Tolkien. A Biography

Okładka książki Tolkien. A Biography Michael White
Okładka książki Tolkien. A Biography
Michael White Wydawnictwo: New American Library biografia, autobiografia, pamiętnik
New American Library

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo ciekawa książka, polecam wszystkim fanom twórczości J.R.R.Tolkiena.

Bardzo ciekawa książka, polecam wszystkim fanom twórczości J.R.R.Tolkiena.

Świetna biografia Tolkiena. Napisana w przystępny sposób. Lekka, zawiera dużo rzeczowych informacji, do tego wzbogacona fotografiami. Polecam!

Całkiem poprawna biografia. Znalazły się w niej wszystkie istotne informacje na temat autora, pozwalające wczuć się w czasy, w których żył i poznać "motywy" powstania jednego z najbardziej czarujących światów fantasy, Śródziemia.

Książka "Tolkien. Biografia" chyba powinna nosić trochę inny tytuł, Tolkien i jego dzieło na przykład. Autor bardzo sprawnie przeprowadził nas przez podstawowe fakty dotyczące życia Tolkiena, ale nie chciał, bądź nie był w stanie, zaprosić nas do świata Tolkiena. Bardzo dużo miejsca poświęcono na analizy dotyczące "Władcy Pierścieni", ekranizacji tego tekstu, za mało na bardziej prywatne życie autora. Nie mam tu na myśli wyszukiwania sensacyjek, ale brakuje pogłębionej charakterystyki chociażby związku z żoną, relacji z dziećmi, kontaktów towarzyskich.
Na tle innych biografii, których jestem fanką, ta wypada niestety słabo.

ciekawa i przyjemnie napisana biografia

ciekawa i przyjemnie napisana biografia

Zazwyczaj nie pociągają mnie biografie, jednak biografii Tolkiena nie mogłam przepuścić. Napisana przez White'a książka wciągnęła mnie i zaspokoiła moją ciekawość związaną zwłaszcza z tworzeniem przez Tolkiena, gdzie dużą rolę odegrała jego osobowość (tu dowiedziałam się bardzo wielu ciekawych rzeczy o autorze, byłam zaskoczona niektórymi!).

Dla mnie to bardzo ciekawa książka, dobrze napisana, bardzo przyjemnie mi się czytało.

Dla mnie to bardzo ciekawa...

Pozycja obowiązkowa dla fanów Tolkiena i wszystkich innych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o życiu tego niezwykłego człowieka. Po przeczytaniu historii jego życia, książki przez niego napisane nabierają nowego koloru. Możemy przekonać się, jak osobiste przeżycia wpłynęły na wyobraźnię i jego sposób pisania, odkryć, jak bardzo on sam był pochłonięty przez Śródziemie. Przy tym poznajemy historię człowieka bardzo inteligentnego, pracowitego i z ogromnym talentem nie tylko do pisania, ale także chociażby do nauki języków. Książka momentami porywa jak najlepsza sensacja, wzrusza, ale też rzetelnie opisuje wiele aspektów życia Tolkiena, także jego wad i nawyków. Trzonem biografii pozostaje jego związek z Edith, poznajemy wszystkie radosne i smutne chwile w ciągu całego życia pary.
Michael White bardzo dobrze wywiązał się z trudnego zadania jakim było ujęcie tego wszystkiego w spójną, ciekawą całość. Polecam.

Tolkien ... moj kochany Tolkien . Cudowna , świetna , wspaniała. Widac po niej , że autor przyłożył się i zebrał wiele informacji na temat Tolkiena . Prosty język i co najważniejsze szybko się czyta . Dzięki tej lekturze wiele się dowiedziałąm o autorze Hobbita i byłam w szoku , że był tak bardzo wierzący , co najpierw ciężko mi było dostrzec w jego książkach . Również ciekawy był wątek przyjaźni Tolkiena z Lewisem , autorem Opowieści z Narnii . Ostatnio zdałam sobie sprawę , że bardzo dobre jest przeczytanie biografii jakiegoś pisarza , bo dzięki temu czujemy się bliżej z jego twórczością i znamy motywy , które go skłoniły do napisania tej książki , w jego dziełach zauważamy jego samego ( mało maślane ;) ) . Dopiero dzięki tej biografii zobaczyłam , że Tolkien nie miał łatwego życia i jak wiele jego fragmentów jest w Władcy Pierścieni , Hobbicie czy Silomarilion , które jeszcze przede mną . Świetna ksiażka ! Więcej na blogu http://morzekartek.blogspot.com/2017/07/podsumowanie-bookathonu-2017.html

Bardzo ciekawa biografia opisująca życie oraz przyjaźnie Tolkiena. Można razem z nim przenieść sie w swiat Hobbitow.

Im więcej dowiaduję się o Tolkienie, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że był on geniuszem

• Biografie
  • Biografia