Lustrzane odbicie

Okładka książki Lustrzane odbicie Tana French
Okładka książki Lustrzane odbicie
Tana French Wydawnictwo: Albatros Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Zdążyć przed zmrokiem (tom 2)
The Likeness
Albatros
2017-02-10
2009-05-01
Paweł Wieczorek

Za długa i męcząca.

Za długa i męcząca.

pierwsza połowa mi się snuła, a w drugiej nie mogłam się oderwać. Zaczęłam od tej książki, dzisiaj wieczorem rozpocznę pierwszą część serii i .... już się cieszę

Niezwykła książka! Atmosfera domu, w którym toczy się cała akcja jest wręcz namacalna. W jakiś sposób autorka była w stanie tak ją przekazać, że długo po przeczytaniu książki odczuwałam jeszcze rodzaj pustki i dojmującego bólu, jak po stracie czegoś. Bardzo nietypowo zarysowana akcja, główna bohaterka i jej rozterki opisane tak dokładnie i dogłębnie, że czytelnik z łatwością wczuwa się w jej rolę. Dla niektórych styl może wydać odrobinę zbyt poetycki, jak na kryminał, ale moim zdaniem dodaje książce charakteru.

Super pomysł na intrygę.

Super pomysł na intrygę.

Bardzo dobra książka. Dopracowana , podoba mi się ten styl. Dobrze spędzony czas.

Przejmująca.

Tana French z czułością pochyla się nad każdym z bohaterów, ze zrozumieniem i współczuciem.
Niech nie zrazi Cię czas trwania chwili - ciągną się niekiedy jak w czasie rzeczywistym. Nadaje to książce większą wiarygodność przekazu.
Będziesz mieć możliwość dołączyć do bohaterów, spędzić przy nich dnie i noce, w tym niezwykłym starym domu.
Spójrz jak pięknie budowane są opisy, jak poetycko.
Jeśli masz literacką wnikliwość - doceniasz słowo i autentyzm - nie rzucasz się z wymaganiami co do tempa i przebiegu historii kryminalnych - jeśli nie szufladkujesz - będzie Ci się podobała.

... tym bardziej jeśli także podobają Ci się książki Donny Tartt
(często mam wrażenie, że Tana i Donna to ta sama osoba).

Miłej lektury!

Przejmująca.

Spójrz jak pięknie...

Za długa. Fabuła była w porządku, ale praktycznie każda rozmowa w tej książce trwała 20 stron i przynajmniej połowa z tych rozmów nic nie wnosiła do sprawy. Plus wspomnienia i przemyślenia głównej bohaterki - dodatkowe 200 stron.
To było jak oglądanie telenoweli, gdzie bohaterka schodzi po schodach przez cały odcinek.
Nie planuję czytać nic więcej tej autorki.

Nie planuję czytać nic więcej tej autorki.

Tana French należy obok Jo Nesbo do moich ulubionych autorów kryminałów. Każde z tych pisarzy ma odmienny styl literacki, inny sposób konstrukcji fabuły, inną wizję rzeczywistości, łączy ich jednak w moim odczuciu niezaprzeczalny talent i umiejętność tworzenia czegoś indywidualnego, co wymyka się kategoryzacji. Myślę, że ta ostatnia cecha kuriozalnie wpływa na bardzo zróżnicowane oceny twórczości takich autorów jak French czy Nesbo. Ich powieści klasyfikowane są jako kryminały, ja natomiast uważam, że nie wszystkie spełniają warunki przynależności do tego gatunku. Przykładem tego jest właśnie "Lustrzane odbicie", które nazwałabym raczej refleksyjną powieścią z wątkiem kryminalnym.
Jest to historia policjantki Cassie Maddox (znanej już ze "Zdążyć przed zmrokiem"),która otrzymuje dość nietypowe zadanie. Cassie jest uderzająco podobna do ofiary morderstwa Lexie Maddison. Policjanci prowadzący śledztwo w tej sprawie postanawiają ukryć fakt śmierci Lexie, której miejsce ma zająć właśnie Cassie. Policjantka wchodzi w życie ofiary, zamieszkuje w wielkim domu z czwórką przyjaciół Lexie, kontynuuje jej studia. Aby odkryć mordercę staje się więc zarówno myśliwym, jak i przynętą.
Mimo tak zarysowanej fabuły, śledztwo w sprawie śmierci Lexie, schodzi szybko na drugi plan. W powieści bardzo szybko zaczyna dominować wątek niezwykłej, skomplikowanej sieci relacji pomiędzy piątką przyjaciół, Danielem, Abby, Justinem, Rafem i Lexie, a teraz Cassie. Wspólnota, którą tworzą jest dla większości z nich jedyną ostoją, jedynym domem i są gotowi bardzo wiele dla tego poświęcić.
Historia powolnego wnikania Cassie w tą relację, stawanie się częścią tej jedności, stanowiło dla mnie najciekawszy element powieści. Oczywiście French jak zwykle nie zawodzi stylem, barwnym, płynnym, kompletnym.
Jak już wspomniałam, nie uważam żeby "Lustrzane odbicie" można nazwać kryminałem, dlatego jeśli ktoś oczekuje tego sięgając po tą książkę może być rozczarowany. Myślę jednak, że wszyscy pozostali będą zadowoleni.

Nie wiem czy mogę zaliczyć pozycję do przeczytanych:) Książka powinna relaksować, zaliczać się do przyjemności a czytanie tej to prawdziwa męka. Dalej niż 50 stron nie przebrnę, nie dam rady pomimo że bardzo się starałam. Szczerze nie polecam.

Ależ się wymęczyłem z tą pozycją. Czytałem i czytałem a końca nie było widać. Straszne to było. Nie polecam. Może inne książki autorki będą lepsze.

Dodaj cytat z książki Lustrzane odbicie