Petersburska trylogia. Pierwsze pokolenie

Okładka książki Petersburska trylogia. Pierwsze pokolenie Alla Alicja Chrzanowska
Okładka książki Petersburska trylogia. Pierwsze pokolenie
Alla Alicja Chrzanowska Wydawnictwo: Ars Scripti-2 Cykl: Petersburska trylogia (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Petersburska trylogia (tom 1)
Ars Scripti-2
2016-04-20
2016-04-20
Rosja Petersburg

Mimo dosyć słabego języka, książka była dobrą rozrywką. Można się przywiązać do bohaterów ale fakt jak im wszystko szło "gładko" i od pewnego momentu chaotycznie lekko mnie już irytował. Również to że główne postacie były wręcz nieskazitelne nie wywołało u mnie za dużej sympatii. Jednak finalnie bawiłam się dosyć dobrze, stąd moja ocena.

Polecano tę książkę na facebookowych grupach, więc kupiłam. Do połowy bardzo mi się podobała - ciekawa fabuła, ładne opisy, wartka akcja, dobry styl... W drugiej połowie jakby ktoś podmienił autora! Styl infantylny, błędów bez liku (szkoda, że nie można tutaj zamieścić zdjęć),szczególnie spektakularnym jest PIŁSUDZKI!!!, o literówkach już nie wspomnę. Bohaterowie też wymknęli się spod kontroli - ich losy stały się coraz bardziej nieprawdopodobne i metafizyczne. Pozostały mi do przeczytania jeszcze dwa tomy z trylogii i coraz mniejszą mam ochotę na ich przeczytanie. Jestem jednak z tych, co to kończą to co zaczęli, więc zabiorę się za tom drugi. Albo się mile rozczaruję, albo....

Bardzo wciągająca, chociaż akcja dzieje się w takich czasach, że wydaje mi się dość nieprawdopodobna ucieczka obu rodzin z Petersburga w sposób jaki opisała autorka - jakoś tak za prosto i za łatwo...

Ale że historia rodziny bardzo mnie wciągnęła i książkę dobrze się czyta nie mogłam nie dać 7. gwiazdek :)

POLECAM!!!

POLECAM!!!

Przepiękna opowieść o schyłku carskiej Rosji, Petersburgu, i życiu arystokracji i inteligencji w trakcie i po rewolucji. Jest to pierwszy tom trzytomowej sagi o losach, jako główny trzon, dwóch rodów. I można się przyczepić do sposobu narracji, do ugrzecznienia bohaterów i akcji i wszelkich cudów pojawiających się w opowieści ale nie bądźmy małostkowi. Generalnie polecam bo warto przeczytać.

Na półkach: , , , , , ,

Przepiękna powieść osadzona w czasach upadku monarchii w Rosji, obraz przewrotów i rewolucji. Bohaterowie muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością oraz próbą ochronny własnego życia.

Pisarka w genialny sposób potrafiła przenieść czytelnika w rzeczywistość początków XX wieku oraz zmian polityczno-społecznych. Ta powieść, to nie tylko garść pięknej historii o miłości, wierności i walce o swoje przetrwania, ale również duża dawka lekcji historii Rosji oraz Europy.

Już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po drugą część.

