Niebo nad pustynią

Okładka książki Niebo nad pustynią Anna Zgierun-Łacina Patronat LC
Okładka książki Niebo nad pustynią
Anna Zgierun-Łacina Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Seria z kropką literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa

Oficjalne recenzje i

Mroki dorastania

Link do recenzji

1097 48 165

Początek dość niepozorny, mało wciągający, natomiast jestem zadowolona, że przez niego przebrnęłam. W dalszej części historia robi się o wiele bardziej interesująca.
Pozycja godna polecenia.

Pozycja godna polecenia.

Na półkach: , , , , ,

Wiedziałam, że Anna Zgierun-Łacina pisze poruszające książki dla młodzieży, a jednak nie byłam przygotowana na ładunek emocjonalny „Nieba nad pustynią”. Muszę przyznać, że powieść nie zaczyna się zachęcająco – ot, grupa osób wyrusza zimą na wczasy all inclusive do Egiptu. Powolutku z tej zbieraniny wyłania się czwórka głównych bohaterów: nieśmiała Anastazja, która pomaga rodzicom w opiece nad małym braciszkiem Cieszkiem, uzależniony od gier komputerowych Damian – kolega Anastazji z klasy, w którym dziewczyna się skrycie podkochuje, ubrana na czarno Klara, która jest na każde zawołanie swojej babci i tajemniczy Albert. Chłopak jest kilka lat starszy od nastolatków i choć wydawałoby się, że nie gra w tej książce pierwszych skrzypiec, to zdaje się być katalizatorem wszelkich przemian, jakie zachodzą w sposobie myślenia pozostałych osób.

Każdy z młodych ludzi niesie na swoich barkach ogromny bagaż odpowiedzialności, zbyt wielki na ich ramiona. Przeszłość ich obciąża, tym bardziej, że przez niepotrzebny wstyd chowają głęboko swoje tajemnice i sami starają się z nimi mierzyć. Ale Albert powoli pomaga im się otworzyć na świat, choć chłopak też ma swoje demony przeszłości.

Bardzo spodobało mi się „Niebo nad pustynią”. Może książka wydaje się momentami naiwna, a postać Alberta czasami jest tak wspaniała, że pewnie i papier ledwie to znosi, a jednak całokształt jest zaskakujący i warto poznania. I myślę, że to świetna lektura i dla nastolatków, i dla ich rodziców. Polecam.

Na półkach: , , , ,

w 2020 książka, w 2021 audiobook bo był w subskrypcji. Fajnie sobie przypomnieć.
Problem w tym, że tak książka wywołuje obrażenia. Kiedy się ją skończy nie da się przez jakiś czas czytać niczego innego, bo tamta nie chce puścić.

Prawdopodobnie najsłabsza powieść Anny Łaciny. Mam nieodparte wrażenie, że autorka chciała za dużo tragedii, wątków, motywów i przedakcji upchnąć w stosunkowo niegrubej powieści. Uzależnienie od gier, śmiertelna choroba, wypadek samochodowy z ofiarami śmiertelnymi, gwałt i nastoletnia ciąża, opieka nad młodszym rodzeństwem i chorym rodzicem... Materiał na trzy, dobre, pogłębione psychologiczne powieści. W połączeniu z wakacyjno-sielską atmosferą książka wydała mi bardzo sztuczna, nieszczera, papierowa... Gdy czytałam inne książki Łaciny, miałam poczucie, że bohaterów mogłabym spotkać na ulicy, a problemy, z którymi się zmagali, to kłopoty moich bliższych i dalszych znajomych. Tym razem bohaterowie składają się z traum, przykrych doświadczeń oraz klisz dotyczących współczesnej młodzieży.

Więcej: https://morderczynimarzen.blogspot.com/2021/01/niebo-nad-pustynia-anna-acina.html

Młodzi ludzie i egipski raj: wczasy all inclusive. Idylla? Nie całkiem. Każde z nich bowiem przywiozło taki bagaż, że i dorosłemu trudno byłoby się z nim uporać. Anastazja skrywa rany, nie tylko na nadgarstkach. Klara nie zdejmuje czarnych ubrań nawet na plaży. Jednemu z bohaterów rzeczywistość myli się z grami, za to drugi wydaje się niepokojąco idealny.
Spotkanie tej czwórki może oznaczać początek zmian w życiu każdego z nich. Albo większe kłopoty…
Powieść Anny Łaciny trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Książka bardzo emocjonująca ukazująca bolesne skrywane doświadczenia bohaterów i trzymająca w napięciu.

Polecam jako poruszającą książkę, w szczególności dla nastolatków, ale i nie tylko.

