Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu.

Okładka książki Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu. André Stern
Okładka książki Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu.
André Stern Wydawnictwo: Element poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Spielen. Um zu fühlen, zu lernen und zu leben.
Element
2017-01-01
2017-01-01
Barbara Niedźwiedzka

Okładka książki Alfabet. Strach albo miłość Sabine Kriechbaum, André Stern, Erwin Wagenhofer
Alfabet. Strac... Sabine Kriechbaum, ...
Okładka książki Mój Ojciec, Mój Przyjaciel André Stern, Arno Stern
Mój Ojciec, Mó... André Stern, Arno S...

Mając trójkę dzieci zupełnie inaczje patrzę na tę książkę. Trochę jakby autor urwał się z księżyca lub ma dużo pieniędzy. Bo jeden z rodziców musiałoby zrezygnować z pracy. Wizja dobra i część rzeczy można próbować wdrożyć.

Zdecydowanie najciekawsza i najbardziej inspirująca książka Sterna. Momentami trochę przegadana, ale na tle "I nigdy nie chodziłem do szkoły", wypada zwięźle i lekko. Myśl przewodnia przekazana w książce jest niezwykle inspirująca i nie sposób się z nią nie zgodzić. Oddajmy dzieciom stery, a one najlepiej pokażą nam jak się chcą rozwijać!

Książka, którą czytała ze mną 4 letnia córka. Zachwyciły ją zdjęcia dzieci i fragmenty dotyczące traktowania zabawy dziecka poważnie, jako aktywności ważniejszej niż celowa nauka. Mnie jako nauczycielkę i matkę zachwyciło, przedstawione tu podejście do dziecka. Zupełnie inne niż zazwyczaj. To dziecko ma ogrom możliwości, potencjał i entuzjazm. Sztuką jest go nie zniszczyć.

To jest książka, dzięki której moje dzieci są szczęśliwsze, a ja jestem spokojniejszą mamą.

W dzisiejszych czasach pogoni za "sukcesem" już od najmłodszych lat zaczynamy kierować losem naszych dzieci. Jeżeli kupujemy zabawki, to tylko z etykietą "kreatywne", albo "edukacyjne", a później prześcigamy się w zapisywaniu dzieci na kolejne "rozwijające" zajęcia dodatkowe.

Andre Stern uzmysłowił mi, że to zabawa jest najskuteczniejszym narzędziem do uczenia się, a rozwój dziecka leży w jego naturze. "Zabawa" jest bez wątpienia dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, co zrobić by ich dziecko było szczęśliwe oraz jak wspierać go w uczeniu się i odkrywaniu swojego potencjału.

Mam nadzieję, że przekaz André Sterna na dobre zadomowi się wśród rodziców. Zabawa jest wszystkim, czego dziecko potrzebuje, żeby się uczyć. W moim pokoleniu nikt o tym nie myślał, do dziś ciągle większości z nas wydaje się, że musimy dzieci ukierunkowywać, dyscyplinować, zmuszać do nauki, bo inaczej nie opanują podstawowych umiejętności, nie zdobędą "ogólnego wykształcenia" i staną się aspołeczni. Stern pokazuje i udowadnia, że to nieprawda.
Jego przekaz zmienił moją postawę względem moich dzieci. Mam nadzieję, że postawa, którą proponuje – postawa zaufania i szacunku – w kolejnym pokoleniu stanie się powszechna.

Książka nie jest długa, ale można ją skrócić do jednego zdania - spędzaj czas w 100 % z dzieckiem, bez komórek, bez robienia stu innych rzeczy na raz. Ta....

• Dzieci
  • Droga
  • Parenting / O dzieciach
  • Kiedyś...gdy zostanę rodzicem
  • Wychowanie

Dodaj cytat z książki Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu.