Tekturowy samolot

Czarne
literatura piękna
2017-01-15
Poza serią

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
7,2
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Europa. Opowieści podróżne Anna Arno, Dorota Chojnowska, Piotr Jagielski, Jarosław Klejnocki, Marcin Kydryński, Robert Makłowicz, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Nizinkiewicz, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Paulina Wilk
6,9
Europa. Opowie... Anna Arno, Dorota C...
Okładka książki O psach Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska, Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga
5,8
O psach Michał Cichy, Wiole...
Okładka książki Azja. Opowieści podróżne Anna Alboth, Katarzyna Boni, Max Cegielski, Natasza Goerke, Tomasz Grzywaczewski, Wojciech Jagielski, Robert Maciąg, Piotr Malczewski, Arun Milcarz, Piotr Milewski, Marek Pernal, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Paulina Wilk, Krzysztof Środa
7,2
Azja. Opowieśc... Anna Alboth, Katarz...

Dobrze, że nie była to moja pierwsza książka Stasiuka, bo mogła by być ostatnią. Wymęczyła mnie okropnie. Co chwila zastanawiałem się, czy to aby na pewno Stasiuk. Owszem, jest kilka fragmentów, tych szkiców czy esików, gdzie da się odczuć malarskie pióro typowe dla „Grochowa” czy „Opowieści galicyjskich”, ale większość jest przyciężka, na siłę przeintelektualizowana, jakby...

Nie przebrnąłem. To pierwsza książka Stasiuka ( i mam nadzieję ostatnia) której nie byłem w stanie przeczytać. Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Miałem wrażenie że autor chciał komuś zaimponować w poziomie trudności języka, jakim książka jest napisana. Mimo wszystko dalej brnę w utwory Stasiuka:)

Pan S. naczytał się za dużo innego pana S. i pewnie wyszedł z założenia, że uda mu się ulepić coś na kształt "Wszystko jest proza/c". Tymczasem więcej składu, polotu i finezji spotkałem w podręcznikach do ekonometrii.

Mieszanka niczym nie popartych (by nie rzec wyssanych z palca) tez z bełkotliwym pseudointelektualnym językiem. Oprócz tego nadmiar cytatów - szczególnie na początku. Cytatów czasem jest takie mrowie, że wydaje się iż autor nie ma nic od siebie do powiedzenia.
Mi się taki mix nie podoba, ale przeczytaj sam - może do Ciebie trafi?

...
Niesamowite, że ten sam człowiek...

Bardzo wymagająca lektura. Na pewno nie jest to książka z typu "lekko i przyjemnie do poduszki". Różnorodność tematyczno-gatunkowa czasem zbyt ciężka, ale jakże poruszająca i ukazująca rozległe horyzonty autora. Tytułowy tekst jest mistrzowski wręcz!!!

Jedna z niewielu książek, której nie byłam w stanie dokończyć.

Miałem dużą frajdę z lektury krótkich form autora rozproszonych po polskiej i niemieckiej prasie. Szeroki wachlarz tematów, ujętych czasami prowokacyjnie, przekornie. Stasiuk w formie, polecam.

"Tekturowy samolot" to zbiór krótkich form - od jednostronicowych tekstów po maksymalnie kilkanaście stron. Trudno jednoznacznie zakwalifikować je wszystkie gatunkowo, gdyż zwykle łączą elementy felietonu, eseju i literackiej narracji. Czasem to króciutkie prozatorskie impresje, w których odnaleźć można refleksję nad przemijaniem, nad człowiekiem i światem.

Stasiuk pisze...

Trudniejsza.

Dyskusje

• Czarne
  • Literatura polska
  • Esej
  • EPUB
  • Non fiction,eseje,biografie,historia,religie,nauki różne, etc.
więcej mniej

Andrzej Stasiuk Tekturowy samolot Zobacz więcej