Hans von Seeckt Twórca Reichsheer

powieść historyczna
Avalon
2010-01-01
2010-01-01

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Pomorzanie w Wehrmachcie Andrzej Bogucki, Sylwia Bykowska, Jarosław Centek, Danuta Drywa, Sylwia Grochowina, Włodzimierz Jastrzębski, Janusz Łopuszański, Hanna Matuszewicz, Stanisław Salmonowicz, Jan Sziling
Pomorzanie w W... Andrzej Bogucki, Sy...

Niemiecki generał Hans von Seeckt to postać w Polsce praktycznie nieznana, chociaż poprzez swoją działalność wywarł duży wpływ na losy narodu i państwa polskiego. Po pierwsze, jako faktyczny organizator zwycięskiej dla państw centralnych ofensywy w 1915 r., która wyparła z ziem polskich wojska rosyjskie i doprowadziła do zajęcia Królestwa Polskiego przez armie niemiecką i austro-węgierską, co w zasadniczy sposób zaważyło na losach „sprawy polskiej” podczas I wojny światowej. Po drugie, jako twórca i dowódca niemieckich sił zbrojnych epoki Republiki Weimarskiej, którym nadał charakter armii kadrowej, przygotowując do ewentualnej, szybkiej rozbudowy po przyszłym odrzuceniu ograniczeń nałożonych przez traktat wersalski (co nastąpiło po dojściu do władzy Hitlera). Już w początku lat dwudziestych XX w. zainicjował też współpracę wojskową Niemiec z ZSRR i ogólnie był zwolennikiem rozszerzenia jej na kwestie polityczne i gospodarcze. Z góry odrzucał natomiast wszelką myśl o nawiązaniu jakiejkolwiek współpracy z Polską, uważając odrodzone państwo za naturalnego wroga Niemiec i szukając przeciwko niemu wsparcia ZSRR. Przy okazji generał odegrał też istotną rolę w polityce wewnętrznej Niemiec, zwłaszcza w kryzysowych latach 1920 i 1923. Ogólnie stał na gruncie wierności wobec Republiki Weimarskiej (chociaż osobiście bliskie mu były poglądy monarchistyczne) i bardzo przyczynił się do jej przetrwania w obliczu zagrożenia kolejnymi próbami puczu oraz realną perspektywą wojny domowej. Był przeciwnikiem esktremizmów politycznych, zarówno w odniesieniu do komunizmu jak i faszyzmu (pomimo kilku prób pozyskania przez Hitlera nigdy nie wyraził poparcia dla jego ruchu i do końca życia zachował krytyczną opinię wobec NSDAP).
Postać generała doczekała się licznych opracowań w historiografii niemieckiej (a częściowo również anglosaskiej),w której wyrażano na jego temat opinie skrajnie różne – od wychwalania pod niebiosa, po krytykowanie jako zdrajcy republiki, faszysty i wichrzyciela. W historiografii polskiej traktowano von Seecta marginalnie, przypisując mu przy tym opinię „polakożercy”. Wśród sprzecznych poglądów historiografii J. Centek zachowuje umiar, prezentuje też często własny, oryginalny punkt widzenia na osobę i działalność generała, który potrafi uzasadnić nie tylko w oparciu o znajomość literatury przedmiotu, ale przede wszystkim o rozległą kwerendę źródłową, w wyniku której dotarł do wielu materiałów dokumentowych i epistolarnych, nie wykorzystywanych w dotychczasowych badaniach.
Pozycja ta powinna zwrócić uwagę zarówno miłośników militariów (Autor omawia szeroko działalność von Seecta podczas I wojny światowej, prezentując szereg słabo znanych czytelnikowi polskiemu wydarzeń tego konfliktu - dodajmy, iż w ramach serii "Historyczne bitwy" opublikował nadto kilka popularyzatorskich monografii poświęconych I wojnie),jak i osoby zainteresowane historią Niemiec oraz narodzinami faszyzmu (w oryginalny sposób przedstawiono wydarzenia polityki wewnątrzniemieckiej pierwszej połowy lat dwudziestych XX w.). W nieoczekiwany sposób biografia zatrąca nawet o historię... Chin, dokąd w ostatnich latach życia generał trafił jako doradca wojskowy rządu nacjonalistycznego, walczącego z komunistami Mao Tse Tunga.
Książka napisana została zrozumiałym, poprawnym językiem, aczkolwiek pewne fragmenty wskazują na ograniczone jeszcze obycie Autora z piórem (klawiaturą). Tekst poddany jednak został starannej redakcji, nie zawiera literówek czy omyłek merytorycznych. Książka ze wszech miar godna polecenia.

Doskonała biografia toruńskiego historyka, dr Jarosława Centka, poświęcona Hansowi von Seeckt, jednemu z najważniejszych (najważniejszemu?) niemieckich wojskowych okresu międzywojennego.

Należy tu już na początku zaznaczyć, iż nie jest to popularnonaukowe "czytadło", tylko poważne naukowe opracowanie zaopatrzone w aparat naukowy (dla niezorientowanych - wstęp, przypisy, bibliografia),absolutnie nowatorskie w polskiej historiografii, choć trzeba powiedzieć iż wnosi naprawdę mnóstwo do historiografii światowej. Biografia ta, której bazę źródłową stanowiły między innymi liczne archiwalia, "odkrywa" naprawdę liczne fakty na temat zarówno samej postaci von Seeckta, jak i Reichswehry lat 1921-1926. Niektóre ustalenia są wprost rewolucyjne i zmieniają całkowicie obraz rzeczy. Są one przy tym doskonale uargumentowane archiwaliami, do jakich jako pierwszy w ogóle Autor dotarł.

Sam zapoznałem się z pracą b. dokładnie, ze względu na moje zainteresowania badawcze. Ze szczerym sercem mogę ją polecić wszystkim zainteresowanym historią okresu XX wieku, a zwłaszcza historią wojskową.

Oczywiście wiem, że może razić fakt, iż prace naukowe nie należą do lektur najłatwiejszych i łatwiej sięgnąć po literaturę popularnonaukową, ale nie oszukujmy się - zazwyczaj literatura tego typu prezentuje poziom chłamu. Jeśli czytelnik chce się dowiedzieć "jak było naprawdę", niech daruje sobie rozmaite śmieci, a sięgnie raz na jakiś czas po coś naprawdę wartościowego, a więc cenione opracowanie naukowe. Bo pozycja ta, to wzór tego jak należy takie prace pisać.

• NiemieckiSen
  • Polecane książki historyczne (naukowe i popularno-naukowe)
  • Wspomnienia/biografie...
  • Historyczne