Pierwsza część rewelacyjnej trylogii o rosyjskich emigrantach , którzy pragną ocalić i odbudować swoje życie po kończącej się epoce caratu w Rosji za panowania jej ostatniego cara Mikołaja II Romanow .
Autorka przedstawiła w bardzo rzetelny i szczegółowy w fakty historyczne losy dwóch splatających się ze sobą rodzin Potapowych i Woronieckich będących przedstawicielem rosyjskiej arystokracji i inteligencji .
Powieść obejmuje czasy od 1914 roku po niespokojne czasy zwiastujące wybuch drugiej wojny światowej . Jest to wspaniała podróż rozpoczynająca się w Petersburgu , w ostatnich dniach splendoru opływającego zlotem i blaskiem diamentów , zamawianych w Paryżu kreacji balowych najbogatszej warstwy arystokracji rosyjskiej ( w powieści skupiona blisko cara rodzina Szeremietiew) po tragiczne wydarzenia wybuchu pierwszej wojny światowej, obalenia caratu, dojścia do władzy bolszewików i terroru stalinizmu .
W dziejowe zawirowania historii wplecione zostały wątki obyczajowe bohaterów, którym los nie szczędzi nieszczęść, cierpienia i bólu.
Książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem, z zapartym tchem obserwowałam kontrasty i sprzeczności głównych bohaterów w dokonywaniu życiowych wyborów , zaskakującą zaradność i ogromną determinację w dążeniu do godnego życia jednej z głównych bohaterek - Paszy i jej babci Lubow , czasem całkowitą bezradność jak u Hanny Potopowej.
Ponieważ w powieści występuje wiele bohaterów i przedstawione zostały losy członków kluczowych rodzin brakowało mi naszkicowania drzewa genealogicznego oraz szkicu mapy - w przypadku niesamowitych podróży bohaterów powieści niemal przez całą Rosję od Petersburga po ówczesny polski Brześć , który w 1921 roku wraz z całym Polesiem uzyskał status województwa i wszedł w skład Rzeczypospolitej Polskiej . Było to ważne wydarzenie dla starających się uchronić przed bolszewizmem emigrantów rosyjskiego pochodzenia. Zamieszkanie w granicach Polski dawało poczucie bezpieczeństwa. Lata 20., 30. przedstawione w książce to niezapomniane opisy ziemiańskich dworków , niemal sielankowe życie bohaterów w małych pałacykach ( gdyby nie nieszczęścia rodzinne ) dzięki wytężonej pracy, organizacji i strategii działania.
Reasumując - całość tworzy mistrzowski szkic historyczno -obyczajowy.

1972

Powieść po prostu PRZEPIĘKNA.
Czytałam ją z ogromnym zaciekawieniem i wypiekami na twarzy.
Od czasu "Jeźdźca miedzianego" zakochałam się w rosyjskich klimatach i staram się zawsze coć wyszukać w tym tonie.
Historię dwóch rodzin z Petersburga -arystokratycznej i ziemiańskiej inteligencji,których losy zostały zburzone poprzez Rewolucję, pokochałam już od pierwszych stron.
Historia ta miała swój początek od pięknego,romantycznego balu,ale później było już coraz gorzej-wojna,śmierć , przerwane marzenia,ucieczka z kraju oraz budowanie na nowo życia na polskiej ziemi,gdzie życie taż nie układało się tak kolorowo.
Książka jest piękna,bardzo klimatyczna i emocjonalna.Cieszę się ,że II tom jeszcze przede mną.

Powieść po prostu PRZEPIĘKNA.
Czytałam ją z ogromnym zaciekawieniem i wypiekami na twarzy.
...

Powieść, która jest przykładem tego, że nie wystarczy rodzinna historia i dobrze przygotowane tło społeczno-polityczne, by powstało dzieło zwane literaturą. Uczepię się języka: albo polszczyzna z wszelkimi gramatycznymi zawiłościami typu odmiana nazwisk i imion, albo... to co znalazło się w książce, czyli język potoczny a nie literacki.Łączenie elementów duchowości chrześcijańskiej z kartami tarota też nijak ma się do głębokiej (niby) wiary bohaterów. Nie sięgnę więc po kolejne tomy, bo - choć lubię rosyjskie klimaty - znajdę na pewno powieści lepsze pod względem artystycznym.

Nie wiem, czemu ta książka ma tak mało czytelników. Jest rewelacyjna, bardzo polecam wszystkim miłośnikom rosyjskich klimatów i zgrabnego połączenia historyczno-obyczajowego. Świetnie się czyta. Dla mnie to taka "rasowa" powieść.

Bardzo klimatyczna książka. Ma słabsze momenty ale ogólnie czyta się bardzo dobrze. Kto lubi klimaty w stylu "Białej wilczycy" będzie zadowolony.

• Rosja
  • Do kupienia