rozwiń zwiń

Sympatyk

Okładka książki Sympatyk
Viet Thanh Nguyen Wydawnictwo: Muza literatura piękna
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Sympathizer
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2016-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-12
Data 1. wydania:
2015-04-07
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328703964
Tłumacz:
Radosław Madejski
Tagi:
agent kapitalizm komunizm literatura amerykańska powieść społeczno-obyczajowa powieść szpiegowska Pulitzer USA szpieg uchodźcy Wietnam wojna wietnamska zdrada
Inne
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oficjalne recenzje i

Literacki hamburger


Link do recenzji

1917 14 297

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
185 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
443
438

Na półkach:

"Sympatyk" całkiem mi się podobał. Niektórzy czytelnicy mogą na podstawie nazwiska autora i pobieżnej lektury streszczeń odnieść wrażenie, że jest to spojrzenie na wojnę w Wietnamie z perspektywy wietnamskiej, ale to nieprawda: "Sympatyk" to książka na wskroś amerykańska, poniekąd typowa dla swojego nurtu. Rozliczanie się z przeszłością ma miejsce w amerykańskiej literaturze od lat i wciąż nie przejadło się czytelnikom i krytykom, tak samo jak prawie wszystkie tematy poruszane przez Nguyena: kwestia reprezentacji, udzielania głosu słabszym, dylematy tożsamościowe i obnażanie - po raz setny - hipokryzji za fasadą amerykańskiego snu. Wbrew temu, co starają się sugerować wydawcy, nie jest to też emocjonująca powieść szpiegowska, a typowy dramat historyczny, praktycznie skazany na otrzymanie jednej z liczących się nagród. "Sympatyk" znajduje się w tej samej kategorii co późniejsze powieści "Kolej podziemna", "Interior Chinatown" albo "Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie". Ponieważ jest to obecnie nurt tak dobrze reprezentowany, trudno mi się książką Nguyena szczególnie zachwycać, ale w zasadzie jest ona godna polecenia.

"Sympatyk" całkiem mi się podobał. Niektórzy czytelnicy mogą na podstawie nazwiska autora i pobieżnej lektury streszczeń odnieść wrażenie, że jest to spojrzenie na wojnę w Wietnamie z perspektywy wietnamskiej, ale to nieprawda: "Sympatyk" to książka na wskroś amerykańska, poniekąd typowa dla swojego nurtu. Rozliczanie się z przeszłością ma miejsce w amerykańskiej...

więcej Pokaż mimo to

8
avatar
618
225

Na półkach: , , ,

Cyt.:
„Moja opowieść zaczyna się w kwietniu, najokrutniejszym z miesięcy. To był miesiąc, w którym trwająca od bardzo dawna wojna straciła swój impet, jak to z wojnami bywa. To był miesiąc, który dla ludzi w tym małym zakątku świata znaczył wszystko, a dla prawie całej reszty świata nie znaczył nic.”
Viet Thanh Nguyen, „Sympatyk”

Viet Thanh Nguyen, pisarz, który jako dziecko musiał uciekać z Wietnamu razem z rodzicami w 1975 roku po klęsce armii amerykańskiej i wojsk Wietnamu Południowego jaką poniosły z wojskami północnego Wietnamu. Razem z rodzicami pozostał w USA i po pobycie w obozie dla uchodźców na stałe osiadł w Stanach. Aktualnie pracuje na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Próbował sił jako pisarz publikując szereg nowel, które jednak nie przyniosły mu szerszego rozgłosu. W 2015 roku opublikował swoją pierwszą i jak dotychczas jedyną powieść „Sympatyk” za którą został uhonorowany Nagrodą Pulitzera w kolejnym roku.

Bohaterem „Sympatyka” jest młody Wietnamczyk, syn francuskiego księdza i Wietnamki, Euroazjata, tak naprawdę nie należący do żadnego ze światów – ani do świata białych ani do świata Azjatów. Jest kapitanem tajnej Policji, adiutantem generała, szefa Policji a jednocześnie szpiegiem przekazującym tajne informacje wojskom Vietcongu. Po klęsce wojsk amerykańskich, ewakuuje się do Stanów Zjednoczonych razem z generałem, jego rodziną i współpracownikami i dostaje zadanie przekazywania informacji na temat diaspory wietnamskiej.

Wojna wietnamska była wielką traumą dla społeczeństwa amerykańskiego. Jej ofiarami stało się całe pokolenie młodzieży a jednocześnie była impulsem do powstania wielu pokojowych, antywojennych ruchów społecznych. Na jej temat powstało szereg świetnych książek, jak choćby: „Amerykańscy chłopcy” Stevena Phillipa Smitha, „Rzeczy, które nieśli” czy „W pogoni za Caciattem” Tima O’Brien’a, szereg opracowań dokumentalnych oraz wspaniałe filmy jak „Good Morning,Vietnam”, „Czas apokalipsy” czy „Pluton”, czy kultowe utwory muzyczne. Ale one wszystkie pokazały w zasadzie jedną część przegranej wojny. Nikt tak naprawdę nie pochylił się, nie próbował nawet oddać skali traumy dawnych sojuszników Amerykanów w tym konflikcie – żołnierzy Wietnamu Południowego, dla których ta wojna również była klęską. Ameryka zaangażowała ogromne środki finansowe w wojnę wietnamską, następnie zaangażowała się politycznie i w końcu militarnie. A na koniec porzuciła swojego sprzymierzeńca. Nie jest to pierwszy i ostatni taki przykład polityki amerykańskiej, gdy porzuca swojego sprzymierzeńca, kierując się wyłącznie swoimi własnymi interesami. To powinno być przestrogą dla wszystkich krajów, które zbyt ufnie podchodzą do obietnic amerykańskiej administracji.

Świetna książka, pełna czarnego humoru, ironii i sarkazmu. Opisująca los wygnańców, niemożność przystosowania, nieustającą tęsknotę za własnym, porzuconym krajem. Wieczny brak akceptacji w nowej ojczyźnie i wieczne marzenia o powrocie. I jednocześnie niemal schizofreniczne zmagania bohatera, rozdartego pomiędzy dwoma ojczyznami i zmuszonego ukrywać swoje prawdziwe poglądy i sympatie polityczne. Podwójne wybory i podwójne zachowania – czy to nie może doprowadzić nieomal do rozdwojenia jaźni? Człowiek, który nie pasuje do żadnego ze światów? Jak daleko można się posunąć i co poświęcić by udowodnić swoją lojalność i przyjaźń?

Cyt.:
„Pamiętaj, niczym nie jesteś w połowie, jesteś wszystkim w dwójnasób”.
Viet Thanh Nguyen, „Sympatyk”

Wojna wietnamska widziana z zupełnie z innej perspektywy. Inne ofiary i inne traumy. Gorzka, brutalna, miejscami zabawna, czasami melancholijna, pozbawiająca złudzeń.

Polecam.

Cyt.:
„Moja opowieść zaczyna się w kwietniu, najokrutniejszym z miesięcy. To był miesiąc, w którym trwająca od bardzo dawna wojna straciła swój impet, jak to z wojnami bywa. To był miesiąc, który dla ludzi w tym małym zakątku świata znaczył wszystko, a dla prawie całej reszty świata nie znaczył nic.”
Viet Thanh Nguyen, „Sympatyk”

Viet Thanh Nguyen, pisarz, który jako...

więcej Pokaż mimo to

149
avatar
254
59

Na półkach:

Powieść "Sympatyk" zaczyna się w momencie, gdy generał tajnej Policji Wietnamu Południowego podejmuje decyzję o ewakuacji siebie, swojej rodziny i najbliższych współpracowników z Sajgonu, który wkrótce ma upaść i zostać zajęty przez Wietkong i armię komunistycznego Wietnamu Północnego. Za realizację przygotowań do ewakuacji jest odpowiedzialny najbliższy współpracownik generała, kapitan Policji, który jednocześnie jest szpiegiem pracującym na rzecz komunistycznego Wietnamu Północnego.

Pomimo tego, że "Sympatyk" zapowiada się na książkę akcji, nie jest porywająca powieścią od strony fabularnej, ale nie oznacza to, że nie oferuje nic interesującego. Oferuje, ale wtedy, gdy na "Sympatyka" spojrzymy raczej jako na esej, który został wpleciony w powieść. Wydarzenia fabularne są pretekstem do wyrażenia przez głównego bohatera opinii, przede wszystkim krytyki, na temat np. działalności kościoła katolickiego czy polityki zagranicznej a właściwie polityki imperialistycznej USA. Bardzo mocno obrywa również hollywoodzka kinematografia, która przez USA jest traktowana jako narzędzie propagandy; a także sami Wietnamczycy, zarówno Ci z północy, jak i z południa.

