Myszoodporna kuchnia

2016-02-17
Łukasz Witczak
Łukasz Witczak

1982

Anna i Tobias. Młodzi, ambitni, z marzeniami. Spodziewają się córeczki. kiedy mała Freja się rodzi, ułożone życie rozpada się jak domek z kart. Freja jest dzieckiem niepełnosprawnym. Rodziców czeka trudny czas pogodzenia się z tym, że ich córka nie będzie zwykłym dzieckiem. Że nie zobaczą jak idzie do szkoły, jak odbiera dyplom studencki, jak bierze ślub. Narodziny Frei zbiegły się z czasem marzeń o domu we Francji. Czy spełnią marzenia i odnajdą w nowych rolach? Czy miłość wystawiona na próbę przetrwa?
To smutna książka, ale mimo wszystko kojąca i dająca nadzieje. Dramat rodziców, przeplatany jest ze smakami południowej kuchni. Magiczna to książka.

Zagadkowy tytuł, nic nie sugerujący, że książka będzie tak przepełniona emocjami.

To nie była lukrowana opowieść, ten poziom prawdziwości rzadko zdarza się w książkach obyczajowych. Zaskakująca, aromatyczna i prawdziwa do bólu.

Jako matka zawsze boję się książek o macierzyństwie. Może to i dla kogoś absurd, ale nic na to nie poradzę. Ten wewnętrzny lęk o zdrowie swoich dzieci zrozumie tylko rodzic.

Już od pierwszej strony wiedziałam, że będzie to ciężka emocjonalna przeprawa. Autorka porusza tu temat tabu. Czy rodzice zawsze darzą swoje dzieci bezwarunkową miłością?

Narracja prowadzona jest z perspektywy Anny, mamy, szefowej kuchni, która lubi mieć wszystko zaplanowane. Kto ma dzieci ten wie, że plany to jedno, a rzeczywistość to drugie.
Poznajemy również, męża głównej bohaterki Tobiasa, kompozytora i wolnego ducha.

Czy taki układ się sprawdzi ze zderzeniem z przykrą rzeczywistością, czyli chorobą dziecka?
Czy mogą być szczęśliwi pomimo cierpienia córki?

Ona- kocha ją bezwarunkowo. „Czyż nie warto się dla niej starać, skoro pragnie bliskości?”.

On- boi się tej miłości, chce oddać córkę, bo uważa, że tak będzie dla niej najlepiej. „ Czego się boisz? Wielu rzeczy. Że ty ją pokochałaś, a mnie brakuje odwagi. Bo im bardziej pozwolimy sobie ją kochać, tym więcej przez nią wycierpimy”.

Czy uda się osiągnąć kompromis?
Czy jest możliwe uszczęśliwienie wszystkich?

Razem starają się nadal zachować siebie w tej trudnej sytuacji. Chcą odpocząć od córki, od jej niepełnosprawności, bo ich przeraża. „Oboje znajdujemy się na granicy wytrzymałości, balansujemy nad przepaścią”.

Nawzajem się usprawiedliwiają w swych samolubnych pragnieniach. Ale prawda jest taka, że każdy chce mieć coś dla siebie. Swój czas na odpoczynek, rozwój i przyjemność. Czasem ucieczka od problemu jest najlepszym rozwiązaniem. A powtarzanie sobie,że wraz z chorobą dziecka skończyło się nasze życie nie doprowadzi do niczego dobrego.

Pomimo trudnej tematyki książka jest pełna uroku, dobrego humoru.

Jest to książka, która zmusza do refleksji. Pozostaje na długo w pamięci czytelnika. Koniec historii nie jest jednoznaczny, ale może to i dobrze. Każdy sam dopowie sobie zakończenie zgodnie ze swoim sumieniem.

