Nocny patrol

Siergiej Łukjanienko Wydawnictwo: Mag Cykl: Patrole (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
Nočnoj dozor
Patrole (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
Ewa Skórska
patrol rosyjska s-f Moskwa Jaśni Ciemni

Świetnie napisane, realia i sposób rozumowania bohaterów o wiele bliższe sercu. Cały cykl Łukjanienki to rewelacja.

Miałem spore oczekiwania wobec tego cyklu, o samym autorze słyszałem już dużo wcześniej i bardzo liczyłem na dobrą rozrywkę przy czytaniu,cóż rzeczywistość okazała się trochę bardziej złożona. Ale po kolei.
Początek powieści naprawdę udany,trochę tajemniczy,lekko niepokojący klimat i przede wszystkim ciekawe podejście do tematu wampiryzmu. Współczesna Moskwa jest areną...

Książka składa się z trzech opowiadań następujących po sobie chronologicznie. Niestety wszystkie opowiadania są dość mroczne i depresyjne, co jest niestety dla mnie cechą ujemną.

Książkę słuchało się całkiem przyjemnie, a historie były zaskakujące, ale mnie nie, jak to się mówi, powaliło.

Za każdym razem po przeczytaniu książki Łukjanienki powtarzam sobie, że muszę częściej po niego sięgać, bo pisze świetnie. Natomiast o ile Nocny Patrol zaczyna się z przytupem, o tyle w końcówce autor przekombinował, więc efekt z początku się rozmył.

Nocny Patrol, to trzy ułożone chronologicznie niezależne historie, dotyczące tych samych bohaterów. Opowiadają o Antonim,...

Czytałem powtórnie. Wcześniej wydawała mi się bardzo dobra, teraz oceniam jako nieco powyżej średniej. Koszmarnie nużąca ilość nieciekawych, wtórnych rozważań i problemów moralnych bardzo doskwiera. Z drugiej strony świat nadal jest ciekawy, bohaterowie dość żywi... chociaż może patrzę na to przez pryzmat późniejszych części, które nadal wydają mi się o wiele lepsze.

Tak jak Metro 2033 mnie rozczarowało, tak Nocny Patrol przywrócił moją wiarę w rosyjską fantastykę. Audiobook z bardzo dobrym lektorem jeszcze pomagał w odbiorze. Bardzo dobra językowo (uznania dla tłumacza), dobra mieszanka akcji, intrygi i wypowiedzi bohaterów skłaniających do refleksji. Na pewno sięgnę po następne tomy. Polecam!

Średnio jak na Łukjanienkę. Dla mnie za dużo rozterek moralnych bohaterów, ram prawnych ich działań oraz systemowych działań. Dzięki temu brak zwykłej "ułańskiej fantazji" w działaniu Patroli tylko strach przed ujawnieniem intrygi i momentalne podporządkowanie się Inkwizycji.

Nie znać Łukjanienki, to jak nie znać smaku coli.

Wojtek Masiak dobrze czyta rosyjską powieść fantastyczną. Dość pozytywne zaskoczenie. Na powieść składają się trzy części. A pierwsza została zekranizowana (całkiem nieźle). Niestety błędem było obejrzenie filmu przed przeczytaniem książki, stąd miejscami przemożne znużenie tematem, lecz na plus zaliczam, że w znanej historii i tak parę razy autor mnie zaskoczył. Druga i...

Nocny patrol przez lata kojarzył mi się z wysokiej klasy przedstawicielem nurtu wampirycznego (taka miał legendę), ale jakoś nie składało się przeczytać. Kwarantanna zmusiła mnie do głębszego sięgnięcia na domową półkę i teraz już wiem, że byłem w błędzie. Na początek zaskoczenie – to nie powieść, lecz opowiadania. Nie przepadam za krótką formą, ale trudno, nie poddałem...

Dyskusje

3 173