Polskie ilustratorki nagrodzone w Bolonii

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.04.2019

Z wielkimi sukcesami polskie ilustratorki wrócą z włoskich Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci. Oprócz ogłoszonego w lutym wyróżnienia Bologna Ragazzi Award dla Dominiki Czerniak-Chojnackiej główną nagrodę w konkursie wydawnictwa Helvetiq zdobyła Katarzyna Fryza.

Polskie ilustratorki nagrodzone w Bolonii

Pochodząca z Wielkopolski Dominika Czerniak-Chojnacka jest asystentką w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ilustruje książki, tworzy autorskie plakaty i grafiki. Oprócz nagrodzonych w Bolonii ilustracji do „Kominiarz Piekarz” (wyd. Dwie Siostry) jej prace znajdziemy także w „Piwnice. Zagadki spod podłogi” (wyd. Dwie Siostry, współautor Aleksandra Cieślak) czy „Niezwykłej historii Sebastiana Van Pirka” (wyd. Egmont, współautor Marcin Wicha). Jej ilustracje cechują się minimalizmem i oszczędną grą kolorów. We Włoszech artystka zdobyła wyróżnienie w kategorii książek dla najmłodszych. Jury doceniło wyjaśnienie codziennych ludzkich gestów za pomocą pokazania życia dwóch wykonujących odmienne zawody braci oraz użycie kontrastu kolorów białego i czarnego dla podkreślenia różnic między profesjami. Jak podkreślili jurorzy, użycie ostatniego, czerwonego koloru w książce dodaje atrakcyjnego efektu wizualnego.


Warto zauważyć, że Wydawnictwo Dwie Siotry zostało już wyróżnione podczas włoskich targów między innymi w 2017 (Aleksandra Cieślak i„Książka do zrobienia”) oraz w 2015 roku („TypogryzmolJana Bajtlika).

Przy okazji bolońskich targów własny konkurs ilustratorski zorganizowało także szwajcarskie wydawnictwo Helvetiq. W nim polskie graficzki odniosły duży sukces, zajmując trzy najwyższe miejsca. Główna nagroda (możliwość zilustrowania napisanego już tekstu Anity Lehmann „Slobber Slobber Kiss Kiss”) przypadła w udziale Katarzynie Fryzie. Artystka współpracuje z miesięcznikami „Pismo” i „Aktivist” i artystami takimi jak Bisz i Radex. Fryza stworzyła także alternatywne okładki do książek Stanisława Lema. Podium uzupełniły Katarzyna Majewska oraz Małgorzata Nowak i Agata Dudek z Acapulco Studio.

Bologna Children's Book Fair to jedne z najważniejszych światowych targów dziecięcej książki. Skierowane zarówno do tych, którzy zajmują się tworzeniem literatury dla najmłodszych, jak i do czytelników, odwiedzane są corocznie przez ponad 20 tysięcy gości.


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
vandenesse 05.04.2019 10:30
Czytelniczka

Dziękuję LC - info o wygranej "Kominiarza..." wisi już na naszym bibliotecznym fb i zachęca do wypożyczenia tej przepięknej książeczki :))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
05.04.2019 05:27
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Róża_Bzowa 04.04.2019 18:23
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Gratulacje dla wspaniałych kobiet artystek!
Polska ilustracja od dawna jest na wysokim poziomie, cieszy zatem, że wreszcie zyskuje uznanie także podczas prestiżowych targów książkowych.

A "Kominiarz Piekarz" to fantastyczna książka, podobnie jak świetne "Piwnice" :-)

Jaka dobra wiadomość!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 04.04.2019 11:48
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post