Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości

Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości Iwona Kienzler
Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2016-01-28
2016-01-28
Maria Skłodowska-Curie biografia literatura polska

Niesamowita książka. Autorka opowiada biografię naszej noblistki z dużą dokładnością i precyzją. Szczególnie cenne są dodatki autorki odnoszące się do współczesnych Marii czasów o historii, stosunkach politycznych, atmosferze, jaka wówczas panowała.

Maria była kobietą niesamowitą: niezwykle pracowitą, wytrwałą, konsekwentną. Dzięki tym cechom charakteru udało się jej się w tamtych czasach dostać na studia na Sorbonie, ukończyć je z dobrym wynikiem, a przede wszystkim zdobyć 2 Nagrody Nobila ( w dziedzinie fizyki i w dziedzinie chemii).

Przedstawia rodzinę Marii- rodzice, którzy byli dla niej ( i innych swoich dzieci ) niezwykłą motywacją do nauki, poznawania świata, otwartości umysłu. Nawet gdy Maria miała po gimnazjum roczną przerwę w nauce i ojciec wysłał ją do rodziny na wieś, żeby odpoczęła to nadal wysyłał jej listy z zagadkami, zadaniami matematycznymi, żeby jej "mózg się nie rozleniwił".

Podobnie ma się historia z jej przyszłym mężem Piotrem Curie. Jego ojciec ( lekarz medycyny) również dbał o jego rozwój intelektualny. Piotr cierpiał na dysgrafię i dysleksję. W tamtych czasach jego edukacja w klasycznej szkole zakończyła by się nieuchronną porażką. Ojciec natomiast do 12 r.ż. sam go kształcił, a potem oddał w opiekę znanemu profesorowi matematyki. Ten zaś rozbudził w Piotrze zainteresowanie naukami ścisłymi. To mocno zaprocentowało w przyszłości....

Książka pokazuje też ciemne strony jej życiorysu- romans z Paulem Langevinem. Maria, swego czasu w Paryżu, uchodziła za złodziejkę mężów, imigrantkę, która zabiera pracę francuskim naukowcom. Autorka pokazuje nam, że małżeństwo Paula Langevina nie było udane ( był przez swoją żonę Jeane poniżany, niedoceniany, a nawet bity) jednocześnie próbując niejako usprawiedliwić postępowanie Marii.
Opowiada o wielkiej depresji w jaką Maria wpadła po tragicznej śmierci swojego męża Piotra.

Pokazane jest też jak mało czasu poświęcała swoim córkom. Od samego początku zatrudniała mamki, nianie, opiekunki, potem też kucharki. Praca zawodowa była dla niej na pierwszym miejscu. Dziewczynki z całą pewnością były też "zaopiekowane" pod kątem intelektualnym (miały zawsze najlepszych nauczycieli, prywatne szkoły itd.),ale wiele do życzenia pozostawia czas spędzany z rodzicami.

Reasumując oboje- Maria i Piotr- pochodzili z rodzin, gdzie duży nacisk kładzie się na edukację. Oboje byli też zadeklarowanymi ateistami.

Niesamowite jest też to, że romans z Paulem, który zakończył się powrotem Paula do swojej żony miał swoją kontynuację w kolejnym pokoleniu mianowicie córka Ireny Joliote-Curie - Helena, wyszła za mąż za wnuka Paula Langevina.

Kolejna ciekawostka to to, że wnuczka Marii Curie Skłodowskiej Helena jest również fizykiem jądrowym, a jej syn Yves Langevin jest astrofizykiem i paleontologiem. Kolejne pokolenia są nadal mocno aktywne w sferze francuskiej fizyki.

Niesamowita siła, skromność, odwaga i determinacja - właśnie to zobaczyłam w Marii Skłodowskiej-Curie czytając tę książkę.
Bardzo lekka forma i język (w kontrze do trudnych tematów, które są poruszane) sprawiają, że płynie się przez historię Marii bez żadnych przeszkód. Bardzo spodobało mi się niepozostawianie czytelnika z ograniczonymi informacjami, gdyż autorka rozlegle obejmuje życie Manii, skupiając się nie tylko na niej, ale także jej szeroko pojętym otoczeniu. Dzięki temu łatwiej znaleźć się w tamtych czasach i po prostu zrozumieć.
Bohaterka biografii może definitywnie stanowić wzór dla wielu kobiet obecnie, a z pewnością była nim w swoich czasach. Patrząc na jej życiorys, widzę nie tylko niezwykłą naukowczynię, ale także silną i odważną kobietę, która nie bała się stawić czoła naprawdę wielu przeciwnościom. Wykazując niezłomną wolę, Maria pokonała liczne trudności związane z dyskryminacją płci i myślę, że odpowiednim wyrażeniem, które ją opisuje jest:
"Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta..."

