Manipulacja

Julia Buzdygan Wydawnictwo: Psychoskok literatura piękna
Psychoskok
2016-06-17
2016-06-17
manipulacja strach odczucia uczucie powieść psychologiczna doświadczenia Julia Buzdygan psychoskok polecone książki

„Miłość potrafi człowieka zgubić, zranić... ale nienawiść jest sto razy bardziej okrutna.”

Uczucia to silne zjawisko, ale strach to coś, czego nie da się w żaden sposób ustrzec. Towarzyszy nam zawsze wtedy, kiedy jest najmniej potrzebny.

„Manipulacja” odkrywa coś, czego prawdopodobnie jeszcze nie doświadczyłeś, albo nie chcesz się przed sobą przyznać, że dałeś się zmanipulować zwykłemu lękowi, który powinien być pod twoją kontrolą. Ludzki umysł potrafi wiele znieść, ale i wykreować. Dlaczego by nie spróbować zawalczyć i uwolnić się od czegoś, co niszczy ci życie od samego początku. Ciągle się czegoś boimy, nie zawsze mamy odwagę stawić temu czoła. Ale jesteśmy w stanie. Część nas czuje mobilizację do walki, ale druga część… jest silniejsza.

Pozwól, by bohaterowie „Manipulacji” zabrali cię w świat, którego nie znasz, ale chciałbyś poznać. Pokierują cię drogą, którą prawdopodobnie na początku będziesz bał się iść, ale nauczą cię jak poradzić sobie ze strachem. „-Wszystko się da. Rozumiesz?”. Strach ma wielkie oczy, nie daj sobą manipulować jak bezbronne dziecko, jesteś w stanie zrobić coś więcej. Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to słowa wypływające z tej powieści, dające ukojenie, motywację i siłę. Cała magia jest w najprostszych i najmniejszych rzeczach, trzeba tylko umieć to znaleźć.

„- Czego potrzebujesz? […] - Ofiary.”

Powieść pełna jest zwrotów akcji i dynamicznych przygód, co jest niewątpliwie znacznym jej atutem, gdyż nie pozwala wyobraźni czytelnika zapaść w jakiś letarg czy chociażby indyferencję. Bo czy można być emocjonalnie obojętnym i nie czuć strachu, gdy jedna z głównych sylwetek – April – znajduje się w poważnym zagrożeniu życia:

„Nagle klamka zaczęła się mocno ruszać. April odskoczyła do tyłu i wpadła do wanny. Gdy się z niej wygrzebała, drzwi były już otwarte. Nagle została złapana za włosy i wyciągnięta z pokoju. Zaczęła piszczeć i szarpać się, ale nie miała szans, Tyler przeciągnął ją przez cały salon i rzucił na kanapę. Mimo okropnego bólu głowy, zebrała w sobie siły i pobiegła do kuchni. Wiedziała, że tam znajdzie więcej przedmiotów do obrony. Dopadła jakiś nóż i odwróciła się. Chłopak był już przy niej i znów złapał ją za włosy. Wtedy wbiła ostre narzędzie w ramię chłopaka. Zaczął wrzeszczeć, a jego oczy wróciły do czekoladowego koloru. Upadł na kolana, a April, w totalnym szoku, wyjęła nóż i wrzuciła do zlewu, po czym uklękła przy nim.”

W „Manipulacji” znajdziesz to, czego szukałeś całe życie. Pozwól by, z pozoru wrażliwi, bohaterowie zabrali cię w podróż, z której wyciągniesz tylko to, czego potrzebujesz. Nie bój się ryzyka, nie bój się siebie. „Jeśli nie pokonasz strachu, nigdy się od niego nie uwolnisz”.

„Nagle klamka zaczęła się mocno ruszać. April...

