Zdënk

Okładka książki Zdënk Witold Gombrowicz
Okładka książki Zdënk
Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Ślub
Gdańskie Towarzystwo Promocji Kultury Akademickiej
2011-01-01
2011-01-01
kaszubski
Hanna Makurat
gombrowicz ślub dramat zdënk zdenk kaszubski hanna makurat

arcydzieło dla najbardziej insecure osób — cały gombro

arcydzieło dla najbardziej insecure osób — cały gombro

Gombrowiczowzga forma w swojej całej okazałości. Świństwem byłoby naświnić tutaj, że to dramat świński i byle jaki, bo naprawdę jest z tych lepszych. Przez cały dramat idzie o to, gdzie my właściwie jezteśmy? W śnie, czy na jawie? W pierwszym akcie razem z Hendrykiem próbowałem dowieść, gdzie my właściwie jesteśmy? Sprawa wciągająca, ponieważ główna postać wie tyle co my, ale dalej to już groteska, świnia, komedia, dywagacje Hendrusia o tym, co może, a czego nie w zależności od tego w jakiej rzeczywistości albo imaginacji się znalazł. Choć treść wydaje się zawiła, a czasem można się pogubić w akcji, to Gombrowicz nakreślił to w formie zabawowej. Pogrywanie ze strukturą dzieła to przecież jego wizytówka i ekscentryzm. Zatem nie miałem jakichś wyrzutów sumienia, gdy wydało mi się coś dziwnego, ba! - gdyby świński Ślub nie był dziwny, nie mielibyśmy frajdy z czytania dramatu. Dzieło nie jest nadęte, ani patetyczne. Po prostu miłe czytanko. Ale czemu tylko 6? To jedyne moje świństwo na jakie sobie pozwoliłem ;)

Forma w formie dla formy przeciwko formie. Świat jako materiał, tworzywo współdzielone i współtworzone z ludźmi w zwrotnym, nieuchwytnym ciągu wzajemnych oddziaływań.
Gombrowicz, w pełni żywotny i bezkompromisowy w swojej obsesji-profesji naczelnego dekonstruktora rzeczywistości
(i to nie tylko schematów społecznych i psychologicznych, lecz przede wszystkim samego procesu tworzenia się takich schematów),tworzy rzeczywistość-nierzeczywistość; groteskowy, szalony bal konfliktów i zamiarów, zrozumiały jedynie poprzez samo w sobie poszukiwanie mechanizmu jakiejkolwiek zrozumiałości.

Doskonały! Gombrowicz perfekcyjnie wprowadza nas w labirynt między formami, jakże gęstymi od emocji i wielowarstwowych znaczeń. Oniryczna forma dramatu nadaje jeszcze większego smaku, pozostawiając szerokie pole do filozoficzno-psychologicznej rozprawy nad ludzkim ego. Jednak wydaje mi się, że poprzez sen autor przywdziewa bohaterowi maskę "formując" w ten sposób bezpieczną przestrzeń do interpretacji, w której bez ponoszenia odpowiedzialności może pozwolić sobie na wszystko, bo przecież to tylko sen, który może być zarówno marzeniem jak i koszmarem. I to czyni Gombrowicza niepowtarzalnym.

W porównaniu do Iwony Ślub jest bardzo dobry. Zestawiając te dwa dramaty można wprowadzić rozróżnienie gniot-dzieło, może nie arcydzieło, ale dzieło. Tym, co wypada korzystnie i sprawia, że tekst jest bardziej wartościowy, są przede wszystkimi dialogi - momentami lityczne, momentami mające w sobie tę absurdalność teatru absurdu, której zabrakło w słabej Iwonie. Przede wszystkim, na takim najprostszym poziomie odbioru, sztuka jest po prostu dużo bardziej ciekawa i wciągająca (co nie znaczy, że jest wybitnie ciekawa czy porywająca),czego nie dało się powiedzieć o nudnej, przewidywalnej i prostackiej Iwonie.

Tematycznie wciąż Gombro wadzi się ze swoimi demonami. Idzie tu o relacje między ludzkie oparte na formie, która jest zarówno narzucana, jak i przywdziewana. Chętnie przyjmujemy role, by poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Nie zawsze jest to celowe działanie. Tak bywa, jest to wtedy cyniczny zabieg, ale nierzadko jest to automatyczny proces będący efektem sieci społecznych powiązań, z których nie zdajemy sobie sprawy.

Widzę tu też zachłyśnięcie się Gombrowicza postmodernizmem. Choć, nie zauważyłem, żeby ktoś zwracał na to uwagę, to w mojej ocenie ewidentnie pojawia się tu motyw alternatywnej rzeczywistości i jej kreowania, zaprzeczenia możliwości istnienia obiektywnego świata. Ile oczu i umysłów, tyle światów chciałoby się powiedzieć, co poniekąd jest efektem „formowania” otoczenia, które każdy postrzega inaczej.

No, muszę powiedzieć, że dramat dużo lepszy od Iwony, ale jednak tylko przeciętny.

Niezwykłe, nieprzewidywalne, niecodzienne - po prostu Gombrowicz!

Niezwykłe, nieprzewidywalne, niecodzienne - po prostu Gombrowicz!

Kolejne dzieło Gombrowicza, w którym autor z pełną premedytacją wyżywa się na pojęciu "formy", samemu zupełnie poza nie wykraczając. Historia, którą pewnie niejeden jej czytelnik kiedyś musiał przeżyć. Która stawia nas przed obrazem "formy", którą zwykle uważamy za niedorzeczną i głupią, ale jednak postanawiamy ją przyjąć taką, jaką jest. Jednak wtedy pojawia się "on" i nad naszą "formę" podnosi "palec", zupełnie wywracając nasze zamiary. Wtedy, mimo że uwolnieni od starej "formy", wracamy do marzenia stworzenia zupełnie nowej, swojej. A tu masz - to okazuje się wcale nie być takie proste...

Słuchałam w radiu i ubawiłam się, genialne.

Słuchałam w radiu i ubawiłam się, genialne.

Klasyka mistrza.

Klasyka mistrza.

Witold Gombrowicz – Ślub (1953) (8.2)

Witold Gombrowicz – Ślub (1953) (8.2)

• Studia
  • Dramat