Idealne życie

Okładka książki Idealne życie Minka Kent Patronat LC
Okładka książki Idealne życie
Minka Kent Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
The Memory Watcher
Filia
2017-09-13
2017-09-13
Kamil Maksymiuk
thriller psychologiczny adopcja nastoletnia ciąża oddanie dziecka rodzina zastępcza

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Różne maski, różne wcielenia

500 270 59

1984 ocen

Trzymająca w napięciu historia , zakończenie zaskakujące .

Trzymająca w napięciu historia , zakończenie zaskakujące .

Bardzo ciekawy thriller. Momentami strasznie irytowała mnie postać Autumn, ale postać Daphne za to bardzo mi się podobała. Zakończenie mnie zaskoczyło! Ostatnie strony czytałam z zapartym tchem. Pozycja idealna, żeby uzmysłowić ludziom, że nie wszystko w Internecie to prawda. Na pewno sięgnę po resztę książek tej autorki, bo bardzo spodobał mi się jej styl. Narracja była przyjemna, dobrze napisane dialogi, dość ciekawe postaci i akcja, która nie była może aż tak wartka, ale na tyle dobrze poprowadzona, że czytelnik się nie nudził. Polecam :)

Bardzo często podkreślam, że jako nałogowa czytelniczka mam zróżnicowany gust literacki. Bywa, że chcę zatopić się w miłosnych historiach, niemniej jednak nie mogą one być przesadnie grzeczne- nadmiar lukru mi nie służy. Innym zaś razem chcę zapoznać się z opowieściami mrocznymi, ale mogącymi dziać się poza kartami książki, w świecie rzeczywistym. Służą do tego powieści z gatunku domestic noir. Zwykle mówi się tylko o thrillerach psychologicznych, ale wspomniany typ domestic noir jest bardzo specyficzny. Po pierwsze- główne postaci to zwykle kobiety, w dodatku bardzo źle traktowane. Co więcej, wszystkie negatywne posunięcia podpowiada bohaterom ich własna, często chora wyobraźnia- mam tu na myśli nie tylko przemoc fizyczną, ale przede wszystkich psychiczną, napędzaną strachem i dreszczami. Musimy też wiedzieć, że w tego typu powieściach zawsze muszą występować skrajne emocje- jeśli jest miłości, to także i przemoc, strach, śmierć. Zakładam zatem, że nie każdy polubi tak mocną literaturę. Musimy także pamiętać, że mózg ludzki zostaje wówczas przedstawiony jako narząd bardzo tajemniczy, potrafiący zawładnąć zachowaniami ludzkimi.

Minka Kent w swojej powieści pt. „Idealne życie” stworzyła obraz dwóch rodzin. Pierwsza, na czele z niejaką Daphne i mężem Grahamem uchodzi za ideał. Wychowują oni trójkę dzieci, on jest mężczyzną majętnym, skoncentrowanym na swoim zawodzie. Daphne jest kobietą bardzo nowoczesną, która wszystkie wydarzenia z życia rodzinnego uwiecznia na modnych teraz portalach społecznościowych. Pięknie urządzony dom, wykwintne potrawy, a także perfekcyjne uśmiechy na zdjęciach sprawiają, że można tę rodzinę uznać za idealną, dobrze ze sobą żyjącą. Czy tak jednak jest naprawdę? O tym warto się przekonać.

Szalenie istotną postacią jest także kobieta o imieniu Autumn. Bohaterka okazuje się być sąsiadką Daphie i na dodatek bacznie ją obserwuje. Co takiego może być ciekawego w śledzeniu czyjegoś życia? Jaką osobą jest partner Autumn, Ben? W jaki sposób połączą się losy obu rodzin? Tego zdradzić nie mogę, a mam ku temu bardzo poważny powód. Otóż powieść „Idealne życie” to tekst tak skonstruowany, że niemal każda wzmianka o obu rodzinach ma niebagatelne znaczenie dla całości tekstu. Losy bohaterów celowo zaczną nachodzić na siebie, dzięki czemu książka będzie stawała się coraz bardziej interesująca. Zapraszam zatem do samodzielnego śledzenia wszystkich zawartych w niej wątków. Za najbardziej denerwującą i mroczną postać mogę jednak uznać siostrę Bena, Marnie. Jestem przekonana, że nie tylko mnie jej postawa doprowadzała do szału i podnosiła ciśnienie. Co takiego złego było w tej kobiecie i dlaczego można powiedzieć, że została wykreowana na złego człowieka? Myślę, że jej nastawienie to bardzo ciekawy wątek.

Czy książka mi się podobała? Tak, przeczytałam ją chętnie, nie zmuszałam się do lektury i nie był to dla mnie stracony czas. Sama nie jestem fanką portali społecznościowych typu Instagram czy Facebook. Uważam, że treści w nich zawarte są przerysowane, a retuszowane zdjęcia niemal doprowadzają mnie do szału. Autorka jeszcze bardziej utwierdziła mnie w czymś bardzo ważnym: jeśli kogoś nie znamy, nie możemy go oceniać. Zdjęcia czy ustawione dialogi nie mają nic wspólnego z tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami danego domu. Jeśli zaś chodzi o zakończenie- zupełnie inaczej je sobie wyobrażałam, ale to dobrze, że pisarka potrafiła mnie zaskoczyć.

Książka z całą pewnością spełnia wszystkie wymogi gatunku domestic noir. Mogę ją polecić czytelnikom, którzy wolą prawdziwe, mocne i życiowe historie. Na pewno przeczytam jeszcze inne propozycje pani Kent.

Automn to zagubiona dziewczyna, która lubi zmieniać się w różne osoby. Lubi udawać kogoś innego. Dlaczego? Dlaczego nie może być po prostu sobą? Niby z pozory wszystko się układa.. Ma cudownego chlopaka, który ją uwielbia.. Jednakże tajemnice przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Automn jest przekonana, że niektórzy mogą mieć idealne życie.. Ona też takiego pragnie.. ale czy takie życie w ogóle może istnieć?

Zapowiadała się ciekawiej. Niektórych wydarzeń można było się domyślić, niektóre spadały wręcz z nieba, a zakończenie potoczyło się zdecydowanie zbyt szybko. Zabrakło jego rozwinięcia, a szkoda, bo czytelnik mógłby dowiedzieć się wielu rzeczy na temat głównej bohaterki, ale również postaci pobocznych. Podziałałoby to na korzyść książki. Tymczasem można przeczytać, ale bez szału. Czyta się szybko - książka wciąga, ale rozczarowuje.

Lekka , ciekawa, jest suspens

Lekka , ciekawa, jest suspens

Nieoczywista, mnie bardzo wciągnęła.

Nieoczywista, mnie bardzo wciągnęła.

Książkę bardzo fajnie się czytało, potrafiła wciągnąć

Książkę bardzo fajnie się czytało, potrafiła wciągnąć

Książkę mogę zaliczyć do przyjemnych, tak po prostu. Nie było dreszczyku emocji, nie połykałam stron z wypiekami na twarzy, jednak czytało mi się ją przyjemnie. Plus zaskoczyło mnie zakończenie. Lektura w sam raz na leniwe popołudnie.

Ciekawa pozycja. Możemy zajrzeć do umysłu osoby chorej psychicznie. Ciekawe zakończenie.