Lapidaria I-III

publicystyka literacka, eseje
Agora
2008-01-01
2008-01-01

Zapiski powstawały kilkadziesiąt lat temu, ale dopiero teraz jest najlepszy czas na ich przeczytanie. Kapuściński przewidział bezbłędnie w którą stronę potoczy się historia. Genialny, przenikliwy umysł...

Dla kogoś, kto sądził, że Kapuściński pisze o dalekich miejscach: "Człowiek napotkawszy przeszkodę, której nie może zniszczyć - zaczyna niszczyć sam siebie. Straszliwe sprzężenie, które jest przyczyną załamań i depresji, źródłem alkoholizmu i narkomanii."
Tu jest bardziej filozofem i człowiekiem codziennym. Warto poznać mistrza od takiej strony.

Świetne, wręcz genialne myśli uchwycone w odpowiednim momencie dziejowym. Uwielbiam Kapuścińskiego za trafność spostrzeżeń, wychwytywanie tego, co ulotne oraz za szacunek i dystans, jaki ma do otaczającego go świata. I osobiście wyznam, że "Lapidariów" nie "przeczytałam", ja się nimi delektowałam:)

Najsłabsza w mojej opinii książka Kapuścińskiego.

Najsłabsza w mojej opinii książka Kapuścińskiego.

Przygodę z Kapuścińskim zaczęłam właśnie od Lapidariow, żeby zobaczyć, czy mi się spodoba. I zaczęło się :-) po cyklu Lapidariów przyszedł czas na Heban, Cesarza i wiele innych. Do dzis me marzenie o podróży do Afryki Kapuścińskiego pozostało niespełnione.Czeka na swoją kolej.

Lubię Kapuścińskiego bez względu na wszystko. Nawet jak notował na serwetka w knajpie pokazywał swą ponadprzeciętną zdolności obserwacji.

Zapiski, obserwacje, komentarze i refleksje Ryszarda Kapuścińskiego na temat otaczającego świata. Mimo że powstały wiele lat temu zadziwiają swoją aktualnością. Książkę tą należy czytać bez pośpiechu - nie więcej kilka akapitów na raz, a potem zastanowić się nad tym co się przeczytało. Z pewnością będę do niej wracał.

Lubię Kapuścińskiego w takim wydaniu filozoficzno-poetyckim.
Erudycja i mądrość,empatia i dobroć,ewidentnie wyzierają z tych tekstów.

Lubię Kapuścińskiego w takim wydaniu filozoficzno-poetyckim.
Erudycja i mądrość,empatia i dobroć,ewidentnie wyzierają z tych tekstów.

czytuję co jakiś czas, niezłe....

czytuję co jakiś czas, niezłe....

Książka przedstawia przemyślenia autora, na problemy współczesnego świata, niestety niezbyt optymistycznie?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Ryszard Kapuściński
  • Reportaż