Okularnica

Okładka książki Okularnica Elżbieta Wojnarowska
Okładka książki Okularnica
Elżbieta Wojnarowska Wydawnictwo: Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu literatura piękna
Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu
2007-01-01
2007-01-01

Faktycznie dla młodzieży. Jastem za staruy i wytrzymałem tylko godzinę audiobooka

Bardzo polecam!
Okładka może mylić co do treści, ale naprawdę ta książka jest mega wartościowa! Porusza bardzo dużo tematów - ważnych.
Myślałam, że to będzie bardziej komedia i luźna fabuła, ale się myliłam
Ta pozycja mnie zachwyciła, była:
~ wzruszająca
~ smutna
~ depresyjna
~ zabawna
Tyle emocji w jednej książce!
Mega wciągające i przede wszystkim dające dużo do myślenia chociażby dla tzw. szkolnych gnębicieli
Bardzo dużo zwrotów akcji, których nie da się spodziewać
No po prostu całość rewelacja! Styl pisania też jest super - młodzieżowy, poważny, luźny
Autorka bardzo dobrze przedstawiła to, że zawsze trzeba mieć nadzieję i że z kwestią czasu wszystko się ułoży...
Zakończenie było wspaniałe, tak samo jak punkt kulminacyjny, który był bardzo wzruszający i smutny, zresztą sami się przekonacie
B A R D Z O polecam!

Bardzo polecam!
Myślałam, że to będzie bardziej komedia i luźna fabuła, ale się myliłam
Ta pozycja mnie zachwyciła, była:
~ wzruszająca
~ smutna
~ depresyjna
~ zabawna
Tyle emocji w jednej książce!
Mega wciągające i przede wszystkim dające dużo do...

Czytałam jak jeszcze byłam w gimnazjum, ale musiałam ją obczaić jeszcze raz. Bo jako nastolatka pamiętam, że zrobiła na mnie duże wrażenie. W sumie teraz jak ją przeczytałam to przywróciła wiele wspomnień. Ale to swoją drogą.
Nie czytam dużo książek skierowanych do młodzieży, więc moja opinia może wydawać zbyt pozytywna i podkoloryzowana, ale mi się lektura bardzo podobała.
Pokazuje jak najbardziej realistyczne postacie, nie są to odmóżdżone dzieciaki, ale osoby, które w trakcie pewnych wydarzeń zmieniają się i zaczynają myśleć innymi kategoriami. Trójka głównych bohaterów jest świetna, każdy z nich jest inny i ciekawie czyta się ich poczynania i przemyślenia. Mimo, że książka jest smutna, dołująca wręcz, to nie jest męcząca i czytelnik liczy, że wszystkie problemy się rozwiążą. Jest zaskakującą odskocznią przy historiach o nastolatkach, których największą katastrofą jest niedostanie pieniędzy od starych na swoje zachcianki. W " Okularnicy " młodzi kosztują prawdziwego życia - bolesnego, często skomplikowanego, z miłymi prześwitami.

Piszę to z punktu widzenia 20-latki. Książka opowiada głównie o trójce bohaterów, którzy zmagają się z problemami nastoletniego życia. Klasowy wyrzutek, pełna życia, umierająca dziewczyna i złoty chłopiec, który tracąc - zyskuje. Książka całkiem przewidywalna i trochę niedopracowana, choć może niedokończenie niektórych wątków było zabiegiem celowym. Lektura kończy się w sposób moim zdaniem trochę nielogiczny, plus zakończenie, które daje wrażenie, że istnieje kolejna część (a z tego co mi wiadomo, to nie istnieje). Bohaterowie bez polotu, główna bohaterka "umęczająca" się nad sobą, co męczy także czytelnika, jej matka z rzędu tych, które nie istnieją... Dosyć ciężko pisać recenzję do tej książki, wiedząc, że 13-latki (bo dla tej grupy wiekowej ta książka jest zapewne idealna) mnie zaraz zlinczują, ale naprawdę była kiepska w moich oczach. Przewidywalna, mocno przereklamowana i zdecydowanie młodzieżówka dla młodej młodzieży, którzy mogą z tej lektury jeszcze wiele wynieść i tylko dlatego daję 3/10 gwiazdek.

Będąc w bibliotece zauważyłam książkę na półce bibliotecznej postanowiłam ją wypożyczyć i byłam bardzo zaskoczona tą książką.
Historia opowiada o głównej bohaterce Kaśce, która jest zakompleksiona ma mnóstwo kompleksów na punkcie swojego wyglądu, uważa się za brzydką dziewczynę ma grube brzydkie okulary, których nie znosi.
Przeprowadza się razem z mamą do nowego miasta, pierwszego dnia zakochuje się w chłopaku, co poznała w szkole. Koledzy i koleżanki wyśmiewają się z niej, nie są tolerancyjni, uprzykrzają jej życie, nie akceptują. Czuje się Kaśka nie akceptowana przez nich i nie lubiana nie zauważają jej.
Ludzie powinni być tolerancyjni do drugiej osoby, akceptować taką jaką jest mieć szacunek dla innych.

