci:...

więcej Pokaż mimo to

avatar
324
238

Na półkach:

Po przeczytaniu Ludowego Antyklerykalizmu mam mieszane uczucia. Z jednej strony dowiedziałem się o buntach chłopów w okresie pańszczyzny przeciwko kościołowi i to mnie bardzo interesowało. Pozniej zwłaszcza ostatnie około 100 stron jest poświęcone współczesnym czasom. Czytamy o wręcz bardzo wulgarnych protestach różnych grup jaki i też zespołów muzycznych. Chwilami przytoczone są bardzo odrażające przykłady antyklerykalizmu. O wielu z nich słyszałem w TV ale też o wielu nie wiedziałem, bo najzwyczajniej w świecie nie pociągają mnie tego typu tematy kościół - polityka.

Rozumiem że można być oburzonym w tym co dzieje się w polskim kościele i wiele z tych rzeczy nie jest akceptowalna i powinno się to zmienić, ale czy manifestując swoje niezadowolenie po przez różne naprawdę wulgarne odrażające poczynania można coś osiągnąć ?
Mnie osobiście takie praktyki się nie podobają, mimo że też mam zastrzeżenia do tej instytucji. Uważam że jakieś granice są a agresja rodzi agresję.

Polecam przeczytać jeśli ktoś jest bardzo ciekawy jak to wyglądało i jak antyklerykalizm rozwijał się i ewaluował przez setki lat po dzień dzisiejszy. Może wasze spostrzeżenia będę zgoła inne.

Po przeczytaniu Ludowego Antyklerykalizmu mam mieszane uczucia. Z jednej strony dowiedziałem się o buntach chłopów w okresie pańszczyzny przeciwko kościołowi i to mnie bardzo interesowało. Pozniej zwłaszcza ostatnie około 100 stron jest poświęcone współczesnym czasom. Czytamy o wręcz bardzo wulgarnych protestach różnych grup jaki i też zespołów muzycznych. Chwilami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    162
  • Przeczytane
    60
  • Posiadam
    18
  • 2023
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Reportaże
    3
  • Historia
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Audiobooki
    2
  • Wyzwanie LC
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ludowy antyklerykalizm


Podobne książki

Przeczytaj także