Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar

Anna Janowska Wydawnictwo: Muza literatura faktu
Muza
pieprz oman zanzibar kerala
literatura faktu
pieprz oman zanzibar kerala

Na półkach: , , , , , , , , ,

Anna Janowska, autorka reportażu "Monsun przychodzi dwa razy", wyrusza w podróż szlakiem dawnych odkrywców, by lepiej poznać przyprawę powszechną w każdej kuchni, o której jednak wiemy tak niewiele. Mam jednak wrażenie, że pieprz to tylko pretekst, który uzasadnia relację z podróży przez kraje, które różnią się diametralnie, choć są ze sobą nierozerwalnie związane. Gdyby...

Bardzo dobrze napisana książka. Wędrówka szlakiem pieprzu to tylko wstęp do wspaniałych opowieści o państwach, przez które ta przyprawa "podróżuje" - ich bogactwach, tradycjach i stylu życia.

„...doskonały na ból żołądka, pomaga walczyć z grypą i przeziębieniem”.
O jakim specyfiku mówi autorka? Nigdy nie zgadłabym, że za takimi właściwościami kryje się... pieprz! Od tych niepozornych, a z wyglądu nieatrakcyjnych, ziarenek pieprzu wszystko się zaczęło, ale i na których wszystko może się kiedyś zakończyć. W przyszłości może być i tak, że ze względów...

Wiele ciekawych informacji można się dowiedzieć. Polecam :)

Świetnie napisana książka. Lekki i barwny język. Podróż z kluczem, którym są przyprawy. Opisy miejsc jakbym je widział przed sobą. Po przeczytaniu książki postanowiłem pojechać do Omanu. Właśnie wróciłem i potwierdzam: Oman to piękny i przyjazny kraj 😊

Dzięki książce odbyłam podróż szlakiem przypraw, które każdy z nas zna i pewnie większość miał okazję spożywać. W ten sposób dowiedziałam się ciekawych rzeczy o pieprzu, kardamonie, zielu angielskim, kurkumie, goździkach. Są tu też poruszane inne ciekawe tematy: żółwi nad brzegami Omanu, historia najstarszych drzwi na Zanzibarze, sposób wytwarzania olejku różanego i...

1935

Barwna podróżnicza relacja o zapachu z kolonialnego sklepu. Aż się chce po niej wąchać słoiczki z przyprawami i ruszyć w daleką podróż, szlakiem dau, pieprzu i monsunowych wiatrów.

1974

Jak polisensorycznie poznać świat? Na przykład czytając książkę Anny Janowskiej pt. "Monsun przychodzi dwa razy". Pobudzi naszą wyobraźnię, zachęci do wizualizacji miejsc, smaków, zapachów, dźwięków. Podążając szlakiem pieprzu czy kadzidła, mamy szansę lepiej poznać przyrodę, historię, kulturę czy architekturę odwiedzanych miejsc. Możemy spotkać nietuzinkowych ludzi....

Szalenie sympatyczna i ciepło napisana relacja z podróży "szlakiem pieprzu". Czytałam ze sporym zainteresowaniem.

Podróż po Kerali, Omanie i Zanzibarze. Wciągająca i fascynująca to była podróż. I bardzo żałuję, że już się skończyła.
Styl i język autorki spowodował, że właściwie przepłynęłam przez tę książkę. A do tego znalazłam w niej wiele praktycznych informacji, opowiedzianych a nie napisanych.
Wybierz się w tę podróż, bo warto! Bardzo, bardzo polecam!

Po więcej zapraszam...

Dyskusje