April i Tyler, główni bohaterowie książki, to pozornie całkiem przeciętne osoby, które nawet nie wiedzą o swoim istnieniu. Przewrotny los sprawi jednak, że ich drogi się skrzyżują i pewnego dnia obydwoje wylądują w tym samym miejscu - w domu, w którym straszy, i z którego nie da się tak łatwo wyjść, jakby im się wydawało.
April od dziecka nawiedzana jest przez dziewczynkę, której twarz pokrywają blizny. Natomiast Tylera prześladuje mężczyzna w czarnym płaszczu. Walka, jaką przyjdzie im stoczyć, nie będzie łatwa. Czy uda im się przezwyciężyć swoje umysły? Czy uczucie, które ich połączy, przetrwa?
"Nie mogła tego znieść. Jego ból był jej bólem. [...] Chciała mu pomóc. Tak cholernie chciała, a nie mogła.
Choć nie przepadam za literaturą fantasy, to "Manipulacja" zaciekawiła mnie swoim opisem. Jednak przez pierwsze 100 stron nie potrafiłam połapać się w tej książce i już miałam ją odłożyć, gdy nagle akcja lekko przyspieszyła i naprawdę zaczęło się coś dziać. Dopiero od połowy książki byłam naprawdę ciekawa tego, co wydarzy się później i właśnie wtedy zaczęłam przeżywać wszystkie wydarzenia razem z bohaterami.

Wielkim plusem książki jest jej fabuła. Choć lekko niedopracowana, to i tak porywa czytelnika. Jest ciekawa i wciągająca. Strasznie byłam ciekawa jej zakończenia, choć myślałam, że będzie trochę bardziej zaskakujące.

Kolejnym plusem są opisy uczuć bohaterów. Nie miałam problemu z tym, aby poczuć się tak, jak oni. Czytając książkę przeżywałam każdą historię razem z bohaterami. Dzięki dość szczegółowym opisom (choć nie zawsze) łatwiej mi było postawić się na ich miejscu i przypomnieć sobie czasy, kiedy jako dziecko sama bałam się duchów, które były wytworem mojej wyobraźni.

Książka jest pełna tajemniczości i zagadek. Nie braknie w niej również nieoczekiwanych zwrotów akcji, jednak te pojawiają się dopiero w drugiej połowie książki.
"Każdy strach rodzi się w naszym umyśle i potrafi nim kontrolować, dlatego wiele lęków jest wyolbrzymionych lub nawet wydaje się prawdziwych. Prawda jest taka, że obojętnie co nas przeraża - jesteśmy w stanie to zwalczyć. Nie jest to łatwe zadanie, umysł często płata nam figle i czasem nie damy sobie z tym rady sami - ale jest to możliwe."

Podsumowując: Książka mi się podobała i nie żałuję, że po nią sięgnęłam, jednak nie wiem czy zdecydowałabym się po nią sięgnąć jeszcze raz. Według mnie autorka powinna bardziej rozwinąć niektóre wątki i skupić się w kilku momentach na dokładniejszych opisach.

April od dziecka nawiedzana jest przez dziewczynkę,...

Próbujemy uniknąć wpływu, jaki wywierają na nas inni – co jednak, kiedy stajemy się ofiarami manipulacji własnego umysłu? Kiedy wyobraźnia płata nam figle, wyolbrzymiając każdy szelest w pustym, ciemnym pomieszczeniu i gdy prześladują nas koszmary, od których nie potrafimy się uwolnić?

Kilku zwykłych nastolatków budzi się w obcym miejscu. Wyrwani z bezpiecznej rzeczywistości i zmuszeni do konfrontacji z imaginacją największych lęków, przenoszeni z jednego świata do drugiego, walczą z potworami, zdobywają doświadczenie i wiedzę – o innych ludziach i samych sobie.

,,Manipulacja” Julii Buzdygan to wielowątkowa powieść o dorastaniu, walce o marzenia i pokonywaniu słabości. Dynamiczna, pełna refleksji i nowego spojrzenia na psychikę młodej osoby, z pewnością przypadnie do gustu nie tylko nastolatkom, ale i osobom dorosłym. Serdecznie polecam.

Kilku zwykłych nastolatków budzi się w obcym miejscu. Wyrwani z bezpiecznej...

