Skarby hrabiego

2007-05-29
2007-05-29
978-83-7506-100-0
poszukiwanie skarbów

"Skarby hrabiego" to współczesna opowieść dla młodzieży. Kiedy po nią sięgałam, sądziłam że to bardziej książka dla dorosłych, jednak myślę, iż czytelnik w każdym wieku może być zadowolony z tej lektury.

W grudniu 1939 roku w podpoznańskim Kobylepolu hrabia Mycielski wraz z woźnicą Kajetanem ukryli pod ziemią "skarb".

Wiele lat później, w roku 2000, pewna trzynastoletnia dziewczynka - Kryśka, podsłuchała na przystanku rozmowę dwóch starszych panów. Wynikało z niej, że w okolicach poznańskiej Malty ukryty jest skarb. Informacja bardzo ją zaciekawiła. Los postanowił sprzyjać nastolatce i dopomóc jej w przeżyciu przygody. Krystyna obiecała zająć się w weekend dziećmi swej - mieszkającej w Kobylepolu - kuzynki Heleny: ośmioletnim Adasiem oraz dwuletnim Gabrielem, ponieważ Państwo Stokrotkiewiczowie postanowili wyjechać. Dziewczynka zaprosiła do poszukiwań swoje trzynastoletnie koleżanki oraz znajomych z klasy maturalnej, na miejscu pojawiła się również jedna z nauczycielek. Pod pretekstem pikniku, na polanie przy ulicy arcybiskupa Walerego Dymka, zaczęli kopać. Czy udało im się dostać do zasypanych pomieszczeń w ruinach dawnego pałacu? Owszem. Poszukiwacze dotarli do podziemnych korytarzy, jednak chęć odnalezienia skarbu, została zepchnięta przez nich na drugi tor. Ważniejszą stała się potrzeba przetrwania. Ale szczegółów nie zdradzę - odsyłam po nie do książki.

"Skarb hrabiego" to opowieść nie tylko o szukaniu skarbu. To przede wszystkim historia o utrwalaniu przyjaźni i wzajemnym zaufaniu, a także ... rodzącej się miłości. Nie brak tu sytuacji, w których młodzi ludzie mogli liczyć tylko na siebie nawzajem, musieli sobie pomagać i się wspierać. Stanowili grupę przyjaciół a chcąc wydostać się z trudnego położenia musieli odłożyć na bok antypatie i działać wspólnie.

Czy dzieciakom uda się wyjść cało z opresji? Czy odnajdą tytułowy skarb? I za jakie uczucia będę wdzięczni losowi? Serdecznie zapraszam do przeczytania książki Anety Cierechowicz.

Wiele lat później, w roku 2000, pewna trzynastoletnia...

2042

Jakoś tak mam, że nie jestem fanką polskich autorów. Po prostu. Gdy jednak moja ulubiona pani bibliotekarka, która doskonale zna mój gust czytelniczy, poleciła mi tą pozycję, stwierdziłam, że zaufam i spróbuję.Raczej już do niej nie wrócę, ale polecam ją gorąco nastolatkom. Podoba mi się trochę życiowej mądrości wplecionej w niezbyt rozsądne postępowanie bohaterów książki, którzy szukają skarbów w ruinach starego pałacu. No i okazuje się, że jednak istnieją dobre, polskie książki :)

Książka nie zrobiła na mnie zbyt dobrego wrażenia. Pod koniec stała się ciekawsza, ale po nagłym "bum" historia się skończyła. Mimo wszystko nie polecam jej.

Przygodowa książka opowiadająca o wygarzeniach jakie spotykają dzieci. Podoba mi się, choć wcale nie jest fantasy.

Kupiłam na wyprzedaży w Toruniu za 5zł. Myślałam, że jak tanie to nie będzie to rewelacja, ale było fajne. Najbardziej spodobał mi się kawałek o dziewczynie z zakrwawioną spódnicą czy jakoś tak. XD

• Uwięzione na półkach
  • 2012 (przeczytane)
  • Czytajmy polskich autorów!

Dodaj cytat z książki Skarby hrabiego