"Okularnica"to bardzo dobra, ciekawa, super książka i dramatyczna było dużo wzruszeń przy niej, wzruszyła mnie strasznie i wciągnęła chwytająca za serce lektura!!!!!

Przeprowadza się razem z mamą do nowego miasta,...

Czytałam ją trzy lata temu na wakacjach. Mimo naprawdę młodego wieku książka mi się bardzo spodobała, choć wydaje mi się, że dla jedenastolatki to dość trudna książka. Poruszająca. Pamiętam, jak na kolonii chodziłam smutna, bo przeżywałam losy Zuzy - przyjaciółki Kaśki.
Polecam! Zwłaszcza dla dziewcząt w wieku gimnazjalnym :)

Polecam! Zwłaszcza dla dziewcząt w wieku gimnazjalnym :)

Wstrząsająco niesamowita powieść. Zazdroszczę autorce talentu! Czytam ją po raz trzeci, a wciąż nie mogę się nadziwić błyskotliwemu językowi literackiemu i cudownemu stylu. Porusza do głębi, skłania do refleksji, pogrąża w zadumie czy wręcz chandrze.

Lecz mimo wszystko warto ją przeczytać. Ta książka ma wartość, nie jest historyjką wyssaną z palca, jaką mógłby napisać każdy. Opowiada o życiu, o ciężkiej, trudnej do zniesienia codzienności,której uczestnikiem może być każdy z nas. Chcę mi się płakać, gdy ja czytam i serce mi bije bije gdy jestem przy TYM fragmencie (wtajemniczeni wiedzą. Każdą dosłownie wolną chwilę spędzam z tą lekturką. Jest naprawdę godna polecenia.

Tytułowa "Okularnica" to nastolatka - szczupła, inteligentna Kasia (chociaż ona sama nie ma o sobie najlepszego zdania),która przenosi się z małego miasteczka do miasta i dołącza do pewnej pierwszej klasy licealnej.
Kiedy wzięłam do ręki książkę i przeczytałam zabawnych kilka słów z tyłu, pomyślałam sobie, że lektura zapewni mi rozrywkę i tak potrzebny ostatnio uśmiech. Nic bardziej mylnego...ponieważ ten tekst traktuje o sprawach ważnych i poważnych: o dorastaniu, upokorzeniu, miłości, przyjaźni oraz akceptacji. To podróż górską kolejką po torach nastoletnich emocji, w niektórych fragmentach zaskakująca, o kilku ostrych (choć niekiedy przewidywalnych!) zakrętach.
Gorąco polecam!
Moja ocena:
5/10

Powiem tak, jeśli miałabym porównywać tą książkę do czegoś to byłaby to telenowela. Już wyjaśniam dlaczego. Powiem szczerze, że na początku męczyłam się z tą książka. Widać, że autorka nie zna współczesnych reali polskiego nastolatka i ten jej sztuczny, na siłę młodzieżowy język. Ach okropieństwo. No i do tego bohaterowie sztuczni, papierowi i głupi. Serio. Głupszych nastolatków to ja nie widziałam. Miałam ochotę skończyć z tą a ja tak nigdy nie robię. Ale po jakieś 150 stronach coś się zmieniło. Nagle się wciągnęłam, byłam ciekawa co się zdarzy później. Wiecie jak z operami mydlanymi najpierw uważamy , że to beznadzieja, ale o chwili chcemy dowiedzieć co stało np. kto jest ojcem Pablita. Muszę jeszcze dodać że w książce są poruszane poważne tematy jak np. próby samobójcze i więcej nie zdradzę bo nie chce spojlerować. Ale niestety moim zdanie są źle poprowadzone.
Powiem tak nie polecam tej książki kupować ale jeśli uda ci się zdobyć tą książkę inaczej to możesz przeczytać ale gdy nic ciekawszego nie masz do przeczytania.

Fajnie było przeczytać coś młodzieżowego, po serii thillerów medycznych.
Pomyślałam, że cofnę się kilkanaście lat wstecz i przypomnę sobie swoje czasy szkolne.Zaszokowało mnie to, że po kilku kartkach problem Kaśki nie okazał się wcale banalny, tak jak myślałam na początku. Bohaterka przeprowadza się do miasta, gdzie idzie do nowej szkoły, i zaraz w pierwszym dniu się zakochuje. Niestety klasa jej nie akceptuje i Kasia jest wyśmiewana i poniżana.
Ogółem mówiąc książka posiada kilka dramatycznych scen, ale jest wzruszająca i wiele razy wycisnęła ze mnie łzy. Książka porusza wiele współczesnych problemów: miłość, śmierć, samobójstwo, brak akceptacji, kompleksy, przyjaźń.

Fajnie było przeczytać coś młodzieżowego, po serii thillerów medycznych.

• Młodzieżowe

Dodaj cytat z książki Okularnica