Bardzo mocna książka... Siedziałam i ryczałam jak bóbr...
Anna i Tobias to młodzi ludzie którzy cieszą się życiem. Gdy ich poznajemy , Ann właśnie urodziła ich pierwsze dziecko. Mieli w planach przeprowadzkę do Francji, z małym członkiem rodziny, chcieli zacząć nowe lepsze życie.
Niestety maluszek rodzi się upośledzony psychicznie i fizycznie.
Tobias nie chce małej zabrać do domu. Co ja się zryczałam... Myślę sobie och Ty dziadu jak tak możesz!! ale problem nie stanowi samo dziecko, tylko strach przed jej pokochaniem i ewentualnej stracie. Cała książka to walka o dziecko, z dzieckiem...
I jak tu wybrać ? Mąż czy dziecko ??
www.zaczytanasowka.pl

Bardzo mocna książka... Siedziałam i ryczałam jak bóbr...
Niestety maluszek rodzi się upośledzony psychicznie i fizycznie.
Tobias nie chce małej zabrać...

"Myszoodporna kuchnia" autorstwa Saira Shah to książka o życiu, rozterkach, miłości, walce, o przyrodzie, o relacjach międzyludzkich, o relacjach rodzinnych i o... kuchni. Przepiękna opowieść pełna wzruszeń, emocji, przemyśleń.O tym, że miało być pięknie, sielsko, a życie płata figle. O tym, że są rzeczy ważne i ważniejsze i wreszcie o tym, że czasem trzeba aby zaistniał w życiu chaos, by zauważyć to, co piękne obok nas.
Książka równoważy chwile radosne, które bawią i wzruszają, z chwilami pełnymi niepokoju, napięcia. Jest jak Tao, jak samo życie.
Jeden z bohaterów "Myszoodpornej kuchni" mówi do żony:
"Anno, to normalne, że kiedy spotyka nas coś złego, zadajemy sobie pytanie o przyczynę. Ale czasem trzeba się pogodzić z tym, że nie było przyczyny albo, że nigdy jej nie poznamy."
I w tej książce autorka pokazuje, że mimo wszystko, życie jest piękne, że o marzenia warto walczyć, i jak ważne są chwile szczęścia, które trzeba umieć chwytać, dostrzegać.
"Myszoodporna kuchnia" to powieść raczej obyczajowa, ale nie zaliczyłabym jej do typowo kobiecej literatury, także panowie też zachęcam do sięgania po tę pozycję.

Młodzi Anglicy Anna i Tobias to idealne,szczęśliwe małżeństwo gdy na świat przychodzi ich pierwsze dziecko otrzymuje Freja imię bogini nordyckiej i płodności ich córka rodzi się niepełnosprawna,upośledzona umysłowo...rodzice poświęcają cały czas swojej córce. Bardzo wzruszająca,mądra,a również przejmująca książka.
Chwyta mocno za serce......

Chwyta mocno za serce......

Powodem, dla którego wybrałam akurat tę książkę, był bardzo interesujący tytuł - "Myszoodporna kuchnia", a także fascynująca okładka. Z uwagi na powiedzenie "nie sądź książki po okładce", postanowiłam ją przeczytać.
Jej autorka jest godną uwagi osobą. Pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest córką afgańskiego pisarza, Idriesa Shaha. Wcześniej, zanim zdecydowała się poświęcić pisarstwu, była reporterką i autorką filmów dokumentalnych. Zdobyła za swoje filmy trzy nagrody Emmy. W 2003 roku zrezygnowała z tej ścieżki zawodowej.
Spod ręki Sairy Shah wyszła wspaniała powieść obyczajowa, fikcyjna, ale całkiem prawdopodobna. Jej główną bohaterką jest Anna, którą poznajemy w trudnym dla niej momencie życia. Jej nowonarodzona córeczka Freja jest niepełnosprawna. Mimo to kobieta uczy się ją kochać. Mąż Anny, Tobias, jest człowiekiem bardzo zapracowanym. Podczas lektury obserwujemy też jego zmagania z trudnymi emocjami związanymi z narodzinami chorego dziecka.
Interesującą cechą tej książki jest dodatkowy podział rozdziałów na krótsze podrozdziały. Dzięki temu łatwiej jest podzielić sobie lekturę na mniejsze odcinki.
Moim zdaniem tę książkę można polecić każdemu, chociaż raczej jest przeznaczona dla starszych czytelników. Choć zawiera sporo humoru i żartów, zmusza też do refleksji.

