Kryminalistka

Świat Książki
2016-03-03
2015-03-18
literatura polska

bardzo dobrze mi się czytało, polecam.

bardzo dobrze mi się czytało, polecam.

Na książkę tej polskiej autorki trafiłam w jednej z krakowskich bibliotek. I uczucia mam mieszane, w zasadzie trudno nastawić się na jakąkolwiek ocenę.

Wbrew szumnym zapowiedziom, thriller nie trzyma w napięciu, fabuła wręcz irytuje i zniechęca do dalszej lektury. Treść jest nierówna, można się pogubić, zastanawiając się o co w tym wszystkim chodzi.

Z pewnością autorce udało się stworzyć intrygującą postać policjanta idealisty oddanego służbie. Bohaterka zaś jest bez krztyny polotu, średnio rozgarnięta. Dialogi kołkowate i infantylne.

Z pewnością autorce...

W wypadku tej książki określenie "kryminał psychologiczny" jest nietrafione. Autorka stworzyła dobrą fabułę i z pewnością zaskakuje zakończeniem ale robi to za szybko. Zbyt obcesowo rozprawia się z czytelnikiem. Dlatego szybko zapomina się o książce i nie ma ochoty na więcej. Tylko 5 gwiazdek.

Czytałem dużo dobrych opinii o tej książce, ale osobiście mnie nie zaciekawiła jakoś bardzo. Aczkolwiek zakończenie jej bardzo mnie zaszokowało, takiego rozwoju akcji to się nie spodziewałem.

"Kryminalistka" to moje pierwsze spotkanie z autorką... i raczej ostatnie. Przeczytaj - mówili. Świetnie pisze - mówili... . Książka jak dla mnie była dość chaotyczna. Przed chwilą skończyłam czytać ostatni rozdział i teraz siedzę i zadaję sobie pytanie - ale o co chodziło? Niby wiem, niby już na początku autorka sama ostrzega słowami Marka Aureliusza, że "wszystko co dostrzegamy jest punktem widzenia, nie prawdą"... ale mimo to wszystko to jakieś poplątane. Zatem za co gwiazdki? 1 za kreację komisarza Siemieńczuka. Dociekliwy, zaangażowany, oddany sprawie glina, który boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Dla mnie utożsamienie atrybutów, którymi powinien cechować się dobry policjant. 2 gwiazdka za opis początku romansu Joanny i drugiego policjanta, Sebastiana Liwca. Nie lubię scen łóżkowych w książkach, a tu przyznam, że przez chwilę zrobiło mi się gorąco ;). 3... książkę szybko się czyta :P Była jeszcze czwarta gwiazdka, ale ostatecznie zostanę przy 3. Może też ze względu na (moim zdaniem) niepotrzebne i obrzydliwe opisy dwóch, trzech zdarzeń. Pewnych rzeczy nie da się niestety "odzobaczyć".

Niestety, zawiodłam się. Czytało się fajnie, ciekawa dwutorowość opowieści nadawała dynamikę, a tu na koniec klops. Jakoś tak byle jak, spłycone to wszystko wyszło, a bardzo szkoda, bo wiele wątków można było pociągnąć i rozwinąć, a tak zostały niewyjaśnione tak do końca.

Moje trzecie spotkanie z autorką.
Każda jej powieść była inna;inny styl;inny język.
Ta książka a właściwie audiobook w znakomitej interpretacji Weroniki Nockowskiej wchłonął mnie całkowicie.Emocjonalnie przeżywałam wydarzenia i rozterki wewnętrzne bohaterki. Zostałam w końcowych totalnie zaskoczona. I dobrze bo to świadczy o jakości książki. Jest to pierwszorzędny psychologiczny thriller! Polecam!

Moje trzecie spotkanie z autorką.
Każda jej powieść była inna;inny styl;inny język.

Irytująca narracja, dziwaczna, tępa wręcz główna bohaterka. Dodatkowo, absurdalna fabuła i zdania typu: "grzech grzechotał jak grzechotnik" (poważnie) sprawiały, że odechciewało się dalej w to brnąć.

Słabe, bez polotu i przewidywalne. A szkoda, bo po #wariatka była bardzo dobra. Liczyłam na coś na podobnym poziomie

Niespodziewane zakończenie!

Niespodziewane zakończenie!