Tajemnicza perła

Okładka książki Tajemnicza perła Mary Balogh
Okładka książki Tajemnicza perła
Mary Balogh Wydawnictwo: Amber Seria: Romans Historyczny literatura obyczajowa, romans
Romans Historyczny
Secret pearl
Amber
2009-03-01
2009-03-01
2005-11-29
Aleksandra Januszewska
uczucia

Jakie wspaniałe zaskoczenie! Spodziewałam się krótkiej, frywolnej historyjki ot przerywnika między poważnymi pozycjami. A dostałam porywający, wielowątkowy romans pełen pasji, łez i niespodziewanych zwrotów akcji. Bohaterowie są świetnie skonstruowani, historia złożona, łapie za serce, nie można odłożyć książki. Nie brakuje głębi uczuć, dojrzałości emocjonalnej i dylematów moralnych, a czyta się jednym tchem. Ponad 400 stron przeczytałam na raz. Z pewnością wrócę.

Mężczyzna, który stracił pamięć po bitwie pod Waterloo już był w jednej książce autorki ("Szczypta grzechu"),więc poczułam rozczarowanie, że pomysł się powiela. Jednak mimo tego niesmaku, podobało mi się to, że jak zwykle Mary Balogh stworzyła interesujące postacie. Książę Ridgeway okazuje się być osobą o niezwykle wielkim sercu. W końcu też główny bohater nie jest cudownie przystojny, bo książę jest oszpecony bliznami. Sibil, jego żona, sama nakręca wokół siebie koło rozpaczy. Aż czytelnik zaczyna życzyć jej śmierci. Czytaniu towarzyszy to straszne rozdarcie... Z jednej strony chcę, by książę był honorowy i wierny swej żonie, ale z drugiej strony, ona tak bardzo na niego nie zasługuje. On dający jej początkowo miłość, później już tylko troskę, jedyne, co dostaje w zamian, to nienawiść i zdradę. Z kolei Fleur jest pięknie silna i pełna woli życia! I tak bardzo zasługuje na miłość księcia.

Na dzień dzisiejszy moje ocena to 7/10. Jednak myślę, że to dlatego iż po poprzednich książkach tej autorki liczyłam na coś lekkiego a otrzymałam kompletnie co innego.

Otrzymałam opowieść o tym do czego mogą nas popchnąć nasze wyobrażenia na temat naszego wybranka. Adam i historia jego nieszczęśliwego małżeństwa. Sybil i jej stosunek do wybranka serca, który nie był jej mężem. Otrzymałam opowieść o tym do czego człowiek jest zdolny gdy popada w desperacje. Fleur i sekret ciążący jej na duszy.

To nie była historia lekka, łatwa i przyjemna czego możnaby oczekiwać sięgając po romans. Nie wiem czy gdybym ja napisała tę historię, nie wybrałabym czegoś innego niż happy end pomiędzy głównymi bohaterami. Wiem, że ta historia byłaby materiałem na niesamowitą serię historyczną na miarę Obcej. Jednak okrajając ją z rozwinięcia (nawet nieznacznego) wątków pobocznych, autorka trochę spłyciła swoją własną opowieść.

Pierwsze strony były dla mnie ciężkie do czytania. Nie ze względu na styl pisarki ale ze względu na tematyke.

W każdym razie polecam. Nie na spokojny relaks ale jednak tak.

Bardzo ciekawa książka...

Bardzo ciekawa książka...

Och ileż tu było emocji! Nie oderwiesz się od lektury!

Och ileż tu było emocji! Nie oderwiesz się od lektury!

Historia dziewczyny uwikłanej w zbrodnie.Ucieczka a potem pomoc ze strony przypadkowego mężczyzny.Wszystko kończy się dobrze.Typowe nic odkrywczego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dodatkowa gwiazdka za pomysł na fabułę i bohaterów. Choć przyznam, że można to było moim zdaniem lepiej wykorzystać, szczególnie postać męską - z ranami i blizną na twarzy. Damska bohaterka trochę nierówna - raz pewna siebie i silna, potem wmawia sobie dziwne strachy, zamyka się w sobie i ucieka. Ale generalnie akcja dobrze prowadzona, obydwoje bohaterowie nietypowi. Wydarzenia pokazane raz z jego punktu widzenia, raz z jej, więc ciekawie się czytało.

1984

Jestem pozytywnie zaskoczona tą książką. Jest nieoczywista, dobrze napisana i ma w sobie dużo naturalnego uroku. Romanse historyczne bywają banalne i mało oryginalne. Tymczasem historia Tajemniczej Perły jest nieszablonowa i miło się ją czyta. Szczerze polubiłam bohaterów i kibicowałam im w dojściu do szczęścia.

Od samego początku główni bohaterowi mnie po prostu drażnili. Ta naiwność, to niezdecydowanie Fleur...wyjść za mąż czy dać się zabić? Ubzdurała sobie coś w głowie, a potem chciała od tego uciec. I to uczucie rodzące się według mnie w trochę nienaturalny sposób. Nienawidzi go, po czym nagle go kocha, potem sama już nie wiem co czuje. On, mężczyzna odpowiedzialny, biorący na siebie winy wszystkich dookoła i niosący to ze sobą przez całe życie. Brak mu choć odrobiny zdrowego egoizmu co jest momentami bardzo frustrujące.

Bohaterami są: Isabella Fleur Bradshaw i Adam Kent, Książę Ridgeway.

Pełen blizn Adam wraca z wojny. Pod teatrem dostrzega kurtyzanę i spędza z nią noc. Później ta sama dziewczyna zostaje zatrudniona u niego w majątku jako guwernantka jego córeczki. Fleur żmudnie pracuje by nawiązać więź z rozpieszczoną Pamelą, którą nie interesuje się matka. Coraz więcej czasu poświęca jej też książę. Krok po kroku Adam i Fleur zakochują się w sobie. Ona dostrzega w nim coś więcej niż pełne blizn, potworne ciało, a on w końcu znajduje bratnią duszę.

Pełna cierpienia, ale także mądrości historia. Bardzo mi się podobało.

Bohaterami są: Isabella Fleur Bradshaw i Adam Kent, Książę Ridgeway.

• Romans historyczny
  • Romans