Nauka Świata Dysku I

Okładka książki Nauka Świata Dysku I Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Okładka książki Nauka Świata Dysku I
Jack CohenTerry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nauka świata dysku fantasy, science fiction
Nauka świata dysku
The Science of Discworld
Prószyński i S-ka
2000-12-08
2000-12-08
2014-06-03
Piotr W. Cholewa

Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...
Okładka książki Blask fantastyczny Terryego Pratchetta Joe Bennet, Terry Pratchett, Steven Ross
Blask fantasty... Joe Bennet, Terry P...
Okładka książki Jedenaście pazurów Artur Baniewicz, Paweł Ciećwierz, Witold Jabłoński, Paweł Kempczyński, Łukasz Orbitowski, Piotr Patykiewicz, Marcin Przybyłek, Jaga Rydzewska, Mirosława Sędzikowska, Donat Szyller, Marcin Wełnicki
Jedenaście paz... Artur Baniewicz, Pa...

[...]
Teoria ewolucji Darwina wyjaśnia, w jaki sposób niższe formy życia mogą ewoluować w wyższe, co z kolei sprawia, że ​​całkowicie rozsądne jest, aby człowiek ewoluował w orangutana (pozostając jednocześnie bibliotekarzem, ponieważ nie ma wyższej formy życia niż bibliotekarz).
[...]
Dzięki magii możesz zamienić żabę w księcia. Dzięki nauce możesz zrobić doktorat z żaby i nadal mieć żabę, od której zacząłeś.

𝐏𝐑𝐙𝐄𝐓𝐑𝐖𝐀Ć 𝐖 𝐓𝐘𝐂𝐇 𝐃𝐙𝐈𝐖𝐍𝐘𝐂𝐇 𝐂𝐙𝐀𝐒𝐀𝐂𝐇 𝐌𝐎Ż𝐍𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐙𝐀𝐏𝐎𝐃𝐀𝐉Ą𝐂 𝐒𝐎𝐁𝐈𝐄 𝐏𝐎𝐊𝐀Ź𝐍Ą 𝐃𝐀𝐖𝐊Ę 𝐇𝐔𝐌𝐎𝐑𝐔 !
Tutaj dostaniesz pokaźna dawka nauki i faktów podana z dowcipnym, kąśliwym, ale ostatecznie niezwykle niecynicznym i kochającym człowieka humorem niezapomnianego ser Terry'ego Pratchett'a.
𝐌𝐈𝐒𝐓𝐑𝐙𝐀 𝐙𝐀𝐖𝐒𝐙𝐄 𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 !

𝐂𝐨ś 𝐃𝐨 𝐏𝐨𝐬ł𝐮𝐜𝐡𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐏𝐨𝐝𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐂𝐳𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚 :

[...]

Bardzo dobra praca, szczególnie dla dzieci, młodzieży ale i dla każdego. W zabawny sposób śledzimy jak powstaje nasz wszechświat, ewolucja, planety w narracji ludzi, którzy pochodzą z innego świata, gdzie obowiązują inne prawa fizyki i ewolucji. Absolutnie fascynujące :)

Myślę, że to pozycja wyłącznie dla największych fanów Świata Dysku oraz... fizyki. Nie wszystkim przypadnie do gustu.

Fajne. Ciekawe spojrzenie na naukę od powstania wszechświata do pojawienia się ludzi na Ziemi. Można się co nieco dowiedzieć. Książka napisana bardzo przystępnym językiem. No i pojawiają się magowie z Niewidocznego Uniwersytetu.

2043

Na początku oczywiście przeczytałam tylko fragmenty o świecie Dysku, oczywiście były bardzo dobrze napisane. Ale fragmenty naukowe też dobrze się czytało. Ciekawy sposób przedstawiania wydarzeń, teorii, itp.

Skuszona nazwiskiem sięgnęłam, spodziewając się humorystycznych wyjaśnień jak zaistniał świat wspierany na grzbietach czterech słoni stojących na skorupie wędrującego przez Kosmos żółwia. Zamiast tego dostała opis powstania naszego wszechświata, Układu Słonecznego, Ziemi i życie na nim oczami ludzi żyjących w świecie Dysku. I ani przez moment nie żałowałam, że książka była o czym innym niż na początku mi się wydawało. Może nie tak zabawna jak czysty Pratchett, nie tak głęboka jak niektóre książki popularnonaukowe, ale jako taki melanż dwóch, bardzo dobra.

Średnie opowiadanie, przeplatane popularnonaukowym bełkotem. Wszystkie cztery części nieciekawe. W dodatku propaganda materialistyczna i nihilistyczna razi w oczy, o krytyce religii na poziomie gimboateisty nie wspominając.

Naukowo fantastyczna pozycja okraszona humorem Pratchetta. I co z tego wyszło... wyjaśnienie dziejów świata w pratchettowo naukowy sposób i uzasadnienie logiki Świata Dysku w sposób naukowy. Jest zatem i strasznie i śmiesznie i poważnie. Ale tak na prawdę bardziej logicznie niż w niejednej naukowej teorii. A przy tym okraszenie teorii naukowych wywodami postaci ze Świata Dysku ułatwia zrozumienie wielu, niekoniecznie najprostszych, teorii. Dodatkowym atutem książki jest to, że Terry Pratchett i inni chwilami ośmieszają i uwydatniają "teoretyczność" teorii na których zostaliśmy wychowani.

Na Niewidocznym Uniwersytecie przeprowadzono badania, które doprowadziły do powstania świata z planetami o kulistym kształcie. Niewidoczni akademicy przeprowadzają badania i eksperymenty, podczas których czytelnik uzyskuje wiedzę o wielu prawach, które rządzą naszym światem.

Lektura na wskroś dziwna.
Książka jak najbardziej popularnonaukowa, z odrobiną psychologii i fantastyki.
Warto do niej zajrzeć, ale nie jestem do końca pewien czy warto zaczynać od tej pozycji gdy się zaczyna przygodę z Pratchettem.

Lektura na wskroś dziwna.
Książka jak najbardziej popularnonaukowa, z odrobiną psychologii i fantastyki.

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku