Trzecia Rzesza u władzy

Okładka książki Trzecia Rzesza u władzy Richard J. Evans
Okładka książki Trzecia Rzesza u władzy
Richard J. Evans Wydawnictwo: Napoleon V Cykl: Historia Trzeciej Rzeszy (tom 2) historia
historia
Historia Trzeciej Rzeszy (tom 2)
Napoleon V
2016-01-16
2016-01-16
Mateusz Grzywa
III Rzesza Niemcy historia Niemiec

Link wiedzie do Tomu 2, którego nie skończyłem. Tom 1 zaliczony w mękach.
Po Tom 3 nie sięgnę: szukałem prostej rzeczy: skąd się wzięli naziści i dlaczego zwyczajny, zdaje się, Schulz, zabijał ludzi. Niestety: jest tu wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Lecz odpowiedzi na pytanie, które męczy mnie od lat tutaj nie znajdziecie.

Link wiedzie do Tomu 2, którego nie skończyłem. Tom 1 zaliczony w mękach.

Co się dzieje z obywatelami państwa będącego demokracją, państwa które wydało wielkich poetów, pisarzy, filozofów, naukowców i artystów, kiedy do władzy dochodzą ludzie, którzy kłamią, oszukują, szczują na innych obywateli i wmawiają im, że nawet jeśli kogoś bijesz i okradasz, ale jesteś "nasz" i z nami, to nic ci nie grozi i możesz tak postępować, to zostało opisane doskonale na kartach tej książki. Zachowując wszelkie proporcje, czyż nie brzmi to znajomo z tym co się teraz dzieje w Polsce? A niby historia magistra vitae est.

Włos jeży się na głowie - opis tego jak naziści przez 6 lat kształtowali naród niemiecki, jak sprawnie prowadzili propagandowe walki z wyimaginowanymi i realnymi wrogami. Jak sprzyjało im szczęście (wzrost gospodarczy),jak bezczelne ruchy hitlera nie spotkały się na czas z odpowiednią reakcją i jak wzmocniło go to w oczach jego rodaków. Jak skutecznie wyczyszczono opozycję, stłamszono inne zdania, ukształtowano młodzież i jak celowano w wywołanie wojny. Bardzo źle to się czytało - ale dlatego, że człowiek uświadamia sobie, jak szybko z demokracji można spaść w autokratyczne rządy a stamtąd już naprawdę blisko do dyktatury.
To wszystko 90 lat temu i jakoś zostało oswojone mam wrażenie - tak jakby ludzie mieli przesyt II wojny światowej i w związku z tym już nikt nie chce wnikać jak do niej doszło.
Kilka fragmentów o Polsce nie jest korzystnych dla nas - wojskowa dyktatura, ustawy antyżydowskie, wspólny atak na Czechosłowację. Też powinno dać na myśl czytelnikowi jak II RP jest opisywana i odbierana przez zachodnich historyków.

Bardzo dobrze napisana książka. Początek troszkę mnie zniechęcił ale im dalej tym lepiej. Imponująca bibliografia. Pozostałych 2 tomów nie czytałem. Jeszcze.

"Jedna z lepszych syntez"
Kolejny z trzech tomów losów III Rzeszy skończony. Tym razem mamy przedstawione losy do 1939 roku. Autor zagłębia się w każdy aspekt tej ponurej dyktatury. Po przez analizę wpływu hitlerowskiego państwa na poszczególne warstwy społeczne do mechanizmów zawłaszczania kolejnych instytucji i sfer życia.
Autor nie skacze po wątkach tylko spokojnie i metodycznie wprowadza nas w arkana działania machiny terroru.
Książka nie jest napisana jakoś bardzo skomplikowanie, ale wymaga dużego skupienia w wielu kwestiach.
Jest to też bardzo zaawansowana synteza, oparta na w miarę nowych materiałach źródłowych.
Jeśli chodzi o pewne wydarzenia, to dość dużo możemy się dowiedzieć o przedwojennej... Polsce. Niestety w bardzo negatywnym kontekście, antysemickich działaniach czy zaangażowaniu w rozbiór Czechosłowacji.
Kolejne wydanie trzytomowej monografii (II -ie) w odróżnieniu od pierwszego, jest bardzo ekonomiczne. Klejone i w miękkiej oprawie. Cena jest dużo niższa i sprawia, że ta wartościowa książka jest bardziej dostępna dla wielu czytelników.
A naprawdę warto po nią sięgnąć.

