Mój Ojciec, Mój Przyjaciel

9788365532060
Marta Bizub
edukacja ojcostwo wychowanie

7/10
Jednym z moich największych marzeń jest to, żeby gdy mój syn dorośnie, mógł szczerze powiedzieć „mój ojciec jest moim przyjacielem”. A jest to naprawdę możliwe - o czym świadczą chociażby relacje 3 pokoleń rodziny Sternów.

Historia żydowsko-niemiecko-francuskiej rodziny skupia się właśnie na przyjaźni ojców z synami. Autorzy poprzez różne historie swojego życia (warto dodać, że trudnego, jak chociażby ciągła ucieczka przez reżimem nazistowskim) pokazują zażyłości, jakie ich łączyły i jak w prostych sytuacjach budowali przyjaźń i przywiązanie.

To ważna książka, szczególnie w momencie, gdy wiele dyskutuje się o roli ojca w wychowaniu potomstwa, niestety często ją marginalizując. Zdaję sobie sprawę jednak, że dla wielu osób lektura ta może być po prostu nudna. Wierzchnia warstwa dotyczy bowiem wspomnień mało znanych w Polsce ludzi. Jej sens zawarty jest na drugim planie. I jest on piękny.

Cieszę się, że dzięki mojej kochanej żonie sięgnąłem po tę książkę.

7/10

Slabe. Ci ktorzy oczekuja od tej ksiazki jakiegos rodzaju literackiego poradnika na przykladzie relacji ojca z synem beda zawiedzeni. Pierwsza polowa ksiazki to historia,wujka,ciotki,matki,babki dziadka itd. rodziny austriackich zydow. drugia zas polowa to laurka synka wystawiona ojcu, popadajac w zachwyty jaki jest wspanialy, madry i utalentowany. Nie nie podobala mi sie ta ksiazka.
Kupilem ja po malowniczej i zachecajacej recenzji w radio. Niestety nie jest to ani ciekawa ani dobrze napisana historia. Nie polecam.

"Mój ojciec, mój przyjaciel" autorstwa Arno i André Sternów to poruszająca opowieść o trzech pokoleniach żydowskiej rodziny, która przetrwała dzięki sile ojcostwa.
Isidor, Arno i André, to kolejni ojcowie, ale też synowie, których decyzje i postawy wzajemnie na siebie wpływały (i nadal wpływają). Zarówno Arno, jak i André, opisują relację ojciec-syn, przywołując szereg rodzinnych historii, ważnych decyzji oraz codziennych zdarzeń.
Ucieczka z rodzinnych Niemiec, zagrożenie życia, troska o najbliższych i chęć zapewniania swoim najbliższym choćby namiastki domu - to wyzwania, z którymi mierzy się ojciec Arno, tym samym wyznaczając pewną linię ojcostwa, które poświęceniem, wiernością, troską i odwagą porusza czytelnika. Arno i André w innych czasach i zupełnie innych warunkach, będą kontynuować pewien wzór ojcostwa Isidora.
Książka dzięki wielu ciekawym anegdotom i refleksjom autorów na temat ojcostwa oraz relacji rodzinnych stanowi cenną lekturę, nie tylko dla ojców - śmiało można powiedzieć: dla każdego.

Bardzo ładna książka rzucająca rys historyczny głównie na okres II wojny światowej. Losy żydowskiej rodziny wiele lat nie mającej własnego domu. Piękne jest to, że mimo tylu cierpień, niebezpieczeństw, udało się zachować godność, szacunek a więzi rodzinne przetrwały do dziś i są wyjątkowo mocne. Piękne to. W dzisiejszych czasach nie szanujemy tego co mamy, nie liczy się dla nas człowiek. Niezwykle cieszę się z przeczytania tej książki. Polecam.

• 1000 książek
  • Psychologia