Kod gorączki

Okładka książki Kod gorączki James Dashner
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Kod gorączki
James Dashner Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Więzień Labiryntu (tom 5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Więzień Labiryntu (tom 5)
The Fever Code
Agnieszka Hałas
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Cały cykl badzo ciekawy, na tym samym poziomie. Polecam!

Cały cykl badzo ciekawy, na tym samym poziomie. Polecam!

Uczucia mam mieszane, bo z jednej strony to bardzo dobra kontynuacja, a z drugiej to gwóźdź do trumny. Historia owszem, broni się kreacją postaci oraz złożonością i klimatem wydarzeń. To jednak zdecydowanie w kwestii logiki podejmowanych działań to nie ma sensu. Cała otoczka cudownego leku i podejmowanych działań by go wynaleźć osnute są tajemnicą, ale to co mamy w książce to jest szyte wybitnie grubymi nićmi.

Ci, co są dociekliwi i zwracają uwagi na wszystkie szczegóły to będą zgrzytać zębami przy tych wszystkich nielogicznościach. Zalety niestety bledną przy wadach. Nie sądzę, by wyszło coś jeszcze, w czym autor jakoś „naukowo” wyłoży nam jak miało powstać to cudowne lekarstwo. To, w imię którego poddawano dzieci torturom. A szkoda. Myślę, że gdyby autor wybrał inny, szczytny cel brutalnych działań lub sensownie go rozpisał, cały cykl byłby znacznie lepszy. Brutalność dla pokazania samej brutalności jest działaniem bezsensownym. Nawet szczytna idea musi mieć sen i logikę, by działać odpowiednio w powieści.

Książka, która pozostawiła mnie z uczuciem niesmaku i niedosytu w negatywnym znaczeniu. Fabuła nie jest najwyższych lotów, a zakończenie rozczarowujące, którego właściwie się spodziewałam od połowy książki. Pomysł ma tolencjał ale dialogi i akcja tego nie oddają.

Zacznę od tego, że tom 5 sugerował kontynuacje, jakiś "afterek" z poparzeńcami, albo jakieś nowe życie, nie wiem, ale dlatego się zabrałem. Tu jednak okazuje się, że to część 0,75, bo 0,5 już było, czyli opis tego, co było przed. Niby fajne się to czyta, ale każdy już zna zakończenie tej historii więc... zakończenie nie zaskakuje. Przypuszczam, że autorka chciała dodać jakiś wątek między wierszami, aby strzelić część 6 a raczej (0,9) bo w tej opowieści wszystko się skończyło.

Filmu z tego nie będzie, ale przeczytać się dało.

Rozwialo trochę watpliwości, łączac wątki z trylogii i tomu 0,5 ale co sie wynudzilam to nie moge 😔

Genialne rozszerzenie dla każdego fana Więźnia Labiryntu! Odkrywamy początki DRESZCZU i dzieciństwo Tomasa i jego przyjaciół. Obserwujemy jak zmieniały się odczucia i zachowania głównego bohatera, jakie towarzyszyły mu emocje i jak na przestrzeni lat zmieniał się DRESZCZ oraz ich ludzie. Obserwujemy jak wdrażany jest eksperyment labiryntu i jak dodawane są do niego kolejne osoby, aż w końcu przychodzi kolej na Tomasa i Teresę. W końcu dowiadujemy się jakie prawdziwe intencje miała od zawsze Teresa i DRESZCZ (jeszcze bardziej jej teraz nie lubię).

Najlepsza książka z całej trylogii. Poznanie Teresy (DeeDee) od innej strony, Dreszczu od samego początku, przyjaźni pomiędzy Newtem i Thomasem jeszcze przez próbami oraz kanclerz Avy Paige było tak wciągające że naprawdę bardzo trudno oderwać się od książki.

Nie byłam do niej przekonana, przypuszczałam, że to takie wyciskanie dobrze sprzedanego tematu. W pewnym sensie tak jest, nie ma co się oszukiwać, jednak jest to dobra pozycja, choć budząca we mnie dwa przeciwstawne uczucia - żal i zadowolenie. Żal, ponieważ lubię otwarte zakończenia i historia Labiryntu mogła się skończyć na trzeciej części. Nie przeszkadza mi brak wyjaśnienia tak wielu wątków, pasowało to do klimatu całości. A jednak jestem zadowolona, że dowiedziałam się więcej o tym, co poprzedziło pojawienie się Thomasa i Teresy w Labiryncie. Konkretniej - podoba mi się postać Teresy i tego, jak po tej książce zmienia się podejście do niej. W całokształcie to dla mnie najciekawsza postać z tych książek. Więcej nie zdradzam. Moim zdaniem warto przeczytać.

Fajna lektura. Wiele wyjaśnia. Choć to ostatni tom cyklu, wcale nie jest jego kontynuacją, a raczej prologiem wydarzeń z trzech poprzednich tomów.