Spotkanie tej...

Akcja powieści dzieje się w Egipcie. To właśnie tam na ferie przyjeżdżają młodzi ludzie. Każdy z nich na wczasy all inclusive przyjeżdża z własnym bagażem trudnych sekretów i tajemnic skrywanych głeboko w sobie. Anastazja przyjechała tu, ponieważ dowiedziała się, że Damian jej szkolny kolega, w którym się skrycie podkochuje wybiera to miejsce na odpoczynek. Dopiero podczas wyjazdu nawiązuje się między nią, a chłopakiem znajomość. Po przyjedzie szkolni znajomi poznają Klarę, która na wakacje przyjechała z babcią. Nowym znajomym staje się także Albert – student arabistyki. Znajomość czwórki młodych ludzi rozpoczyna się od swego rodzaju niechęci, lecz z biegiem dni między nastolatkami tworzy się nić porozumienia, jednak każde z nich skrywa własne problemy. Anka przyjeżdża na ferie wraz z rodzicami i dwuletnim bratem Cieszkiem, dziewczyna ukrywa blizny nie tylko na nadgarstkach. Klara opiekująca się chorą babcią czarnych ubrań nie zdejmuje nawet na gorącej plaży. Damian myli rzeczywistość z grami, a znajomość z przyjaciółmi traktuje jako swego rodzaju rozgrywkę. Albert natomiast z pozoru wydaje się aż zbyt idealny. Przypadkowe spotkanie tej czwórki pozwoli rozpocząć ważne zmiany w życiu bohaterów.
Godna polecenia bardzo życiowa powieść dla młodzieży. Autorka stopniowo przekazuje czytelnikowi nowe informacje o bohaterach, tak bardzo realistycznych i zmagających się z podobnymi do nas problemami.

Dzięki klubowi książki miałam okazję przeczytać tę książkę jeszcze raz. Wracam do niej już jako potencjalna dorosła osoba. Nie pamiętałam zbyt wiele z książki poza tym, czego dowiadywaliśmy się później - to jest o tym, że Albert umiera a Anastazja jest matką Cieszka. W ten sposób mogłam cieszyć się historią nie zastanawiając się nad puentą historii. Początkowo czułam się trochę jakbym wróciła do starej kreskówki, w której nagle główny bohater okazuje się być tym irytującym dupkiem albo kretynem. Anastazja, Klara, Damian, momentami nawet Albert, zdawali się zachowywać jak rozwydrzone dzieciaki, a to obrażone, a to wkurzone. Dopiero gdy dałam im szansę by uchylili przed nami rąbka tajemnicy, poczułam co mnie intrygowało w tej historii. Autorka miesza powszednie problemy z dyskusjami o kulturze, o problemach życiowych. Żadne z bohaterów nie ma łatwo. Choroba, trudności w rodzinie, niska samoocena, uzależnienia, gwałt, widmo śmierci i winy. Jedyne do czego mogłabym się doczepić, to Damian. Jego zachowanie jest trochę nielogiczne, a słownictwo naciągane. Podsumowując, ciekawa historia i książka godna polecenia.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klara, Anastazja, Damian i Albert przez przypadek spotykają się na wakacjach w Egipcie. Każde z nich stara się przedstawić innym wykreowany obraz siebie lub też przypadkowo jest odbierany przez pozostałych w określony sposób. Jacy są naprawdę? To ukazują dopiero ich wspólne przeżycia i wielogodzinne rozmowy.

Pomimo ze już od jakichś dziesięciu lat nie zaliczam się do grona nastolatków, bardzo lubię czytać powieści dla młodzieży. Być może dlatego, że tym pisanym współcześnie daleko do naiwnych historii w stylu „Ani z Zielonego Wzgórza”, jakie miałam okazje czytać, gdy sama miałam „naście” lat. Autorzy współczesnych powieści młodzieżowych dostrzegają, że dzisiejsi licealiści i gimnazjaliści nie ustępują inteligencją i wiedzą o świecie osobom dorosłym, a często – niestety – nie ustępują im także doświadczeniem życiowym. O takich właśnie nastolatkach – doświadczonych przez los bardziej niż niejeden dorosły – opowiada „Niebo nad pustynią”.
Książka Anny Łaciny przypomina trochę „Letnią akademię uczuć” Hanny Kowalewskiej, chociaż seria Kowalewskiej utrzymana jest w nieco lżejszym tonie. Ale i „Niebo nad pustynią” nie jest literaturą „ciężką”, mimo poruszanych w nim trudnych tematów utwór ten czyta się bardzo szybko.

