Złoty sen

Oficjalne recenzje i

Wspomnienia w kolorze złota

Link do recenzji

5732 636 406

Zaczęło się genialnie, pierwsze strony smakowałam zdanie po zdaniu. A potem wszystko popłynęło, przegadane, za dużo słów, za dużo powtórzeń, wszystko się rozmyło. Gdyby ją skrócić do objętości jednej czwartej, byłaby to nieprzeciętna powieść.
P.S. Oczywiście w tym uzdrowisku rozpoznałam Nałęczów :-)

Książka o wszystkim i o niczym. Fabułę tworzą tutaj różne, przypadkowe sytuacje, które niestety wprowadzają dużo chaosu. Przedstawiona historia nie jest uporządkowana, autorka skacze z tematu na temat, często ukazując te same rzeczy z perspektywy różnych osób. Przez to powstał w treści bałagan, który dopiero pod koniec zaczyna się porządkować. I dopiero wraz z tym...

Zastanawiałam się nad fenomenem tych książek, doszłam do zaskakującego wniosku: czytasz jakbyś słuchała najlepszych plot z okolicy- samo mięso.

Stara willa, w zapomnianym już kurorcie skrywa w swoich ścianach historię kilku, różnych od siebie kobiet. Historia kończy się w 1989 roku, gdy nagle po ponad 20 latach przybywa do miejsca trochę już zapomnianego przez świat, córka jednej z kobiet. Nagle to miejsce ożywa. A z przybyciem Ady ożywa też właścicielka. Piękna historia, skłania do refleksji.

Jest to moja pierwsza książka tej autorki którą przeczytałam i na pewno nie ostatnia.

Senne miasteczko uzdrowiskowe, stara willa i jej wiekowa, aczkolwiek pełna charakteru właścicielka Lila. Wiecznie narzekająca, niedowartościowana pomoc domowa Józefa. Uciekająca z pozornie idealnego małżeństwa Ada. Kalina, która przegrała swoje życiowe ambicje... Barwna mieszanka kobiet mieszkających pod jednym dachem. Tą część dominują dwie sprawy : tajemnicza ucieczka Ady...

Ejotkowa nagroda. Jakże trafiona! Powieść wielowątkowa, mająca wielu bohaterów, wśród których – tak jak w innych powieściach Pani Grażyny Jaromin-Gałuszki – wyróżniają się silne kobiety. Klimatyczna, nieco nostalgiczna, z nutką tajemniczości. To powieść o przemijaniu oraz o potrzebie cieszenia się życiem, dostrzegania jego piękna. O roli marzeń i celów na wszystkich etapach...

Urzekająca opowieść o pozornie zwykłym życiu, zagubionych sercach i wrażliwych sumieniach. "Złoty sen" kołysał mą wyobraźnię, wciągał i uspokajał. Rzadko trafiam na tak "malowniczą" współczesną powieść polską. Wyziera z niej delikatność i taka kobiecość, którą cenię i w samej sobie pielęgnuję:)

Nudnawa i dłużąca się, tchnąca smutkiem, marazmem i beznadzieją. Nad wszystkim cień śmierci. Niektóre fragmenty dają się czytać, jako całość niestety nie do przebrnięcia.

Od kilku dni zastanawiam się, jak wyrazić ogrom emocji, które wzbudziła we mnie ta książka. Jestem nią oczarowana. Gdybyż zawsze właśnie tak wyglądała literatura kobieca!

Jest w tej powieści przede wszystkim cudowny klimat - urokliwy, słodko-gorzki, pełen nostalgii. Smakuje jak sam koniec lata, gdy jeszcze dni są jak gęsty miód i brzmi w nich radość i beztroska, ale już...

• 2018
  • Z biblioteki