Piramidy

Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 7) fantastyka, fantasy, science fiction
Pyramids
Świat Dysku (tom 7)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa
fantasy humor parodia Świat Dysku

Świat Dysku czytam teraz chronologicznie. ,,Piramidy" w tej kolejności wypadają blado na tle poprzednich części. Moje uwielbienie do starożytnego Egiptu tu jakoś nie rozkwitło. Ta część jest mało zabawna. W dodatku nie jest nafaszerowana ,,złotymi myślami", które często znajdowałam w poprzednich częściach. Ale nie rezygnuję. Uwielbiam to uniwersum i chociaż Teppic nie...

Po prostu Terry Pratchett w czystym wydaniu :) Pomijając wybitną wyobraźnie autora, nasze polskie tłumaczenie jest po prostu cudowne!

Moja pierwsza książka Pratchetta. Humor i zabawny język, cudowne tłumaczenie.

To dzieło mogłoby się nazywać: "Starożytne cywilizacje według T. Pratchetta". Bardzo fajny pomysł, żeby ukazać mumifikację i pochówek w piramidach z perspektywy głównych zainteresowanych. Jakby się nad tym dłużej zastanowić, to faktycznie bez sensu.

Ty Draniu zostaje oficjalnie moim ulubionym imieniem fikcyjnej postaci. Wierzchowiec Śmierci, Pimpuś, jest zaraz obok.

Pewnie narażę się na gniew wielu osób, które Pratchett’a nazywają „mistrzem”, ale po przeczytaniu pierwszych książek ze Świata Dysku (dwie mu wyjątkowo wyszły), uważam, że, niestety, ale Pratchett był zwykłym grafomanem. Sam zainteresowany przyznawał, że nie umie tworzyć fabuł. I to widać gołym okiem. Akcja jest kompletnie niezaplanowana, a czytelnik ma wrażenie, że...

Przez długi czas nie mogłam się do Terrego Pratchetta przekonać. Totalnie nie przemawiał do mnie jego styl pisania. Doceniałam jedynie jego poczucie humoru, tylko przy jego książkach potrafiłam parskać śmiechem podczas czytania :) Miałam dosyć długą przerwę od Świata Dysku i w tym roku postanowiłam, że nadrobię trochę zaległości. Na pierwszy ogień poszła powyższa książka...

Piramidy - No no, to była rewelacyjna część! Taka bardziej sf-owa, niby o starożytności ale nowoczesna. Autor wziął się za podróże w czasie, łamanie kontinuum czasoprzestrzennego, oraz wielokwantowość, super! To będzie dobra część dla każdego fana sf. Wszystko ekstra, bardzo polecam!

Pierwsze, plus minus, sto stron znakomite. Ubaw po pachy, niejedna złota myśl. Potem się niestety popsuło, zrobiło się trochę błotka, które nie ustąpiło już do samej mety. Ta część zapowiadała się na jedną z moich ulubionych w Świecie Dysku niestety na dystansie dostała wyraźnej zadyszki. Tak czy inaczej i tak zostanie w mojej pamięci ze względu na dwie złote sentencje,...

Na półkach: , , , ,

Kto polubił Pratchett’a ten nie będzie zawiedziony, ale myślę, że satysfakcja też nie będzie pełna.
Plusy:
- wyobraźnia autora nie zna żadnych granic;
- kolejna świetna zabawa, pełna absurdów, żartów i paradoksów;
- tym razem przedstawienie Egiptu i innych starożytnych cywilizacji;
- zbliżenie się w opisach do realiów historycznych;
- pokazanie poszukiwania siebie w...

Chronologicznie jest to najsłabsza według mnie książka. Momentami nużąca i trochę chaotyczna historia następcy tronu krainy piasku i piramid. Mimo to jest to nadal Pratchett i każdy "die-hard fan" powinien być zadowolony lub przynajmniej rozbawiony.

Dyskusje

6 008