Tiramisu z truskawkami

Okładka książki Tiramisu z truskawkami Joanna Jagiełło
Okładka książki Tiramisu z truskawkami
Joanna Jagiełło Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Cykl: Kawa z kardamonem (tom 3) Seria: Plus Minus 16 literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kawa z kardamonem (tom 3)
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2016-01-01
2016-01-01
Olga Reszelska

Okładka książki Zbój Joanna Jagiełło, Marcin Minor
Zbój Joanna Jagiełło, Ma...
Okładka książki Inka i Filip i fałszywe tropy Joanna Jagiełło, Tomek Kozłowski
Inka i Filip i... Joanna Jagiełło, To...

Bardzo ciekawa książka, poruszajca bardzo ważne tematy. :)

Bardzo ciekawa książka, poruszajca bardzo ważne tematy. :)

Jestem zachwycona. Trzeci tom jest świetny. Chyba przez to, że nasi bohaterowie dojrzewają i mają już inne problemy. Autorka traktuje młodego czytelnika bardzo poważnie - to widać i czuć, traktuje go jako partnera do rozmowy. W tej części na pierwszy plan wysuwa się problem anoreksji - świetnie poprowadzony. Mamy również depresję, pierwsze kontakty seksualne, a co za tym idzie antykoncepcję i wizytę u ginekologa. Super. I te tematy wybrzmiewają bardzo dobrze, są bardzo naturalnie wplecione w historię, a nie na zasadzie powrzucania do jednego garnka, żeby się wymieszało. Wszystko ma tutaj ręce i nogi i tworzy świetną spójną całość. Autorka serwuje mi emocje, które są mi bardzo bliskie, to jest coś takiego, co będę czuć i przeżywać. No i bardzo lubię bohaterów, wszystkich. Jestem niesamowicie ciekawa czwartej części i już nie mogę się doczekać.

Widać że był pomysł na ten serię. Zyskuje w moich oczach z każdym kolejnym tomem. Bardzo podoba mi się fakt że postaci nie są czarno białe. W tej części bardzo ważny jest problem anoreksji- omówiony dobrze i z empatią
Wartościowa lektura

Wartościowa lektura

Bardzo życiowa,mądra książka porusza trudne problemy nastolatek anoreksja,miłość,rozwód,młodzieżowa lekturka wciągnęła mnie,poruszyła.
Ciekawie napisana przez pisarkę,czytało się mi super tą dobrą książkę.

Ciekawie napisana przez pisarkę,czytało się mi super tą dobrą książkę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ta opowiada o problemach z odżywianiem i tym jak to łatwo to przeoczyć w dzisiejszych czasach. Natalia, bo o niej mowa początkowo zaczeła tylko niewinnie się odchudzać, po czasie przerodziło się w to poważną chorobę. Bardzo podobały mi się początki rozdziałów gdzie, mamy tak jakby kartkę z pamiętnika Natalii. Jest to 2 tom, kawy z kardamonem, co jest trochę słabo opisane, przez co właśnie zaczełam czytać od 2 tomu. Uważam, że te książkę powinna przeczytać każda nastolatka, naprawdę temat anoreksji, bulimii czy innych problemów z odżywianiem to nadal, jakby nie patrzeć temat tabu przez co niestety boimy się poprosić o pomoc, co jest naprawdę bardzo złe. Mam nadzieję, że chociaż jedna nastolatka po przeczytaniu tej książki ustrzeże się losów Natalii, a jeśli się w nich znajdzie poprosi o pomoc. Serdecznie polecam te pozycję 🥰📚
Instagram: darielka_booklover

Jestem mamą prawie trzynastolatka i dziesięciolatki. W sumie nie tak wczesne macierzyństwo skłania mnie ciągle do sięgania po literaturę nie tylko fachową ale także młodzieżową, która porusza ważne problemy z którymi borykają się nasze pociechy. Niby wiemy z własnego doświadczenia i z relacji znajomych co może się dziać w głowach naszych dzieci, jednak dopiero to wszystko daje nam pewien punkt oparcia. Seria "Kawa z kardamonem" świetnie się nadaje do spojrzenia, na problemy życiowe z perspektywy młodych ludzi. W tym tomie w dalszym ciągu śledzimy losy Linki i jej przyjaciół. Dziewczyna jest już w drugiej klasie liceum i oprócz fotografii coraz bardziej wciąga ją dziennikarstwo śledcze a tym aspektem zaraził ją kolega z klasy – Oskar.
W tej części jednak autorka bardziej skupia się na Natalii. Wydawało by się, że ta dziewczyna to silna osobowość, której nic i nikt nie wzrusza a jednak domowe i sercowe problemy odcisnęły na jej psychice swoje piętno. Niemały wpływ na nią również miała zmiana szkoły. Natalia popada w tarapaty, których nikt z najbliższego otoczenia nie dostrzega.
Pozycja ta pokazuje nam jak niewiele potrzeba aby w sumie dosyć jasne symptomy związane z odchudzaniem zostały zignorowane przez otoczenie, a osoba borykająca się z problemem została pozostawiona sama sobie. Pozycja godna uwagi chociaż uważam, że dwie poprzednie części były nieco lepsze. Jednak lekkość pióra i chęć poznania dalszych losów bohaterów również z poprzednich tomów motywują do czytania.

