Przyczynek do historii radości

Okładka książki Przyczynek do historii radości Radka Denemarková
Okładka książki Przyczynek do historii radości
Radka Denemarková Wydawnictwo: Amaltea literatura piękna
Příspěvek k dějinám radosti
Amaltea
2017-01-26
2017-01-26
Olga Czernikow
literatura czeska przemoc wobec kobiet kryminał jaskółki

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Nowe Książki nr 11 / 2019 Radka Denemarková, Jan Gondowicz, Adam Poprawa, Redakcja miesięcznika Nowe Książki
Nowe Książki n... Radka Denemarková,&...

Wymęczone. Mam poczucie nie tylko straty tematu ale i samego pomysłu na jego przedstawienie. Żałuję i jestem poirytowana.

Przebrnięcie przez tą książkę było katorgą, napisana była dla mnie dość chaotycznie. Mimo że poruszała naprawdę ważny temat to sposób opisania go był dla mnie tak irytujący że miałam problem ze skupieniem się na tym co czytam. Żałuję zmarnowanego czasu na to książkę.

Wybitne. Poruszające. Przerażająco aktualne.

Wybitne. Poruszające. Przerażająco aktualne.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Wymęczyłam, ale dawno nie czytałam tak irytującego i pretensjonalnego przerostu formy nad treścią.

Forma trochę męcząca, ale książka porusza bardzo ważny temat, być może najistotniejszy w historii praw człowieka.

Czasem można po prostu nie wytrzymać. Odpuścić i po prostu spaść w otchłań. Nawet, kiedy interesy świetnie idą a życie wydaje się przyjemne i bezproblemowe. Pod powierzchnią spokojnego i błogiego życia można kipieć od negatywnych emocji. Któż zdoła przeniknąć duszę drugiego człowieka? Samobójstwo bogatego biznesmena nie wydaje się prawdopodobne, choć na takie ma wyglądać. Coś jest nie w porządku z niespodziewanym odejściem bogacza. Poszlaki nie pozwalają jednak odtworzyć biegu wydarzeń. Pozostaje jedynie intuicja stróża prawa, która każe mu drążyć temat. Prowadzone rozmowy i okruchy zbieranych informacji umożliwiają mu dotarcie do pewnego pomarańczowego domu w Pradze. Trop przywodzi go do światowej sławy kobiet i tajemnicy z przeszłości.

Korzystając z metafor ornitologicznych pisarka stara się pobudzić czytelnika. Otworzyć jego umysł, zwłaszcza, że lektura nie jest łatwa. Wymaga skupienia i czasu. Sam temat to ogromny ładunek emocjonalny. Język również nie należy do najłatwiejszych. Jest przesycony metaforyką, skomplikowany. Przechodzimy od ludzi do ptaków i trzeba czasu by wejść w rytm tej książki. Nie pozwala ona jednak o sobie zapomnieć. Nie potrafiłam jej odłożyć, choć raniła mnie i kierowała ku pesymistycznym refleksjom. Ale i taka jest rola literatury, właściwie przede wszystkim taka. Mówić o tym, co najważniejsze. Ukazywać świat i pewne tematy, choćby były najtrudniejsze. "Przyczynek do historii radości" pokazuje, że jedno z najpiękniejszych doznań można zmienić w koszmar. Uświadamia, że ludzi można kategoryzować i często bezkarnie niszczyć. Jednocześnie daje nadzieję na umocnienie jedności kobiet. Walkę o ich prawa, piętnowanie zła. To także krzyk o prawdę historyczną, odpowiednie regulacje prawne, opiekę nad ofiarami. Trudna, bolesna, niewygodna taka jest ta powieść, którą trzeba przeczytać, głęboko przemyśleć i docenić, nawet jeśli nastręcza mnóstwa trudności podczas lektury. Bo Radka Denemarková ma swój specyficzny styl. Na poły baśniowy, metaforyczny, na poły niemal reporterski. Żongluje językiem niczym sztukmistrz, by z całym impetem zadać cios w odpowiednim miejscu.

Pełna wersja recenzji: https://spacerwsrodslow.blogspot.com/2020/04/radka-denemarkova-przyczynek-do.html#more

To moja pierwsza książka pani Radki. Autorka ceniona i nagradzana, więc spodziewałam się czegoś naprawdę dobrego. Gdybym nie naczytała się pochlebstw o tej pisarce, pewnie wystawiłabym bardziej surową ocenę.

Podoba mi się przekaz książki, ale tylko dla niego nie zrezygnowałam z lektury w trakcie. Pani Radka podjęła ważny, ciekawy temat i oprawiła go w fabułę, która wydaje się zupełnie niepotrzebna. Nie interesowało mnie, co stanie się z bohaterami, do żadnego nie poczułam sympatii czy nienawiści. Żadnych emocji. Jeśli autorka chciała po prostu skłonić czytelnika do refleksji na pewien temat, to może należało napisać esej. Opisy momentami są mocno przekombinowane i trudno się na nich skupić.

O ile „Pieniądze od Hitlera” bardzo mi się podobały, to „Przyczynek…” zmęczył mnie. Ornitologiczna metaforyka jest rozbudowana do przesady i po n-tym powtórzeniu bliżej jej do nieznośnej maniery niż do oryginalnych wtrętów. Temat przemocy i zemsty zaprezentowany został w sposób niepotrzebnie pogmatwany, może dlatego fabuła nie do końca mnie przekonała. Ta powieść dobrze pokazuje, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Kobiety jaskółki są bardzo odważne, nie boją się walczyć o dobre imię pozostałych, nie dały się złamać. To wspaniała powieść o sile kobiecości, o strachu, o tym jak łatwo złamać drugiego człowieka. Kwestie maltretowania fizycznego i psychicznego wyrażone pięknymi metaforami. Czeska literatura ma w sobie coś z głębi, kolejnym na to dowodem jest właśnie "Przyczynek do historii radości". Czasami bywa, że nie pamietamy, czy daną książkę czytaliśmy. O tej na pewno nie zapomnimy.

Pomysł dobry, ale wykonanie dość słabe. Książka jest miejscami pretensjonalna, mam wrażenie, że jej konstrukcja nie została do końca przemyślana. Za to jest ładnie wydana i ma ciekawą okładkę.

• Literatura czeska

Radka Denemarková Przyczynek do historii radości Zobacz więcej