Autoportret reportera

Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2008-01-01
2003-01-01

Bardzo ciekawa opisana droga do tego , aby uwazniej opisywac świat .Szczególnie przemówił do mnie fragment o Cesarzu , który jest zakazany w Maroku .Ale w pamięci utkwił mi fragment listu , który do autora napisała pewna zrozpaczona 17-tka .Oto zerwał z nią chłopak , bo okazało się ,że nic nie czytała Kapuścińskiego i czy autor może jej przesłać jakąś swoją książkę .Co autor uczynił z radością .No , jak dla mnie jest to rozbiegówka przed cudownymi * Podróże z Herodotem * .

Czytnik mi wysiadł i nie mogę skończyć. Ogólnie książka o trudach bycia reporterem.

Ciekawe przemyślenia wielkiego reportera zwłaszcza na temat samego reportażu i własnego warsztatu oraz kondycji współczesnych mediów.

Książeczka wybitna, przeznaczona zwłaszcza dla dziennikarzy (niepracowników mediów). Korzyści może też wyciągnąć tzw. zwykły człowiek. Kapuściński niesłychanie trafnie podsumowuje wpływ nowoczesnych mediów audiowizualnych na nasze myślenie, wybory życiowe.

Ciężko mi obiektywnie ocenić tę książkę, bo z jednej strony chłonę wszystko, co napisał Kapuściński, ale z drugiej forma książki jest dla mnie koszmarna.

Forma - jest to kompilacja dłuższych lub krótszych wywiadów czy wypowiedzi Kapuścińskiego. Co prawda możemy przeczytać, że mistrz widział ostateczny kształt tej książki i go zaakceptował, ale jakoś nie jestem przekonana do takich tworów.

Z książki możemy się dowiedzieć o metodach pracy Kapuścińskiego, o jego warsztacie pracy czy poglądach na ówczesne media. Wynotowałam sobie dwa bardzo ciekawe cytaty:

"Moją główną ambicją jest pokazać Europejczykom, że nasza mentalność jest bardzo eurocentryczna, że Europa, a raczej jej część, nie jest jedyna na świecie. Że Europa jest otoczona przez niezmierną i wciąż wzmagającą się różnorodność kultur, społeczeństw, religii i cywilizacji"*

"Otóż najczęściej określiłbym swoją profesję jako bycie tłumaczem. Tylko tłumaczem nie z języka na język - ale z kultury na kulturę. Jeszcze w 1912 roku Bronisław Malinowski zwrócił uwagę, że świat kultur nie jest światem hierarchicznym (było to wówczas bluźnierstwo dla wszystkich eurocentryków),że nie ma kultur wyższych i niższych, że wszystkie są równe, tylko po prostu - różne"**

Naszła mnie taka refleksja, że nawet dzisiaj wiele reportażów posiada tę podstawową wadę, że ich autorzy patrzą na zastaną rzeczywistość z perspektywy Europejczyka, nie potrafią się wznieść ponad nasze wyobrażenie o świecie (sztandarowy przykład: "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet").

* R. Kapuściński, Autoportret reportera, Wyd. Znak, Kraków 2004, s. 13.
** Tamże, s. 21.

Dobre technikalia reporterskie oraz ciekawe spojrzenie autora na świat mediów.

Dobre technikalia reporterskie oraz ciekawe spojrzenie autora na świat mediów.

Pozycja obowiązkowa! Spostrzeżenia aktualne do dziś, nawet bardzo poza jednym: "Bo tylko demokracja może ograniczyć pole działania kłamstwa" (s. 112). Obawiam się, że jest zupełnie odwrotnie, ale gdzie mi polemizować z Kapuścińskim ;)

Książka „Autoportret reportera” żadnym portretem nie jest – raczej jest to zbiór podniosłych cytatów o doniosłej roli reportera w życiu narodów i państw;) Średnio udany wybór tekstów, bo robiony na kolanach. Ale skoro już przeczytane, to wybiorę dla Was najsmakowitsze kąski:)
Jak np. cel, jaki widział przed swoim pisaniem: „Moją główną ambicją jest pokazać Europejczykom, że nasza mentalność jest bardzo europocentryczna, że Europa, a raczej jej część, nie jest jedyna na świecie”.

O tej i innych książkach Kapuścińskiego tutaj: https://kawalekafryki.pl/autoportret_reportera/

Rewelacyjna książka. Doświadczony reporter opowiada o swojej pracy, jej założeniach, warunkach, by w końcowej części przejść do analizy współczesnych mediów, bardzo krytycznej, i obnażenia mechanizmów przekazywania informacji. To jest chyba najlepszy fragment, jaki w tym roku przeczytałem, najlepszy, bo pokazujący świat, w którym żyję, od strony, którą przeczuwam. Bardzo ważna książka.

To jednak z tych książek, która zostaje w człowieku. Rewelacyjny wywiad/rozmowa z mistrzem polskiego reportażu. Pokazuje sposób podejścia Kapuścińskiego do świata, dziennikarskiego warsztatu, drugiego człowieka, podróży...

• Reportaż
  • Literatura faktu