Dziennik Rachel. lat 13 i 3/4

Okładka książki Dziennik Rachel. lat 13 i 3/4 Joanna Nadin
Okładka książki Dziennik Rachel. lat 13 i 3/4
Joanna Nadin Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Dziennik Rachel (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2016-06-15
Joanna Dyła-Urbańska

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Jest to tylko pierwsza część z czterotomowej serii, lecz jednak pozostałych tomów nie czytałam. Dlaczego? Bo po pierwszym tomie stwierdziłam, że po prostu nie warto.

Książka moim zdaniem jest po prostu nudna. Opowiada o zwykłym życiu nastolatki, ale napisana tak, że mnie nie bardzo interesowało co będzie dalej i no i nie była zbytnio ciekawa. Napisana tak sobie, że niby się to dobrze czyta, ale jednocześnie tylko przelatuje wzrokiem po tekście, nie wiele z niego wyłapując. Coś się tam wprawdzie działo, były może jakieś ciekawe wątki i jakoś dobrnęłam do końca, choc chyba tylko siłą woli, ale po kolejne tomy nie sięgnę.

Początek była nawet całkiem spoko, dobrze się go w miarę czytało, nawet był ciekawy, ale tak w połowie zaczęłam się nudzić i książka po prostu nie przypadła mi zbytnio do gustu. No jest to opis zwyczajnego życia nastolatki, które toczy się na co dzień. Charakter książki raczej spokojny, choć były momenty z jakąś akcją i chwilami była fajna, no nie powiem.

Mówiąc szczerze, to w tym momencie, kiedy pisze tą recenzje, to czytałam tą książkę już jakiś czas temu i nie za bardzo pamiętam co się tam działo, bo wydarzenia nie zapadały w pamięć, więc to też już co nieco mówi o tej książce, Przeszkadzało też trochę to, że w książce nie było żadnych dialogów, wszystko napisane z punktu przemyśleń bohaterki, co na dłuższą mete jest po prosu uciążliwe.

Nie wiem czy tylko ja odniosłam takie wrażenie, ale ta książka bardzo mi się nie podobała. Kupiłam ją z myślą, że będzie lekka i szybka - ani to lekkie, ani to szybkie, ani przyjemne. Główna bohaterka "podważa" choroby np. depresję, w pewnym momencie mówi coś, że żałuje, że jej nie ma. No trochę to żenujące. Wątki niektóre bez sensu, jak ten z wyborami a z ciążą bardzo słaby, łatwo było się domyślić a ciągnęło się to niemiłosiernie. Nie wiem czy tylko ja miałam jakieś wadliwe wydanie, ale było dużo błędów. Jednym z nich było pomylenie dni tygodnia, na 270 stronie, przed piątkiem 30 września powinien być czwartek 29 września, a jest wtorek, nie dość, że pomylone to jeszcze ta data jest jako jedyna napisana inną czcionką i jest wyśrodkowana. Kurczę byłam bardzo dobrze nastawiona na ten tytuł, ale się zawiodłam. Jedynym wątkiem, który mnie śmieszył był pies. (i kanarek a dokładnie zjedzenie go) Wszystkie inne wątki były albo nudne, albo żenujące. Przed chwilą ją skończyłam i jestem na maxa wkurzona, że sylwester nie został opisany> I mam teraz dylemat czy będzie to opisane w kolejnej książce i czy opłaca się ją kupić?

To jedna z tych książek, przez które chce się przebrnąć jak najszybciej się da. Nie ukazuje zupełnie żadnych pozytywnych wartości. Głowna bohaterka jest bardzo, bardzo irytująca, a jej rodzina i przyjaciele wcale nie lepsi. Źle się czyta, ponieważ w książce nie ma dialogów - wszystko opisywane jest przez Rachel. Jedyne plusy tej książki to ładna oprawa graficzna oraz humor - często się zdarzało, że wybuchałam niepohamowanym śmiechem. Pies to zdecydowanie najlepsza postać tej książki.
Myślę, że "Dziennik Rachel" spodoba się bardziej co najwyżej trzynastolatkom.

Na początku książka bardzo mi się podobała. Polubiłam główną bohaterkę i sposób pisania autorki, jednak w pewnym momencie Rachel stała się tępa i płytka, a sytuacje opisane w tym pamiętniku - absurdalne. To nie książka o nudnym życiu sympatycznej nastolatki, tylko księga dziwactw opisanych jako rzeczy naturalne. Daję pięć gwiazdek tylko dlatego, że wiele razy się z tych głupot śmiałam.

Nie powiem,że była rewelacyjna ale całkiem przyjemna i luźna.

Nie powiem,że była rewelacyjna ale całkiem przyjemna i luźna.

• 2016
  • Młodzież