Ryszard III

Okładka książki Ryszard III Paul Murray Kendall
Okładka książki Ryszard III
Paul Murray Kendall Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Richard the Third
Państwowy Instytut Wydawniczy
1980-01-01
1980-01-01
830600406X
Krystyna Jurasz-Dąmbska
historia Anglii Wojna Dwóch Róż

Pasjonujące zagłębienie się w umysł człowieka-mitu. Pozwala przejrzeć przez tudorowską obłudę oraz zaznać wrażeń z pogranicza thrillera politycznego.

Jak dla mnie, Paul Murray Kendall napisał naprawdę wybitną książkę. Biografia króla Anglii, Ryszarda III (1452-1485),to coś więcej niż klasyczna pozycja biograficzna, poświęcona dawno zmarłemu władcy - „Ryszard III” to imponująca narracja o człowieku i jego czasach, którą czyta się z zapartym tchem. Na pewno sprzyja temu okres historyczny, którego dotyczy omawiana pozycja. Życie króla Ryszarda nierozerwalnie związane jest z Wojną Dwóch Róż. W dziejach średniowiecznej Anglii był to burzliwy czas pełen chaosu, przemocy, spisków i bezwzględnej walki o władzę. I wszystkie te elementy odnajdujemy w pracy amerykańskiego historyka.

Zasadniczym faktem jest to, iż Paul Murray Kendall nie tworzy książki tylko i wyłącznie historycznej. Tutaj od razu czuć, że równie ważny jest atrakcyjny styl narracji, który od samego początku porywa czytelnika i przenosi go setki lat wstecz. W biografii Ryszarda III autor daje dowody nie tylko wielkiej skrupulatności badawczej, ale także całkiem sporego talentu literackiego. Kendall nie boi się barwnie rekonstruować wydarzeń z przeszłości, tworząc opisy tego, jak w rzeczywistości mogły wyglądać kolejne epizody angielskiej wojny domowej między rodami Lancasterów i Yorków. Dzięki takiemu podejściu książka nabiera cech dobrze napisanej powieści historycznej. I dokładnie tak się ją czyta.

To co mnie zachwyciło najbardziej podczas lektury, to bardzo wysoki poziom szczegółowości. Biografia Ryszarda III wręcz zachwyca ilością detalów, które z wielkim pietyzmem przytacza autor. Sprawia to, że czytelnik czuje się, jakby żywcem został przeniesiony w czasy Wojny Dwóch Róż. Autor bazuje na kronikach oraz zachowanych listach i innych dokumentach z epoki. Byłem szczerze zaskoczony, jak bogatą relację o człowieku, który żył ponad pięćset lat temu, potrafił stworzyć. A udało się to właśnie dzięki solidnej podstawie źródłowej, ale także zdolności autora do przekonującego odtwarzania przed odbiorcą przytaczanych wydarzeń z przeszłości.

Kendall nie tylko rekonstruuje życie Ryszarda III, ale także dokonuje jego interpretacji na podstawie zgromadzonego materiału. Oczywiście, zabieg ten zawsze będzie obarczony jakąś dozą osobistych sympatii lub antypatii i może pociągać za sobą zarzut braku obiektywności, ale w przypadku postaci ostatniego króla Anglii z dynastii Yorków jest to jak najbardziej usprawiedliwione. W drugim aneksie do książki autor przedstawia bowiem dotychczasowy stan wiedzy na temat życia Ryszarda III, który był głównie wytworem epoki Tudorów oraz sławnego dzieła Wiliama Szekspira. Można powiedzieć, że po przegranej pod Bosworth postać Ryszarda stała się obiektem propagandowej nagonki ze strony nowej dynastii. Henryk VII, nie czując się jeszcze pewnie przy władzy, uczynił wiele, aby w pamięci potomnych pozostał jedynie negatywny obraz jego poprzednika na angielskim tronie. Tym samym po raz kolejny potwierdzona została stara prawda, iż historię piszą zwycięzcy.

Jednym z celów Kendalla była zatem próba rehabilitacji postaci historycznej Ryszarda III w oparciu o obiektywne prześledzenie jego kolejnych decyzji oraz ich źródeł. Kwestią otwartą pozostaje, w jakim stopniu autorowi książki się to udało - czy aby motywy, które przypisuje Ryszardowi III, były rzeczywiście tymi, którymi kierował się on podczas swoich dość krótkich rządów? Tego zapewne nigdy nie uda się do końca ustalić, ale nie można odmówić Kendallowi, że jego analizy kolejnych posunięć Ryszarda są odpowiednio uzasadnione i w miarę przekonujące. Co więcej, w tym spojrzeniu na życie króla Anglii autor prezentuje empatyczny i czysto ludzki punkt widzenia, dzięki czemu postać Ryszarda w jakimś sensie staje się bardziej bliska i po prostu prawdziwsza niż negatywny i propagandowy wytwór z epoki Tudorów.

Na koniec wspomnę jeszcze o jednej sprawie, a mianowicie kwestii losów bratanków króla Ryszarda. To jedna z największych zagadek w historii Anglii, która nierozerwalnie związana jest z bohaterem biografii Kendalla. W obszernym dodatku do biografii autor wciela się w rolę śledczego, próbując wyjaśnić tę tajemnicę. Choć to właśnie osoba Ryszarda III odniosła największe korzyści na ich tajemniczym zniknięciu, Kendall daleki jest od ferowania pochopnych wyroków, których wcześniej przecież nie brakowało. W dość logicznej analizie autor książki, bazując na dostępnych źródłach, kolejno rozważa potencjalną odpowiedzialność poszczególnych podejrzanych o sprowokowanie śmierć książątek. Całkiem ciekawy dodatek, w którym tropimy sprawców morderstwa sprzed wieków.

Biografia Ryszarda III to jedna z najlepszych pozycji bibliograficznych, jakie miałem okazję ostatnio przeczytać. Wciągająca, wyczerpująca, a do tego napisana we wspaniałym stylu, w którym fakt historyczny jest czymś, co nie tylko należy przytoczyć, ale także odpowiednio opisać. Warto jeszcze tylko dodać, że książka miała swoją premierę w latach 50. ubiegłego stulecia (czego zupełnie nie czuć w trakcie lektury),więc nie obejmuje najnowszych ustaleń związanych z odnalezienia doczesnych szczątków Ryszarda III, co miało miejsce kilka lat temu. Myślę, że Paul Murray Kendall byłby zachwycony tą informacją i z chęcią dopisałby zakończenie do wybitnej biografii, którą stworzył. Gorąco polecam!

Świetna. Historia w czystej postaci. Jak ktoś lubi Ryszarda III jak najbardziej

Świetna. Historia w czystej postaci. Jak ktoś lubi Ryszarda III jak najbardziej

Ta obszerna,ciekawie napisana i przystępna w odbiorze książka to prawdziwa gratka dla anglofilów.Także dla zainteresowanych kontrowersyjną historią rzekomego morderstwa książątek w Tower.Książka zawiera bowiem szczegółową analizę jednej z najsłynniejszych tajemnic historii angielskiej.POLECAM!

Być może ta biografia jest odrobinę romatyczna i idealizująca, ale to nie zmienia faktu, że jest znakomicie napisana i udokumentowana.
A jeśli nawet autor patrzy na swojego bohatera przez odrobinę zbyt różowe okulary - to myślę, że to się Ryszardowi należy po całym tym błocie, jakie do niego przylgnęło m.in. za sprawą dramatu Szekspira.

• Biografie
  • Biografie