Moja Ananke

Wydawnictwo Literackie
2016-06-16
2016-06-16
literatura polska

Nie mój target . Mimo,to Jagoda jest fajna .

Nie mój target . Mimo,to Jagoda jest fajna .

Nareszcie ktoś napisał o nastoletnich matkach. Na razie nikt nie miał odwagi żeby pisać o tak trudnych tematach! A tu nie ma owijania w bawełnę jest prosto z mostu. Jest to trudny temat ,ale i tak polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Książka dokładnie ukazuje wszystkie emocje, które targają nastolatkami. Jagoda jest poukładaną dziewczyną, ale trochę zakompleksioną. w klasie trzyma się z boku myśląc, że jest nijaka. Główna bohaterka ma brata, który jest bardzo popularny, przebojowy i ma mnóstwo kolegów oraz koleżanek. Ignacy studiuje i gra w amatorskim teatrze, bardzo lubi chwalić się swoją siostrą. Oboje mają wyrozumiałych rodziców, którzy wspierają swoje dzieci we wszystkim.
Pewnego dnia Ignacy przyprowadza kolegę ze studiów i młodzi zakochują się w sobie. Konsekwencją ich miłości okazuję się przypadkowa ciąża. Jagoda już wie, że będzie musiała zrezygnować z wymarzonych studiów.
Głównym tematem książki wcale nie jest ciąża tylko uczucia, problemy młodych ludzi, skomplikowane relacje z rodzicami, przyjaciółmi czy kolegami ze szkoły. O ile rodzice Jagody są otwarci i wspierający, niemal wzorcowi, to zupełnie inaczej wygląda sytuacja Rafała, całkiem podporządkowanego matce czy u zbuntowanej Justyny.
"Moja Ananke" to opowieść o miłości, przyjaźni, akceptacji i szacunku do siebie oraz otoczenia. Jest to poruszająca pozycja i zmuszająca do refleksji nad sensem życia. Porusza trudny temat jakim jest ciąża u nastolatek. Myślę, że ją powinien przeczytać każdy młody człowiek, ponieważ daje dużo do myślenia i nie pozostawia niedomówień. Ewa Nowak pokazuję, że takie sytuacje nie zdarzają się tylko w patologicznych rodzinach. Każdy ma jakieś problemy, głębokie urazy, przykre sytuacje, które wydarzyły się w przeszłości i mają wpływ na teraźniejszość.
Ogólnie polecam!!!

No i mam za swoje. Z braku innych lektur zabrałam się za książkę dla młodzieży. Czy trzeba dodawać, że spotkało mnie rozczarowanie? Dlaczego? Może ze względu na zupełnie nierzeczywiste postacie młodych ludzi, które zdecydowanie odbiegają od normy. Może ze względu na idealne rozmowy, którymi przesycona jest ta książka. Może to były chwyty psychologiczne, które wykształceni w tym kierunku rodzice używają, aby wpłynąć na swoje pociechy. Nie wiem. Temat przewodni jest ważny, mimo wszystkich lekcji przygotowania do życia w rodzinie, jakie mają uczniowie. A mianowicie, główna bohaterka zachodzi w ciążę, nieplanowaną, trudno kategorycznie stwierdzić, iż niechcianą. I o ile sam temat jest potraktowany dość pieczołowicie, to autorka porzuca go w dość bezpiecznym momencie. Przed rozwiązaniem, gdy jeszcze dzieci mogą być dziećmi i nie muszą podjąć ostatecznej decyzji czy zostaną rodzicami. Pisarka jakoś nie przekonała mnie do swojej wizji, więc ciężko mi z czystym sumieniem polecić tę książkę.

"Moja Ananke" wzbudza we mnie bardzo mieszane uczucia.

Z jednej strony uważam, że historia nastoletniej, ciężarnej Jagody jest raczej nieskomplikowana i lekko przesłodzona, z drugiej strony jest to książka ukazująca istotę rodziny, przyjaźni oraz miłości.

"Moja Ananke" ukazuje, że każda, nawet najtrudniejsza sytuacja jest do przezwyciężenia, a szczera rozmowa to lekarstwo na wiele problemów.

"Moja Ananke" wzbudza we mnie bardzo mieszane uczucia.

Młodzieżowa, wzruszająca, osadzona w polskich realiach. Dobra dla rodziców i starszych dzieci 15+
Można się zaczytać, a nawet trzeba. Mnóstwo nawiązań do literatury, muzyki, współczesności a nawet polityki.
Książka o odpowiedzialności, rodzinie, potrzebie miłości i trudnych uczuciach. Książka o życiu.

Baaardzo szybko się czyta. Pomagają w tym króciutkie rozdziały. Porusza temat ciąży nastolatki. Pokazuje jak różni mogą być rodzice. Mogą być wspaniali, wyrozumiali, ale mogą też być oschli i niemili dla wszystkich oprócz swojej pociechy, która może być już na studiach. Jednak nic nie dzieje się bez powodu. Agresja, niemiłe zachowanie mogą mieć podłoże własnego cierpienia. Bardzo polecam!

Łał. Nie wiem co mam napisać. I to dosłownie. Książka bardzo mnie wciągnęła. Nie wiem czemu, ale główna bohaterka, Jagoda, Wydała mi się bardzo ze mną związana. Książka idealna na przebudzenie, od razu wciąga, że nie da się zmrużyć oka. Bardzo serdecznie polecam. :)

Kolejna średnia obyczajówka, dla mnie nic nowego. Myślę jednak, że to kwestia indywidualna.
Pełna recenzja: https://czytamyigadamy.wordpress.com/2017/06/01/ewa-nowak-moja-ananke/

Urocza powieść.

Urocza powieść.