Powieść "Sympatyk" zaczyna się w momencie, gdy generał tajnej Policji Wietnamu Południowego podejmuje decyzję o ewakuacji siebie, swojej rodziny i najbliższych współpracowników z Sajgonu, który wkrótce ma upaść i zostać zajęty przez Wietkong i armię komunistycznego Wietnamu Północnego. Za realizację przygotowań do ewakuacji jest odpowiedzialny najbliższy współpracownik...

więcej Pokaż mimo to

1
Reklama
avatar
940
310

Na półkach:

Nie wiem czy ta książka jest tym czym się spodziewałam. A spodziewałam się jakiejś historii związanej z Wietnamem.
Jeszcze całkiem niedawno na moim osiedlu można było co rusz natknąć się na Wietnamczyka, a w szkole w każdej klasie było przynajmniej jedno lub dwoje dzieci z tego kraju. Ale o samym Wietnamie tak naprawdę niewiele jest informacji, nasi sąsiedzi żyją anonimowo, a wymian zdań sprowadza się do zdawkowych dzień dobry i do widzenia. Nic dziwnego, że miałam oczekiwania, zwłaszcza że książka zaczyna się od ewakuacji amerykańskich żołnierzy z Sajgonu, wraz z nimi zabierają się Wietnamczycy, którzy chcą walczyć o Wolność i Niepodległość, ale na emigracji. Wśród uchodźców jest również główny bohater, Kapitan bliski współpracownik Generała, dowódcy wietnamskiego oddziału CIA. Już w pierwszych zdaniach narrator ujawnia się jako szpieg i zdradza nieco tajemnic związanych z technikami operacyjnymi, oraz metodami jakimi posługiwali się członkowie ichniejszej SB. Z pierwszych akapitów dowiadujemy się, że opowieść pisana jest dla kogoś, kto oczekuje od Kapitana zeznań. I w sumie ta zapowiedź narracji zatrzymała mnie przy lekturze, bo praktycznie cała książka opisuje życie Wietnamczyków na emigracji. I dopiero w ostatnich rozdziałach Kapitan trafia do obozu reedukacyjnego jako reakcjonista i sympatyk imperialistów. Tu może empirycznie przekonać się, jak skuteczne są metody by uzyskać od więźniów właściwe i jedynie słuszne odpowiedzi. Bardzo ciekawa jest postać głównego bohatera, który jest synem Wietnamki i francuskiego księdza i urodzenie w takich okolicznościach definiuje całe jego życie, bo w żadnej społeczności nie czuje się jak swój. Jest za mało azjatycki dla Wietnamczyków i zbyt orientalny dla białych. I w ten sposób toczy się narracja tej książki z perspektywy człowieka, który niezależnie od swoich sympatii i tak zawsze będzie obcy.

Nie wiem czy ta książka jest tym czym się spodziewałam. A spodziewałam się jakiejś historii związanej z Wietnamem.
Jeszcze całkiem niedawno na moim osiedlu można było co rusz natknąć się na Wietnamczyka, a w szkole w każdej klasie było przynajmniej jedno lub dwoje dzieci z tego kraju. Ale o samym Wietnamie tak naprawdę niewiele jest informacji, nasi sąsiedzi żyją...

więcej Pokaż mimo to

30
avatar
110
107

Na półkach: ,

Autor przedstawia historię wietnamskich uchodźców, którzy po upadku Sajgonu w 1975 roku próbują kontynuować walkę przeciwko wietnamskim komunistom z USA. Głównym bohaterem i jednocześnie narratorem jest szpieg na usługach komunistów, który przekazuje informacje o wietnamskiej diasporze i jej planach swoim zleceniodawcom. I tu muszę przyznać, że postać ta wnerwia. Wiemy, że narrator jest nieakceptowanym „mieszańcem rasowym“, synem Wietnamki i francuskiego księdza, że skończył studia w USA i tam przyswoił sobie wiedzę o tym kraju, że ma dwóch przyjaciół: swojego szefa komunistę i stojącego po drugiej stronie barykady Bona, ale poza tym nie wiemy o nim zbyt wiele, przede wszystkim nie znamy jego motywacji. Na dodatek narrator wyraża się w sposób bardzo intelektualny, roztrząsając filozoficzne i moralne problemy związane z wojną, zdradą, amerykańską kulturą i sposobem życia. Na plus można zaliczyć jego ironiczny ton, co sprawia, że książka ma wydźwięk dość komediowy. Na pewno nie można autorowi odmówić talentu literackiego, bo książka jest bardzo dobrze napisana, ale myślę, że zdecydowanie za mało w niej dobrej, wciągającej historii, a za dużo intelektualnych rozkmin, które, choć bardzo ciekawe, to bynajmniej nie dodają narratorowi wiarygodności.

