Niedyskrecje

Okładka książki Niedyskrecje Mary Balogh
Okładka książki Niedyskrecje
Mary Balogh Wydawnictwo: Amber Cykl: Czterech Jeźdźców Apokalipsy (tom 1) Seria: Romans Historyczny literatura obyczajowa, romans
Czterech Jeźdźców Apokalipsy (tom 1)
Romans Historyczny
Indiscreet
Amber
2002-01-01
1997-01-01
837245874X
Edyta Jaczewska

Nie zgadzam się jakoby książka miała choćby częściowo obwiniać ofiary gwałtu albo usprawiedliwiać tę zbrodnię. Jest przeciwnie. Autorka eksponuje hipokryzję takiego myślenia i zdecydowanie potępia ostracyzm wobec skrzywdzonych kobiet. Niezwykle delikatne kwestie zostały zgrabnie poruszone. Czytałam z zapartym tchem i wzruszeniem. Wątpliwości Cathy, czy czasem nie ona zawiniła, zostają rozwiane. Rex zachowuje się na początku nietaktownie, ale żałuje tego i naprawia szkody. Był porywczy, bezmyślny, trochę wulgarny, ale skradł moje serce odpowiedzialnością i czułością. A największym plusem tej i innych książek Mary Balogh są dla mnie postaci kobiece. Wspaniałe, dojrzałe, o szlachetnych i wrażliwych sercach. Catherine to doskonały przykład. Mnie wciągnęło, polecam!

Może pomysł był dobry ale niestety nie udało się.

Może pomysł był dobry ale niestety nie udało się.

Ta książka jest obrzydliwa. Bohater nazywa dziwką kobietę, którą nie chce zostać jego kochanką (ta logika!). Lubię kilka książek Balogh, ale tu mamy też usprawiedliwianie gwałtu czy obwinianie właśnie kobiet za gwałty. Potworność.

Słuchajcie tego:

" Nazwał ją dziwką. Nikt nigdy nie odezwał się do niej takim wulgarnym określeniem. Już samo to mogło wywołać mdłości. Ale jeszcze gorsze było odczucie, że chyba sobie na to zasłużyła."

Albo:
"Nie, to nie brak dziewictwa drażnił go, tylko fakt, że jemu dotąd odmawiała siebie tak stanowczo, chociaż kiedyś otworzyła się dla innego mężczyzny. A może mężczyzn... To był cios dla jego dumy, że tylko przy nim udawała kobietę nie do zdobycia."

Obrzydliwe. Niby potem coś sobie postacie uświadamiają, ale ogólnie większość sprowadza się do tego, że gdy kobieta mówi "nie", to znaczy, że chce, by ją przekonać.
I cóż, ten bohater o powyższych poglądach potem wypowiada się o gwałcie i podobnych jemu zachowaniach jako złe. Czyli 'tylko ja mogę Cię molestować i grozić gwałtem, skarbie'. OBRZYDLIWE.

W sumie ostracyzm spotykający bohaterkę jest w bardzo dużej mierze obecny dziś. Ten wątek jest i prawdziwy, i bolesny pod tym względem. Szkoda, że tak skonstruowano główną parę. Ich zachowanie teoretycznie mogłoby być powiązane z wpływem społeczeństwa, ale jednak przesłanie nie zostaje zweryfikowane a obrzydliwstwa wymienione wyżej nie zostały potępione.

+ Koszmarne zakończenie.

Słuchajcie tego:

Bardzo dobra książka. Tej autorki jedna z lepszych. Pierwsza połowa była dla mnie zdecydowanie lepsza niż druga. Autorka podjęła bardzo trudny temat i główna bohaterka była naprawdę bardzo odważna i świetnie napisana. Rex był taki sobie. Rozwiązanie całej sprawy było przewidywalne.

Jedna z moich ulubionych książek tej autorki :) Historia może trochę naciągana ale z takim smakiem napisana, że nie sposób się od niej oderwać. Polecam

Romansidło, ale dosyć ambitne. Warto przeczytać.

Romansidło, ale dosyć ambitne. Warto przeczytać.

Od namiętnosci az kipi

Od namiętnosci az kipi