Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji

Okładka książki Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji
Maciej Zaremba Bielawski Wydawnictwo: Czarne reportaż
reportaż
Den polske rörmokaren och andra berättelser från Sverige
Czarne
2018-02-16
2018-02-16
Wojciech Chudoba, Katarzyna Tubylewicz, Jan Rost, Anna Topczewska
Szwecja reportaż Skandynawia praca socjal

Wspaniałe, nawet nieco uzależniające reportaże najwyższej próby. Państwo, które jawi się nam jako państwo idealne, od podszewki. I okazuje się, że nie wszystko złoto co się świeci. Szkolnictwo, służba zdrowia, pomoc społeczna..... To wszystko potrafi przyprawić o zawrót głowy, nad nadmiarem biurokracji i sztywnego trzymania się reguł, zamiast zobaczenia w tym wszystkim drugiego człowieka.
Przeczytam tę książkę, jednym tchem. Szczerze polecam, świetna robota dziennikarska.

Trzynaście reportaży, niecałe 430 stron, poziom zaskoczenia/zadziwienia (dla kogoś nieobytego ze Szwecją) nie do zmierzenia...
Kafka, gdyby żył (i to właśnie w Szwecji), miałby codziennie bogatą pożywkę dla swej twórczości... jestem w szoku (dobrze że nie w Szwecji)...

Warto sięgnąć po reportaże Zaremby, żeby dowiedzieć się o rzeczach, o których nie usłyszymy w wiadomościach (np reportaż o Kosowie), żeby dostrzec, że nawet państwo uznawane przez wielu jako kraj dobrobytu, nie jest idealne, a tym samym docenić, lub choć nieco przychylniej spojrzeć na 'swoje własne podwórko'. Gdyby tych reportaży nie pisał uznany w Szwecji dziennikarz, trudno byłoby mi uwierzyć w niektóre opisywane przez niego zjawiska.

Dziennikarstwo najwyższej próby. Reportaże z tego zbioru są nie tylko ciekawe, przenikliwe i wartościowe literacko, ale również skuteczne, gdyż niejeden z nich po opublikowaniu sprowokował władze do podjęcia działań zaradczych na przedstawione tu absurdy i paradoksy.

Książka dająca dużo do myślenia, pokazująca erozję demokracji i człowieczeństwa w kraju "dobrobytu".

09/2019

09/2019

Ta Szwecja nie jest taka fajna jak nam się wydawało i ludzie jacyś dziwni, dobrze wiedzieć.

Książka, która pozwoliła mi w pewnym stopniu zrozumieć Szwedów, genezę ich zachowań (przeczytałam jedno ze starszych wydań, nie wiem na ile się różni od nowego). Bywam czasami w Szwecji i Szwedzi (jak każdy chyba naród) są specyficzni. Mają swoje wady i zalety: np. bezkrytyczne stosowanie zasad/nakazów/zakazów. To ułatwia życie, pozwoliło na pozbycie się biurokracji - wystarczy oświadczenie a nie dokument potwierdzający jakiś stan rzeczy i możliwość załatwienia wielu spraw przez Internet. Ale to podejście umożliwiło też tysiącom dorosłych "uchodźców" na wjazd do Szwecji jako dzieci - bo tak oświadczyli i nikt nie ma prawa tego podważyć. W internecie można znaleźć dokładne informacje o osobie: adres, datę urodzenia, roczne dochody, powierzchnię domu, jakie samochody przeważają w sąsiedztwie itd. Najwyraźniej nikomu nie przychodzi do głowy, że ktoś mógłby takie informacje wykorzystać w sposób niewłaściwy.
Dla mnie reportaże zawarte w tej książce stanowią pomoc w zrozumieniu współczesnych Szwedów.

Reportaże o wynaturzeniach w szwedzkim modelu państwa socjalnego, gdzie państwo uzurpuje sobie prawo kontroli w tak intymnych sferach jak wychowanie dziecka. Tylko w biurokratycznej machinie ginie człowiek.

Książka opisuje zadziwiające dla obokrajowców cechy szewdzkiego państwa opiekuńczego. Kraju, gdzie oryginalność jest nietaktem, a indidualizm grzechem. To przeczytania, jeśli już widziałeś "Szwedzką Teorię miłości".

Maciej Zaremba Bielawski Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji Zobacz więcej