Autor przedstawia historię wietnamskich uchodźców, którzy po upadku Sajgonu w 1975 roku próbują kontynuować walkę przeciwko wietnamskim komunistom z USA. Głównym bohaterem i jednocześnie narratorem jest szpieg na usługach komunistów, który przekazuje informacje o wietnamskiej diasporze i jej planach swoim zleceniodawcom. I tu muszę przyznać, że postać ta wnerwia. Wiemy, że...

więcej Pokaż mimo to

1
avatar
435
5

Na półkach:

Czytając tę książkę wyraźnie przypominał mi się klimat "Czasu apokalipsy". I tak już pozostało do końca.Temat bardzo ważny, jednak zarówno film jak i książka bardzo trudne w odbiorze jak dla mnie. Dlatego, zupełnie subiektywnie nie poleciłabym jako pierwszej pozycji w tym temacie. Miałam okazję zapoznać się trochę z historią wojny w Wietnamie jednak dalej mam wrażenie, że był to tak skomplikowany konflikt, ze trudno go ogarnąć i opisać.

Czytając tę książkę wyraźnie przypominał mi się klimat "Czasu apokalipsy". I tak już pozostało do końca.Temat bardzo ważny, jednak zarówno film jak i książka bardzo trudne w odbiorze jak dla mnie. Dlatego, zupełnie subiektywnie nie poleciłabym jako pierwszej pozycji w tym temacie. Miałam okazję zapoznać się trochę z historią wojny w Wietnamie jednak dalej mam wrażenie, że...

więcej Pokaż mimo to

0
avatar
95
6

Na półkach:

Rasizm.
Odkąd przeczytałam "Sympatyka" Viet Thanh Nyungena trochę bardziej zwracam uwagę na jego współczesne, nieuświadomione albo "niewinne" formy. Książka jest okay, momentami trochę chce być Orwellem, ale to nie przeszkadza. Nyungen, obok różnych rzeczy, wielu dotyczących sytuacji imigranta, opisuje w niej plan zdjęciowy znanego reżysera, a całość jest aluzją stworzoną z anegdot i relacji bezpośrednich współpracowników, do postaci F.F. Coppoli i "Czasu Apokalipsy". Ciekawe doświadczenie- przemyśleć ten film Wietnamczykiem. A potem przemyśleć całą pop-kulturę niebiałym człowiekiem. A potem szukać w sobie utrwalonych stereotypów i zdawać sobie sprawę, że są i mają się dobrze, zakamuflowane pod stertą przedziwnych przekonań opartych o to czym jesteśmy żywieni od zawsze. W związku z tym podejrzliwość i spokornienie.
Dla mnie książka dobra, nawet bardzo dobra. Coś daje.

Rasizm.
Odkąd przeczytałam "Sympatyka" Viet Thanh Nyungena trochę bardziej zwracam uwagę na jego współczesne, nieuświadomione albo "niewinne" formy. Książka jest okay, momentami trochę chce być Orwellem, ale to nie przeszkadza. Nyungen, obok różnych rzeczy, wielu dotyczących sytuacji imigranta, opisuje w niej plan zdjęciowy znanego reżysera, a całość jest aluzją stworzoną...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
319
263

Na półkach:

Znakomita, traktuje o Wietnamie czasu wojny z perspektywy żołnierza Południa, który ma jednak swą tajemnicę. Perspektywa świetna, upadek Sajgonu, emigracja w USA znakomicie przedstawione. No i warte zapoznania się przez nas, ponoć aktualnie sojuszników USA... refleksja może byc gorzka. Prosto napisana, dobra intryga, interesujący bohaterowie. Jest też o muzyce tamtego czasu, fajnie że można sobie od razu jej posłuchać dzięki Spotify czy Youtube, polecam "Bang bang", cudo, i książkę też polecam. Można też dowiedzieć się, że nic to jednak coś...

