Osobliwe szczęście Arthura Peppera

2016-06-24
2016-06-24
Anna Esden-Tempska
Anna Esden-Tempska

Bardzo pozytywna książka. Historia mimo, że bardzo naciągana, wciąga i zapewnia przyjemność. Przerwanie smutnej rutyny, w sposób którego zupełnie się nie spodziewamy. Zdecydowanie polecam.

Sympatyczna, ciepła, ale nie ckliwa opowieść. Raczej dla ludzi dojrzałych, mających za sobą stratę kogoś bliskiego. Bohater (podobnie jak jego paprotka) żyje sobie spokojnie, rutynowo wykonuje codzienne czynności, niepogodzony, tak naprawdę, ze śmiercią żony, albo raczej ze swoją samotnością. Podróż, którą podejmuje, za sprawą odnalezionej bransoletki, to przede wszystkim taka wewnętrzna podróż, odkłamywanie życia, które minęło, próba spojrzenia na przeszłość, na siebie z przeszłości, inaczej, odważniej, szczerzej. Dla człowieka w szarych spodniach i musztardowym podkoszulku to wyprawa wymagająca wielkiej odwagi. Ale warto było ją podjąć, bo odkrycia jakich dokonuje uwalniają go, otwierają, zmieniają ogląd samego siebie.
Phaedra Patrick pisze z dużą sympatią do swoich bohaterów i z tym delikatnym poczuciem humoru, które sprawia, że nie ma w książce przerysowań, egzaltacji i łzawych morałów. Szczerze polecam. I na długie zimowe wieczory i jako lekturę wakacyjną.

Wydawało Wam się kiedyś, że kogoś znacie, a wcale tak nie było? W dokładnie takiej sytuacji znalazł się Arthur Pepper. Po śmierci ukochanej żony znajduje w jej rzeczach tajemniczą bransoletkę z przywieszkami. Postanawia odkryć skąd się wzięły i jaka stoi za nimi historia. W ten sposób mimo prawie 70 lat rozpoczyna swoją podróż, która doprowadzi go aż na inny kontynent🌍

„Osobliwe szczęście Arthura Peppera” kupiłam trochę przypadkiem, bo kosztowała niedużo, a opis brzmiał dość ciekawie. Okazało się, że była to bardzo dobra decyzja, bo książka okazała się jednocześnie zabawna, wciągająca i poruszająca. Przygody starszego pana skłaniają do refleksji na temat przemijalności życia i zdobywania nowych doświadczeń. Uświadamiają nam też wartość rodziny i przyjaciół.
Jeśli macie ochotę na przeczytanie czegoś, co będzie stanowiło odskocznię od książek Young Adult/New Adult i wybrać się w podróż z uroczym 70-letnim towarzyszem, to zachęcam do sięgnięcia po „Osobliwe szczęście Arthura Peppera”👴

Momentami odrobinę naciągana, ale ogólnie niezła i dobrze napisane historia. Czytało się miło, lekko i przyjemnie. Niektórzy tutaj porównują do "Stulatka, który wyskoczył przez okno...", ale moim zdaniem nie jest to trafne, bo tamtą powieść odłożyłam bez żalu po kilkudziesięciu stronach (po prostu nie dało się!),a tę przeczytałam z przyjemnością. Mogę polecić.

Książka bardzo w moim typie: ciekawy pomysł na fabułę; napisana ładnym językiem; bez szalonej akcji, ale nienudna; nietuzinkowe postaci; dobre zakończenie. Fabuła oparta na przypadkowo znalezionej bransoletce z przywieszkami, które - jak się okazało - obrazowały ważne okresy w życiu zmarłej ukochanej żony tytułowego bohatera Artura Peppera, z którą przeżył ponad czterdzieści szczęśliwych lat, nie mając pojęcia o jej burzliwej przeszłości.
Bardzo polecam.

Polecam kobietom dojrzalym:)

Polecam kobietom dojrzalym:)

Pozytywnie nastrajająca powieść. Podróż wdowca w nieznaną wcześniej przeszłość żony.

Książka, która nieco kojarzy się ze "Stulatkiem, który wyskoczył przez okno i zniknął". Mamy tutaj podróż głównego bohatera, który poznaje nie tylko przeszłość swojej żony, ale i samego siebie.

Książka w klimacie "Stulatka, który wyskoczył z okna i zniknął" i "Mężczyzny imieniem Ove". Fabularnie może i nie odkrywcza, ale za to sympatyczna,ciepła i pozytywna - można czytać w ramach antidotum na codzienną szarość i depresyjność. Tytułowy bohater, Arthur Pepper, zmaga się z żałobą po ukochanej żonie-Miriam, z którą przeżył szczęśliwe 40 lat. Układa sobie bezpieczne, lecz bezbarwne życie w czterech ścianach, kultywując wciąż te same rytuały (począwszy od pobudki o tej samej porze po obowiązkowe fish and chips na piątkową kolację). W pierwszą rocznicę śmierci żony postanawia jednak ruszyć z miejsca i pozbyć się jej osobistych rzeczy: przy tej okazji znajduje złotą bransoletkę z dziwnymi przywieszkami, o której istnieniu nie miał pojęcia. Próbując dowiedzieć się, jak błyskotka trafiła do jego żony, opuszcza bezpieczną przestrzeń domu i rusza w szaloną podróż, która obfituje w spotkania z osobami z przeszłości Miriam. Arthur podróżuje po Wielkiej Brytanii, Francji i Indiach, przy okazji usiłując naprawić relacje z dziećmi i sąsiadami.

Powieść napisana świeżo i dowcipnie. Daleko jej do taniego sentymentalizmu, nie unika bowiem i trudnych życiowych spraw, przede wszystkim problemu straty, tajemnic w długoletnim związku, a przede wszystkim możliwości pełnego poznania drugiego człowieka. Arthur, spotykając znajomych Miriam sprzed ich małżeństwa, poznaje zupełnie nowe oblicze żony i musi zadać sobie pytanie, ile warta była ich miłość.

Mądra, lekko opowiedziana historia o wartościach, bez których szczęśliwe życie trzęsie się w posadach, piękna historia miłosna, powieść drogi i rodzinny dramat.

Grubymi nicmi szyta, czytanie szlo jak po grudzie. Zdaje sie ze ksiazka miala oswiecic czytajacych by nie marnowac czasu i robic to i tamto. Co za odkrycie ;) tzn dla niektorych moze to byc odkryciem i wtedy sie moze ksiazka spodobac.

• 2016

Dodaj cytat z książki Osobliwe szczęście Arthura Peppera