Książka to już trzeci – przedostatni tom z serii kawowej, będący kontynuacją losów bohaterów poznanych w poprzednich częściach. To już kolejny rok, w którym śledzimy losy bohaterów, Linka i Natalia rozpoczynają już naukę w drugiej klasie liceum, każda w innej szkole.
W życiu Linki nastał lepszy czas, wszystko powili się układa, a rodzinne problemy porządkują. Dziewczyna już w pierwszych dniach września odchodzi ze szkolnej gazetki i zakłada bloga, którego prowadzenie sprawia jej przyjemność. Nastolatka zaczyna pracę w kawiarni, nie jest to jednak duży zarobek, a o uczciwie zarobione pieniądze dziewczyna często musi się upominać. Na szczęście związek z Adrianem przetrwał trudniejsze momenty, młodzi ludzie bardzo dobrze się dogadują, a ich relacja jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, co wpływa na lepsze samopoczucie dziewczyny.
Gorzej sprawy mają się u Natalii, która przechodzi przez trudniejszy okres w życiu, a problemów tylko przybywa. Dziewczyna bardzo mocno przeżywa rozwód rodziców. Dodatkowo nastolatka musi zmierzyć się z poznaniem znajomych i zaaklimatyzowaniem w nowej szkole, w której pracują bardzo wymagający nauczyciele. Rozstanie z Marcinem nie poprawia sytuacji, a tylko jeszcze bardziej obniża samoocenę dziewczyny i sprawia, że zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze problem z początkowo niewinnym odchudzaniem. Natalia przez niewinną dietę szybko popada w poważną chorobę, nad którą nie ma kontroli.
Czy to już koniec problemów w życiu Linki? Czy Natalia zapanuje nad swoją chorobą i znów stanie na nogi?
Książka Joanny Jagiełło to wciągająca powieść obyczajowa skierowana do nastolatków. Autorka w prawdziwy sposób pokazuje problemy, z którymi musi mierzyć się niejeden młody człowiek. W powieści poruszono wiele trudnych i ważnych tematów jakimi niewątpliwie są rozwód rodziców, walka z kompleksami czy anoreksja i bulimia. Powieść Joanny Jagiełło polecam każdemu, kto szuka przyjemnej książki, którą szybko się czyta, a która porusza poważne tematy.

Autorka kieruje swe książki do młodzieży może to i słusznie. Daje w nich przekaz dogłębnej problematyki czego nie znajdziemy w wielu książkach dla dorosłych... W tej części pokazuje nam problem odchudzania się w aspekcie, gdy rodzice zajęci są sobą i gdy sami się gubią w tym zwariowanym świecie, a dziecko schodzi na dalszy plan. Młodość to chęć poznawania świata z tych dobrych i złych stron ...realizacja celi i doznań miłosnych.

Bardzo lubię twórczość J. Jagiełło. Bohaterowie to nie są "Mary Sue", tylko ludzie z krwi i kości, posiadający wady.

Jedyne, co nie do końca mi się spodobało, to fakt, że Natalia doszła do końca bez praktycznie żadnego potknięcia. Nie miała napadów, od razu ze zwykłej liczby kalorii zeskoczyła do 200-400. Widać, że autorka nie miała osobiście styczności z anoreksją [co oczywiście mnie bardzo cieszy, bo nikomu tego nie życzę] i bazowała raczej na opowieściach innych osób.

Co nie zmienia faktu, że książka była bardzo dobra i z radością mogę wystawić 8 gwiazdek.

Bardzo realistyczna książka, ukazująca dzisiejszy świat takim jakim jest.

Bardzo realistyczna książka, ukazująca dzisiejszy świat takim jakim jest.

Dodaj cytat z książki Tiramisu z truskawkami