Znakomita, traktuje o Wietnamie czasu wojny z perspektywy żołnierza Południa, który ma jednak swą tajemnicę. Perspektywa świetna, upadek Sajgonu, emigracja w USA znakomicie przedstawione. No i warte zapoznania się przez nas, ponoć aktualnie sojuszników USA... refleksja może byc gorzka. Prosto napisana, dobra intryga, interesujący bohaterowie. Jest też o muzyce tamtego...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
301
26

Na półkach:

Historia podwójnego agenta wietnamskiej policji w okresie wojny (i po) w Wietnamie. Fabuła jest jednak pretekstem do rozważań na temat ludzkiej natury, tego czego i dlaczego chcą ludzie, tożsamości, poczucia bycia u siebie czy w końcu co wpływa na nasz system wartości . Świetny zabieg z bohaterem, który z jednej strony należy do (i poczuwa się) do kultury zachodniej (amerykańskiej) a z drugiej wschodniej. Pozwala to na przyjęcie roli zewnętrznego obserwatora, a równocześnie zrozumienie wynikające ze bycia częścią danej kultury. Książkę dobrze się czyta, a wielokrotnie skłoniła mnie do głębszych przemyśleń.

Historia podwójnego agenta wietnamskiej policji w okresie wojny (i po) w Wietnamie. Fabuła jest jednak pretekstem do rozważań na temat ludzkiej natury, tego czego i dlaczego chcą ludzie, tożsamości, poczucia bycia u siebie czy w końcu co wpływa na nasz system wartości . Świetny zabieg z bohaterem, który z jednej strony należy do (i poczuwa się) do kultury zachodniej...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
1251
557

Na półkach: , ,

Jestem szpiegiem, śpiochem, kretem, człowiekiem o dwóch twarzach.

Tak sam o sobie mówi bohater tej powieści, bezimienny narrator. Syn Wietnamki i Francuza, w Wietnamie traktowany jak obywatel drugiej kategorii. Komunistyczny szpieg, a jednocześnie współpracownik CIA. Zmieniając maski, zatraca się i nie wie momentami kim faktycznie jest. Nie czuje się ani Wietnamczykiem, ani – po latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych – Amerykaninem. Czy jest człowiekiem bez tożsamości?

O wojnie w Wietnamie coś każdy z nas wie. Niestety w większości przypadków trochę jednostronnie, bo ze strony Amerykanów. Kto nie widział filmów Czas apokalipsy czy Pluton? Ale nie tyle o samej wojnie jest ta książka, ile o tym co po niej się wydarzyło. Dzięki Sympatykowi możemy zajrzeć w ten czas, o którym mało się mówi, a przy tym mamy możliwość wysłuchać głosu Viet Thank Nguyena, który zna tę historię z każdej strony. I tej wietnamskiej i tej amerykańskiej, i który czerpał z doświadczeń dorastającego w Ameryce uchodźcy.

Dodatkową zachętą do sięgnięcia po Sympatyka jest fakt, że powieść ta została doceniona przez Komitet Nagrody Pulitzera, który określił powieść Thanh Nguyena jako złożoną historię imigranta, opowiedzianą gorzkim, konfesyjnym tonem człowieka o dwóch umysłach, mającego dwie ojczyzny: Wietnam i Stany Zjednoczone.

Lektura jest warta uwagi. Książkę czyta się bardzo dobrze i zadziwiająco szybko. Tragikomiczna opowieść zwłaszcza dla tych, którzy interesują się konfliktem indochińskim i tym co było później.

Jestem szpiegiem, śpiochem, kretem, człowiekiem o dwóch twarzach.

Tak sam o sobie mówi bohater tej powieści, bezimienny narrator. Syn Wietnamki i Francuza, w Wietnamie traktowany jak obywatel drugiej kategorii. Komunistyczny szpieg, a jednocześnie współpracownik CIA. Zmieniając maski, zatraca się i nie wie momentami kim faktycznie jest. Nie czuje się ani Wietnamczykiem,...

więcej Pokaż mimo to

0

Cytaty

Więcej
Viet Thanh Nguyen Sympatyk Zobacz więcej
Viet Thanh Nguyen Sympatyk Zobacz więcej
Viet Thanh Nguyen Sympatyk Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd