Piwnice. Zagadki spod podłogi

Okładka książki Piwnice. Zagadki spod podłogi Aleksandra Cieślak, Dominika Czerniak-Chojnacka
Okładka książki Piwnice. Zagadki spod podłogi
Aleksandra CieślakDominika Czerniak-Chojnacka Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
28 str. 28 min.
literatura dziecięca
Dwie Siostry
2016-05-01
2016-05-01
28 min.
Dominika Czerniak

Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...
Okładka książki Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci Anna Boguszewska, Tomasz Broda, Małgorzata Cackowska, Aleksandra Cieślak, Jacek Friedrich, Elżbieta Jamróz-Stolarska, Krystyna Rybicka, Piotr Rypson, Anita Wincencjusz-Patyna, Jakub Woynarowski, Michał Zając, praca zbiorowa
Admirałowie wy... Anna Boguszewska, T...

"Piwnice. Zagadki spod podłogi" Aleksandra Cieślak, Dominika Czerniak
Małe książeczki z wierszami najwybitniejszych polskich poetów były pierwszymi lekturami mojego syna. Wierszowane opowiastki tak mu się spodobały, że po jakimś czasie tej wesołej zabawy potrafił recytować większość z poznanych wierszy, czym wzbudzał podziw i uznanie. Czytanie wierszy to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim świetny trening pamięci i prawidłowej wymowy, wzbogaca również słownictwo, zwłaszcza gdy w utworach pojawiają się trudne słowa, krótko mówiąc, same zalety! Uwielbiamy wiersze i bardzo często włączamy je do zabawy dla podkreślenia jakiejś sytuacji. W naszej domowej biblioteczce zawsze znajdzie się dla nich miejsce i dlatego bardzo ucieszyliśmy się z książki "Piwnice. Zagadki spod podłogi" Aleksandry Cieślak i Dominiki Czerniak, którą jesteśmy zachwyceni i z ogromną przyjemnością do niej wracamy.
Mieszkańcy bloków są szczęśliwymi posiadaczami piwnic, w których gromadzą przeróżne rzeczy, potrzebne i niepotrzebne, nigdy nie wiadomo, co może się jeszcze przydać. Czasem trudno rozstać się z jakimś przedmiotem, żal wyrzucić, ale niestety nie wszystko można zmieścić w mieszkaniu, dlatego doskonale sprawdza się piwnica. Trafiają do niej nie tylko warzywa, owoce oraz przetwory, czyli artykuły spożywcze, po które sięgamy często, ale też wszelkiego rodzaju skrzynie, narzędzia, akcesoria itd., itp. W piwnicach można znaleźć mnóstwo innych skarbów, które wiele mogą powiedzieć o osobach, do których należą. Autorki książki "Piwnice. Zagadki spod podłogi" proponują dzieciom wierszowaną zgadywankę, w trakcie której trzeba wskazać właściciela danej piwnicy, czyli odkryć, kim jest dana osoba, jaki wykonuje zawód i co jest jej pasją. W publikacji znajdziecie jedenaście wierszy, które są nie tylko zabawne i gwarantują gimnastykę buzi i języka, co świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci borykających się z wadą wymowy, ale przede wszystkim pełnią funkcję edukacyjną, ponieważ dziecko musi wykazać się spostrzegawczością i znajomością nazw przedmiotów oraz ich zastosowania. W zagadkach znajdują się również trudne słowa, ich znaczenie może stanowić dla dziecka problem, ale autorki zadbały o ich wyjaśnienie, co jest dodatkowym atutem. Poza tym książka jest bardzo ładnie i starannie wydana (twarda oprawa, zszywane strony). Na uwagę zasługują ciekawe i zabawne ilustracje, które doskonale podkreślają charakter tej książki i na pewno spodobają się czytelnikom, ale najważniejszy jest oczywiście tekst, do którego nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń.
Co takiego znajduje się w piwnicach, jakie skarby kryją się w ciemnych pomieszczeniach i kim są lokatorzy bloku, czyli właściciele tajemniczych przedmiotów? Raz, dwa, trzy, zgadnij Ty!
Miłej zabawy!
Dominika Ławicka http://matkapolkaczytajaca.blox.pl/

"Piwnice. Zagadki spod podłogi" Aleksandra Cieślak, Dominika Czerniak

Sztuki minimalizmu tu nie znajdziemy, natomiast pochwałę zbieractwa i kolekcjonowania, które nadają smaku naszym domostwom tak. Ten komu "żal wyrzucić" cokolwiek, znajdzie tu wspólną nutę, bo to się załata, to naprawi, a tamto przerobi w innym celu. Bo niemal każda piwnica tak wiele mówi o swoim właścicielu, jego pasji, upodobaniach, dorobku życiowym. Naszym zadaniem jest odgadnięcie do kogo należy piwnica, po zapoznaniu się z jej opisem. Umiejętności detektywistyczne i umiejętność wpatrywania się w rysunki mile widziana:)

Treść książki jest przeznaczona oczywiście dla młodszych czytelników. Podzielona została na rozdziały. Każdy rozdział - bardzo krótki - to jedna piwnica.
Mamy ich tu jedenaście. Należą do "kogoś". No właśnie, ale do kogo? To już pytanie do Was:)
Są to bowiem rozbudowane zagadki o formie wierszowanej. To jest rewelacyjne dla dzieci, ponieważ jak wiadomo, mali odbiorcy zdecydowanie łatwiej i chętniej przyswajają treści dźwięczne i melodyjne.
Jak już wspomniałam, są to zagadki, polegające na odgadnięciu: "DO KOGO NALEŻY TA PIWNICA?". Najpierw czytamy cały opis, w których są podane informacje bardzo znaczące w rozwiązaniu tajemnicy. Ułatwieniem są rymy, bo po prostu łączą one rozwiązanie z treścią.
Niekiedy w książce pojawiają się wyrazy nowe i trudne. To nic! Każdy z nich bowiem jest wyjaśniony drobnym druczkiem obok treści.
Nie zapominajmy o ilustracjach, które także zawierają multum wskazówek i informacji potrzebnych w zabawie.

• Dla dzieci
  • Dziecięcy świat