Kup teraz - 1 oferta w cenie od 17.80 zł do 17.80 zł

Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje

Katarzyna Kwiatkowska–Moskalewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
Czarne
literatura polska reportaż Ukraina
literatura faktu
Reportaż
literatura polska reportaż Ukraina
Inne

Zbiór relacji, opowiedzianych doskonale, o tym, jak nic się nie zmienia i pozostaje takie same - mimo kolejnych rewolucji. Polecam, również dla osób nieszczególnie zainteresowanych Ukrainą czy w ogóle Wschodem.

Nie da się zabić smoka, bo kto zabije smoka sam się nim staje.
By zobaczyć gdzie mogliśmy być, a może nadal jesteśmy?
Ku przestrodze!

Ważny temat, wykonanie kiepskie.

Był, to mój pierwszy przeczytany reportaż o Ukrainie. I od razu taki strzał! Dodam, że był to strzał w dziesiątkę.
Autorka scaliła w tej książce zbiór reportaży. Pokazujące wszystkie choroby Ukrainy (nepotyzm, korupcja, bezprawie, klany oligarchyczne itp. Itd.)

Coś dla wszystkich, którzy sytuację na Ukrainie śledzili pobieżnie, poprzez nagłówki gazet i krótkie relacje telewizyjne, czy radiowe. Media często przedstawiają sprawy w czarno-białych barwach. Wydaje nam się, że ci są dobrzy, a inni źli. Nie zagłębiamy się w temat, szukamy szybkich rozwiązań, bo tak łatwiej. Reportaże Kwiatkowskiej-Moskalewicz odkrywają prawdziwe oblicze...

Mocne i dobre, ale osobiście liczyłem na więcej o rewolucjach-polityce, mniej o społeczeństwie-ludziach. Następną lekturą będzie Parafianowicz, obawiam się, że będzie odwrotnie. Bardzo podobał mi się natomiast układ/kształt poszczególnych tekstów, oddanie głosu wszystkim stronom. Jak to zwykle bywa w przypadku wojen/konfliktów/rewolucji nic nie jest wyłącznie białe lub...

Reportaże opowiadają historie konkretnych osób i to jest siłą tego zbioru, bo opisane dramaty i tragedie na długo zapadają w pamięć. Autorka opisała pewne ekstrema i trzeba pamiętać, że Ukraina to nie tylko przemoc i bezprawie. Tak czy owak, lektura przygnębia.

Ukończyłam ją akurat podczas pobyty na Ukrainie, we Lwowie. Inaczej przeżyłam podróż po jej przeczytaniu.
Stron w 2017: 10264

Dalej nie rozumiem wojny na Ukrainie. Książka różni się trochę od "Wojny, która nas zmieniła" Pawła Pieniążka. Nie mamy tu relacji z frontu, opisu wojennej destrukcji. Tutaj autorka skupia się na wydarzeniach, które do wybuchu wojny doprowadziły. Są to drobne wycinki rzeczywistości, które składają się na pewną całość. Próbowałem je sobie wynotować, poukładać, ale jest to...

• Reportaż
  • 2018
  • Wydawnictwo Czarne
  • Reportaże
  • Literatura faktu
  • Ukraina
  • E-book

Katarzyna Kwiatkowska–Moskalewicz Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje Zobacz więcej