Czy będąc jeszcze małym brzdącem baliście się koszmarów? A może potworów czyhających na Was pod łóżkiem? Ja tak, i to bardzo! Jednak z wiekiem strach stawał się coraz mniejszy, aż w końcu minął. A jak było w Waszym przypadku?

April i Tyler, nieznający się wcześniej bohaterowie, w niewyjaśnionych okolicznościach pojawiają się w domu, z którego nie ma wyjścia. Jednak nie jest to taki zwykły dom. W tym domu straszy! Para jest nękana przez ich nocne koszmary. Duchy nawiedzają ich, robiąc im krzywdę fizyczną i psychiczną. Czy tej dwójce uda się uciec i uratować swoje życie? Czy uczucie rodzące się między nimi przetrwa?

Jeśli mam być szczera, zupełnie nie tego się spodziewałam po książce, której opis wskazuje na zwykłą, niczym nie zaskakującą powieść. W trakcie czytania bardzo się zdziwiłam, ale nie mogę powiedzieć, że było to do końca pozytywne zaskoczenie.

Zamiast historii zgodnej z opisem z tyłu powieści, dostajemy wielowątkowe opowiadanie. Mimo tego, że cała fabuła jest w miarę ciekawa i nietuzinkowa, to wątki nie są dokładnie opisane. Autorka poświęciła tylko kilka stron, by rozszerzyć i przybliżyć czytelnikowi poruszone wątki. Niestety, to za mało i jest to wielki minus tej powieści.

Kolejną wadą "Manipulacji" są bohaterowie, a dokładnie ich zachowanie, a w szczególności charakter April. Nie wiem czy autorce chodziło o to, aby czytelnik był poirytowany z powodu zachowania głównej bohaterki, czy to czysty przypadek. April, nigdy nie mogąca się na nic zdecydować dziewczyna, doprowadzała mnie do szału i chyba na tym zakończę swoją wypowiedz na jej temat.

Jeśli chodzi o wykreowanie bohaterów, a może jego brak, to jest tragedia. Wydaje mi się, że przez całą książkę, a zawiera ona ok. 200 stron, autorka nie poświęciła ani linijki tekstu na przedstawieniu i opisaniu charakterów bohaterów, nawet głównych. :(

Czytając "Manipulację" miałam wrażenie, że autorka nie jest pewna jaki temat chce poruszyć, dlatego porusza wszystko co wpadnie jej do głowy. Dobrze to widać na przykładzie: W tekście pojawia się pełno motywów samobójstwa, które przygnębiają czytelnika. ale na końcu nagle pojawia się wspaniały cytat mówiący o tym, że jednak warto żyć.

Również w powieści pojawił się wątek miłosny. Nie jestem wielbicielką takowych rozwiązań, ale jestem w stanie to przetrwać. Niestety w "Manipulacji" wątek ten nie był dopracowany, i podczas czytania w tych momentach się nudziłam

Jedynym plusem, jakiego znalazłam w tej książce to fabuła. Choć nie dopracowana, to bardzo ciekawa! Muszę powiedzieć, że bardzo mnie wciągnęła i byłam bardzo ciekawa zakończenia. -Nawiasem mówiąc liczyłam na lepsze zakończenie.

Styl pisania Julii Buzdygan oraz duża czcionka sprzyjały szybkiemu czytaniu. A krótkie rozdział (po ok. 10 stron) pozwoliły na szybkie przebrnięcie przez książkę.

Podsumowując: Moja opinia po przeczytaniu "Manipulacji" jest mieszana. Oczywiście nie żałuję lektury, ale na pewno nigdy więcej bym do niej nie powróciła. Jednak każdy ma swój gust, i jeśli chcielibyście przeczytać tą książkę, bardzo bym się z tego powodu cieszyła. Raczej polecam tą powieść trochę młodszym czytelnikom, mniej więcej w wieku nastoletnim. :)

Cudowna książka, genialne zwroty akcji i bezproblemowe przeskakiwanie między akcjami, dobre wprowadzenie nowych bohaterów oraz przecudowna fabuła sprawiają, że nie da się jej nie pokochać!

• 2016
  • Kiedyś zerknę👀