Agnieszka

więcej recenzji na blogu: http://library1gim.blogspot.com/

To piękna opowieść o tym, że w historiach, ocenianych przez ludzi z założenia za nieszczęśliwe, można znaleźć szczęście i spełnienie. Wymaga to czasu i wiele miłości oraz dojrzałości.
Małżeństwo Anglików - Anna i Tobias, zanim zaczęli się starać o dziecko, wszystko szczegółowo zaplanowali - "Nasza córka będzie miała na imię Freja, choć Tobias mówi, że po jego trupie. Będzie miała szerokie ramiona i piękne, długie nogi jak on oraz proste, jasnobrązowe włosy i duże, poważne oczy jak moje. Po nim odziedziczy radość życia, a po mnie zmysł organizacyjny. A gdy wyjdziemy z tego szpitala, natychmiast wszystko sprzedamy i przeniesiemy się na południe Francji."
Freja rodzi się jednak z najpoważniejszą wadą mózgu zw. z upośledzeniem umysłowym i fizycznym. Dla rodziców to szok, przerażenie, strach przed przyszłością. Zwątpienie i obawy z zapewnieniem opieki. A miłość, na razie tylko u matki wraz z nadzieją, że może będzie dobrze. Ojciec na razie boi się tego uczucia.
Na przekór wszystkiemu, Anna i Tobias wraz z maleńką Freją przeprowadzają się na francuską wieś. Żyją pod presją, a punktem odniesienia w ich życiu jest niepełnosprawne dziecko. Jeszcze maleńkie, ale wymagające ciągłej opieki. Uciekają od zmartwień na różne sposoby. Anna, z zawodu kucharz - walka z myszami w ich domu, gotowanie, ogród, robienie przetworów. Tobias, z zawodu muzyk - praca w studiu nagraniowym, komponowanie. A ich wspólne - "czarny humor. Udawanie, że nasza córka jest zdrowa. Kontrolowany obłęd". Starają się znaleźć jakiś skrawek rzeczywistości tylko dla siebie, w którym mogą odpocząć od dziecka. To wymaga nieprawdopodobnego wysiłku, muszą się rozgrzeszyć we własnych oczach, tym bardziej, że świat zewnętrzny, obcy ludzie, lubią osądzać. A oni? Muszą wzajemnie sobie ufać.
Czy uda się znaleźć w tej trudnej sytuacji kompromis i szczęście?
Ta piękna, pełna uczucia, historia pokazuje, że rodzice dzieci chorych, też mają prawo do szczęścia, bo wraz z chorobą dziecka życie się nie kończy.

nie dotrwałam do końca ,chyba wpadłabym w depresję

nie dotrwałam do końca ,chyba wpadłabym w depresję

2062

Takie bardzo mocne 6+.
Historia po części oparta na faktach. O zmaganiach z chorobą. O tym, że nie wszystko musi być przyjmowane z uśmiechem. O braku siły. O miłości. Bardzo realna.
Narracja dobra - trzyma kontakt z czytelnikiem.

Takie bardzo mocne 6+.
Narracja dobra - trzyma kontakt z czytelnikiem.

Polecam

Cudowna, mądra książka, o wielkiej wrażliwości I(a przy tym nie pozbawiona humoru). Koniecznie

• Obyczajowe
  • Prawdziwe Historie
  • 2017
  • Biblioteczka domowa III

Dodaj cytat z książki Myszoodporna kuchnia