Najnowsze artykuły
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać3
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński12
- ArtykułyNa Cmentarz zagubionych dusz… Poznaj nową książkę Pauliny Hendel!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Ilan Pappe
Źródło: http://socialsciences.exeter.ac.uk/includes/images/staff/pappe.jpg
9
7,3/10
Historyk izraelski i aktywista społeczny. Aktualnie profesor uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii. Należy do tzw. "nowych historyków", którzy od lat 80-tych XX wieku rewidują najnowszą historię Izraela, w szczególności wydarzeń z 1948 roku, powiązanych z losami ludności palestyńskiej zamieszkującej tereny objęte przez nowo powstałe państwo Izrael.
7,3/10średnia ocena książek autora
64 przeczytało książki autora
243 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
The Biggest Prison on Earth: A History of the Occupied Territories
Ilan Pappe
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2017
The Rise and Fall of a Palestinian Dynasty: The Husaynis 1700–1948
Ilan Pappe
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2017
The Idea Of Israel: A History Of Power And Knowledge
Ilan Pappe
0,0 z ocen
5 czytelników 0 opinii
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
Czystki etniczne w Palestynie Ilan Pappe
8,1
Wspomnienie Nakby.
Wspomnienie wydarzenia którego w Izraelu nie za bardzo można obchodzić, o którym nie za bardzo się wspomina, gdzieś tam tylko półgębkiem. Oficjalnie jednak historia powstania państwa Izrael to ponowna walka Dawida z Goliatem – tylko chyba tym razem Goliat był tym małym, a Dawid całkiem dobrze zorganizowaną „jednostką”, która miała sporo atutów po swojej stronie, a nade wszystko miała plan, który realizowała. Książka to zestawienie akcji które rodzące się Państwo Izrael – realizowało. Jest to oczywiście jednostronna relacja – tj. nie uwzględnia działań i akcji które starała się realizować strona arabska. Można zatem po lekturze mieć lekko wypaczone spojrzenie, zwłaszcza jeśli lekturę ograniczy się tylko do tej książki. Niemniej warto to przeczytać, gdyż jest to temat o wiele rzadziej podnoszony w historii powstania Państw Izrael. Na minus za to brak zebrania realnej skali czystek czy ewentualnych zbrodni – jest mnóstwo relacji, map etc. Ale brakuje mi takiego zebrania ile tak naprawdę było ofiar – nawet jeśli to bardzo zgrubne szacunki.W tej książce Palestyńczycy są tylko ofiarami - a to jednak także zafałszowany obraz, nawet jeśli pozwala więcej zrozumieć z dzisiejszych stosunków w Azji Zachodniej.
Niemniej dziś nie ma już wspomnień po Palestyńskich miasteczkach, została „nowa historia”. Obecne relacje zaś niszczone są wzajemnymi oskarżeniami i nader często nikną w ogniu odpalanych rakiet w terrorystycznych atakach na izraelskie osiedla, a z drugiej strony niszczone ogniem helikopterów i czołgów.
Czystki etniczne w Palestynie Ilan Pappe
8,1
Książka ta czekała na pólce na przeczytanie dwa, trzy lata aż wybuchł kolejny duży konflikt pomiędzy Palestyną i krajem położonym w Palestynie, co było dobrą okazją do sięgnięcia po nią. Książka co ciekawe napisana została przez Żyda, który czerpał wiedzę m.in. ze źródeł izraelskich. Opisuje on proces wysiedlania Palestyńczyków z własnego kraju przez Syjonistów żydowskich. Tę pozycję powinni przeczytać wszyscy, którzy stoją po stronie Izraela i uważają Hamas za terrorystów ludzi, którzy walczą z okupantem o wolność własnego kraju. To jest paradoks historii! Praktycznie zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej Żydzi rozpoczęli taki sam holokaust na Palestyńczykach jakiego sami dopiero co doświadczyli na właśnej skórze dzięki Niemcom. To wszystko od lat trwa za milczącą zgodą zachodniego świata.