A wręcz pochłania, bo ja wprost nie mogłam się od tej książki oderwać. Każdy z bohaterów, nawet ci drugoplanowi, wyróżnia się spośród pozostałych, posiada swoje charakterystyczne cechy, powoli też odkrywa swoje tajemnice. Wszystkie postacie zostały wykreowane w przemyślany i spójny sposób, może oprócz Damiana, który w porównaniu z pozostałymi wycieczkowiczami nie ma żadnych poważniejszych problemów i jest dość nudny, chwilami miałam wręcz wrażenie, że autorka nie miała na niego pomysłu, bo z każdym rozdziałem jest go coraz mniej. Poza tym Anastazja wydaje mi się trochę nazbyt dziecinna biorąc pod uwagę traumę, jaka jej towarzyszy, jakby koszmary z nią związane męczyły ją tylko w nocy, w dzień zaś pozwalając zupełnie od siebie odpocząć. Z kolei Albert czasami zachowuje się tak, jakby wszystko już wiedział o świecie, i – mam wrażenie, ze nieco na siłę – chciał rozwiązywać problemy swych nowych przyjaciół. Najbardziej autentyczna z całej grupy jest dla mnie Klara, być może dlatego iż przypomina nieco mnie samą – dziewczynę przypłacającą zdrowiem skomplikowaną sytuację rodzinną, która oparcie może znaleźć tylko w swojej babci.

Podobało mi się też przedstawienie całego świata nastolatków, jakże różne od tego kreowanego przez młodzieżowe czasopisma i programy telewizyjne. Życie bohaterów „Nieba nad pustynią” nie kręci się wyłącznie wokół seksu i imprezowania, choć niektórzy z nich mają już na swym koncie poważne „błędy młodości”. Anna Łacina stworzyła powieść dla młodzieży myślącej, wrażliwej, kierującej się w swoim życiu wysokimi wartościami. Mało na dzisiejszym rynku wydawniczym takich utworów – książek, które nie są kolejną pustą pop-papką, lecz pozwalają młodemu człowiekowi zastanowić się nad swoim życiem, problemami dotyczącymi jego rówieśników (a często także i jego samego), nie nużąc przy tym i nie moralizując na siłę.

Podczas lektury „Nieba nad pustynią” co i rusz powracała do mnie myśl o tym, jak mało wiemy o ludziach w których towarzystwie przebywamy praktycznie codziennie. Wydaje nam się, że tylko my mamy kłopoty, ze tylko na nas spadają wszystkie nieszczęścia tego świata, a być może nasz sąsiad, koleżanka z ławki, zmaga się z jeszcze większymi trudnościami życiowymi niż my.

Chociaż „Niebo nad pustynią’ dedykowane jest raczej młodszemu czytelnikowi, warto przeczytać tą mądrą, wartościową powieść bez względu na wiek. Nie tylko po to, żeby przekonać się, że inni mają gorzej (wstyd przyznać, ale taka satysfakcja też przychodziła mi do głowy), ale też po to, by zdać sobie sprawę, że z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji życiowej jest jakieś wyjście, i tylko od nas zależy, czy będziemy w stanie je dostrzec i obrócić wszystko na naszą korzyść.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": https://swiat-powiesc.blogspot.com/.

Pomimo ze już od jakichś dziesięciu lat nie zaliczam się do grona...

Ta pozycja dosyć sługo zalegała u mnie na półce. Kiedyś nawet zaczęłam ją czytać, ale po kilkunastu pierwszych stronach stwierdziłam, że słaba, że banalna, że nie dla mnie. Pierwszy rozdział o nastolatce wzdychającej do jakiegoś chłopca - totalna żenada. W końcu jednak (po 2 latach) postanowiłam dać jej drugą szansę, ma dosyć dobre opinie, wiec może coś w niej jest - pomyślałam. Pierwszy rozdział przeczytałam z przymrużeniem oka, nie dając się zniechęcić i nawet nie wiedząc kiedy zostałam całkowicie pochłonięta przez tą historię. Z każdą kolejną stroną moja ciekawość rosła, bo za pozornie banalnymi nastolatkami kryją się ludzie z wielkim bagażem doświadczeń, który czasem przygniata ich swoim ciężarem. Książkę przeczytałam prawie jednym tchem, a w myślach jeszcze długo do niej wracałam. (Moim zdaniem genialne zakończenie.)

Nie brakuje tutaj wielu przygód, długich rozmów na plaży, a nawet szczypty romansu. Mamy tam też wiele wątków, a to wszystko poprowadzone...
Całą recenzję przeczytasz tutaj -> https://headdivided.pl/dziewczyny-chca-sie-zabawic/