Poświęcenie

Okładka książki Poświęcenie Karen Traviss
Okładka książki Poświęcenie
Karen Traviss Wydawnictwo: Amber Cykl: Gwiezdne Wojny: Dziedzictwo Mocy (tom 5) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Gwiezdne Wojny: Dziedzictwo Mocy (tom 5)
Star Wars: Gwiezdne wojny
Sacrifice
Amber
2008-01-01
2008-01-01
2008-04-29
Andrzej Syrzycki
Star Wars Gwiezdne wojny

Ksiązka bardzo dobra - jak to Pani karen traviss udowodnila w braterstwie krwii - nie zawodzi. Niewiele tu sie moge poskarzyc bo nawet wątek mandalorianski ciekawiej wypada niz w 1 odsłonie - śmierć pewnej postaci smutna ale to odtąd zaczyna sie prawdziwa ścieżka jacena na ciemną strone - to tak zwany punkt od ktorego cos zaczyna sie dziać tak jak w nowej erze jedi od 9 ksiazki w góre zaczyna sie robić ciekawie. Duzo polityki no i wciągająca akcja pani karen traviss sprawia ze wystawiam solidne 9.

1953

Punkt kulminacyjny cyklu. Podczas wojny domowej Jacen Solo coraz bardziej zbliża się do ciemnej strony mocy. Równocześnie Boba Fett razem ze swoją wnuczką podążają tropem zaginionego klona…

Ten tom nareszcie dokonuje ważnego przełomu w wątku Jacena. Finał jest dosyć szokujący i nie spodziewałem się, że autorka książki posunie się aż tak daleko. Szkoda, że niestety nie jest tak przez większość powieści i różne rozważania Jacena strasznie się ciągną i nie wnoszą nic do fabuły.

Nie podobał mi się też sposób ukazania Bena – jakby zignorowano jego decyzję z poprzedniego tomu i znowu wahał się czyją stronę wybrać.
Chciałbym napisać, że równie odważne było zakończenie wątku antagonisty cyklu, ale mając w pamięci wydarzenia z „Nawałnicy” zdaję sobie sprawę, że może to być jedynie oszustwo.

To, czym jednak książka najmocniej się broni, to tak naprawdę perypetie Boby Fetta. Nie jest on już łowcą nagród, któremu najbardziej zależy na nagrodzie, ale przywódcą Mandalorian, o których kulturze czytelnik ma tu okazję dowiedzieć trochę więcej. Świetnie są tu rozpisane relacje z jego wnuczką, a także co i rusz pojawiają się nawiązania do „Ataku klonów”. Ciekaw jestem do czego doprowadzi końcowy zwrot akcji w tym wątku.

Ogólnie książka warta lektury głównie ze względu na Bobę Fetta i parę ważnych wydarzeń. Niestety miejscami strasznie się dłuży.

Kocham Gwiezdne Wojny,oglądałem już je w tv.Wiele razy,Zemsta Sithów,czy Powrót Jedi.To jedne z moich ulubionych filmów,a książki ? Cóż też są dobre.Poświęcenie,to chyba jedna z najlepszych książek cyklu.
Jacen Solo,chce iść śladami Vadera.
Bardzo dużo się tu dzieje,mnóstwo nowej broni i nowych ras.
Książka nie nudzi,ani przez jedną stronę.Pytanie kiedy film ?

Jacen Solo,chce iść śladami Vadera.
Bardzo dużo się tu dzieje,mnóstwo nowej broni i nowych ras.
Książka nie nudzi,ani przez jedną stronę.Pytanie kiedy film ?

W tej części bardzo dużo się dzieje. Autorka bardzo dobrze kreuje atmosferę dezorientacji podczas gwałtownych przewrotów politycznych, bo na tym głównie opiera się fabuła. Sytuacja zostaje wzbogacona o wątki wykraczające poza konflikt Sojusz-Konfederacja.

Bardzo dobra książka. Podobają mi się zestawienia świata Mandalorian (razem z nawiązaniami do książek Karen związanych z Wojnami Klonów) z dalekimi czasami Nowej Republiki (teraz Sojuszu Galaktycznego).
Wątek Jacena jest bardziej przekonujący niż w poprzednich tomach, chociaż i tak mam wrażenie, że to odgrzewany kotlet z prequeli. Jacen po prostu nigdy wcześniej jakoś nie przejawiał takich cech które pozwoliłyby mu zachowywać się tak jak się teraz zachowuje - emocjonalnie świeci książka tutaj pustkami, jest on zimny i metodyczny, praktycznie nic nie odczuwa, nie ma tego co znamy z Zemsty Sithów Stovera.
Poza tym dobrze prowadzone wątki polityczne (jako anarchista ucieszyłem się o wzmiankach o anarchistach z Coruscant) i właśnie bardzo ciekawy wątek Fetta i odbudowy potęgi Mandalorian. Chciałoby się jeszcze tylko nawiązań do KotORów...
Książka poza tym ogólnie dobra, dodaję dodatkowy punkcik za śmierć Mary (nie, żebym się z tego cieszył, wywołało to we mnie dużo smutku, chociaż zaspoilerowałem sobie to wydarzenie dużo wcześniej) oraz ostateczną walkę Luke'a z Lumiyą (krótką, ale za to ładnie opisaną).

Dla fanów SW pozycja obowiązkowa!

Dla fanów SW pozycja obowiązkowa!

• Star Wars
  • Star Wars