Tak często szczycimy się różnymi osobistościami naszej narodowości, a mam wrażenie, że Skłodowska jest w tym wszystkim niesłusznie pomijana. Uważam, że każdy Polak powinien poznać historię tej wybitnej kobiety, która przeżyła wiele zła, oddając w zamian tyle dobra, ile tylko była w stanie dać, płacąc za to niemałą cenę.

Skromność, pracowitość, inteligencja Marii wzruszały mnie wielokrotnie. Biografię przeczytałam jednym tchem, rzadko się odrywając. Znakomita, wzruszająca historia. Gorąco polecam

Tytuł może mylić. Czy Sklodowska była złodziejka??

Tytuł może mylić. Czy Sklodowska była złodziejka??

Chciałam przeczytać jakąś biografię polskiej noblistki, aby wreszcie lepiej zapoznać się z jej życiem - książek na ten temat jest całkiem sporo, ale myślę, że dokonałam trafnego wyboru, kupując pozycję pani Kienzler. Przede wszystkim podoba mi się, że jest to biografia kompletna - rozpoczyna się od samego dzieciństwa i opisu rodziny, w której urodziła się Maria Skłodowska, a kończy się na jej śmierci. Właśnie czegoś takiego szukałam, a inne książki o Skłodowskiej-Curie często koncentrują się tylko na wybranym okresie życia. Napisana przyjemnym językiem, dobrze się czyta, jest uporządkowana. Można wiele zapamiętać i spędzić przyjemnie czas na lekturze.
Zachęca do sięgnięcia po inne pozycje tej autorki :)

Niby biografia a czyta się jak najciekawszą powieść i ciężko się oderwać. Mnie zachęcił odcinek Milionerów gdzie było pytanie o M. Skłodowską Curie a ja nie znałam odpowiedzi. Pomyślałam sobie, że to wstyd, że tak mało wiem o jednej z najwybitniejszych polskich kobiet. Przeczytałam i zapamiętam.

Z jednej strony ciekawa biografia, bardzo przystępnie opisana, opisuje życie od a do z....a jednak chyba skuszona tytułem spodziewałam się jakiś smaczkow I pikanterii. Bez wątpienia ciekawa pozycja godna polecenia.

Na początku trochę się bałem, że będzie się ciężko czytać, ale rzeczywistość okazała się inna. Bardzo rzeczowo i w ciekawy sposób opisane życie naszej Noblistki, która została przedstawiona zarówno jako wyjątkowy naukowiec, ale i zwykła osoba, która ma podobne problemy, zwyczaje, radości jak każdy z nas. Autorka nie skupia się na samej Skłodowskiej, ale też rozszerza historię o wątki kilku osób z otoczenia Marii i opowiada o samych czasach, w których żyła Skłodowska, dzięki czemu opowiedziana historia jest bardzo spójna.
Dziwi mnie tytuł książki, bo "złodziejka mężów" sugeruje, że będzie głównie o romansach, a tak nie było. Według mnie dla książki to plus, bo sposób w jaki historia została opowiedziana mi odpowiadał, niemniej jednak czuję się trochę wprowadzony w błąd.
Pozycja zdecydowanie godna polecenia każdemu, kto chcę przybliżyć sobie sylwetkę tej niezwykłej osoby.

Biografia od A do Z. Obejmująca całe życie Marii zarówno prywatne jak i zawodowe.
Opowieść całkowicie niezwykła i ogromna lekcja pozakulisowej wiedzy dla mnie. Wszyscy wiemy, że Skłodowska wynalazła rad i polon i że to było niesamowite. Ale że zrobiła to głodna, schorowana w ciasnym gorsecie, w zimnym laboratorium mieszając stalowym prętem, ponad tonę surowca, żeby otrzymać pół łyżeczki substancji, to już chyba nie wszyscy. Kobieta tytan bez granic, która nie zastanawiała się co jej wolno a czego nie, po prostu realizowała swoje marzenia nie dostając od losu żadnych narzędzi do ich spełniania. Była drobna, schorowana, bez praw kobiet i głosu, a jednak zwyciężyła. Zakochałam się w niej bez pamięci.

Bardzo ciekawie opisany życiorys Marii Skłodowskiej-Curie. Iwona Kienzler pokazuje wielkiego naukowaca jako człowieka z krwi i kości. Ksiażkę czyta się bardzo dobrze.

• Biografie
  • 2017

Iwona Kienzler Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości Zobacz więcej