"Jedna z lepszych syntez"
Autor nie skacze po wątkach tylko spokojnie i...

Na chwilę obecną nie spotkałem się z lepszą książką na temat pierwszych 6 lat panowania Hitlera w Niemczech . Znakomicie rozłożone wątki.

Imperium zła...

... aż chciałoby się użyć tej właśnie nazwy na twór państwowy stworzony rękami Hitlera... "Trzecia Rzesza u władzy" to drugi tom trylogii Evansa poświęconej omawianej tematyce, a jednocześnie tom... nie wiem, czy nie ciekawszy od pierwszego. Tak jak w przypadku "Nadejścia Trzeciej Rzeszy" (tom 1),na ten temat powiedziano już być może przez lata wszystko, lecz... być może nie z tak rzeczowej, pełnej pasji perspektywy.

Takie mam wrażenie, że Evans - postrzegam go w tej chwili tylko z perspektywy jego książek - to ktoś więcej niż badacz i historyk... Chyba dobrze, że zabrał się za pisanie książek, nie zawsze bowiem historia podana na tacy w formie słowa pisanego może być tak ciekawa jak to, co dostajemy właśnie od Evansa. Być może powinien porzucić pracę naukową, i bez reszty poświęcić się pisaniu ;) , i to nie tylko na tematy historyczne... Serio :) , to się naprawdę znakomicie czyta.

Cóż jest treścią "Trzeciej Rzeszy u władzy"? Dobrze znane wydarzenia historyczne... taka trochę esencja tego, czym były Niemcy w latach tuż przed wybuchem II Wojny Światowej... Mamy więc ostateczną rozprawę Hitlera z krajową opozycją, nazizm, pogromy Żydów oraz indoktrynację społeczną, tworzącą kult aryjskiej rasy panów, stworzonej do rządzenia światem... W skrócie mówiąc, mamy w tej książce wszystko to, co - bazując na przyczynach i skutkach porażki Niemiec w I Wojnie Światowej - doprowadziło do swoistego ogłupienia tego (co by nie mówić) wielkiego, cywilizowanego narodu, pchając go na ścieżkę wiodącą ku zagładzie... Swoją drogą to fascynujące zjawisko jakby się nad tym zastanowić, bez precedensu w dziejach... Cywilizowany naród, otumaniony wizją jednego człowieka, pchnięty ku samounicestwieniu i zanegowaniu swego wielkiego dorobku, a przy tym wierzący, iż jest to słuszna droga... Niesamowite... a jednak prawdziwe.

Książka daje do myślenia. Zwykło się, tak mi się wydaje, sądzić, iż największą przestrogą XX wieku jest historia II Wojny Światowej... Nie tylko jednak lata 1939-1945 powinny być przestrogą. Wielką lekcją, która również nie powinna zostać zapomniana, jest także okres "prosperity" III Rzeszy sprzed wybuchu wojny. Rządy Hitlera to jedno wielkie, przerażające studium otumanienia narodu, społeczeństwa i ostrzeżenie dla wszystkich na przyszłość. Tamte czasy pokazują bowiem, co się może stać, gdy ogólnonarodowa frustracja stanie się narzędziem nienawiści i destrukcji w rękach jednego człowieka. Evans znakomicie pokazał, co można mieć przez te słowa na myśli...

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Napoleon V za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Imperium zła...

2028

Richard J. Evans jest jednym z czołowych historyków zajmujących się nowoczesną historią Niemiec. Urodził się w Londynie w 1947 roku. Od 1989 do 1998 r. był profesorem historii w Birkbeck College, University of London. Od 1998 r. był profesorem historii nowoczesnej na Cambridge University. W 1994 r. został wyróżniony Hamburskim Medalem Sztuki i Nauki za kulturalne zasługi wobec miasta, a w roku 2000 był głównym biegłym w procesie o zniesławienie Davida Irvinga. Wśród jego książek znajdują się The Feminist Movement in Germany, Telling Lies About Adolf Hitler oraz Nadejście Trzeciej Rzeszy (nominowana do Los Angeles Times Book Prize).

"Trzecia Rzesza u władzy" to drugi tom trylogii opisującej dojście Hitlera do realnej władzy. To także próba spojrzenia na działania partii, na coraz liczniejsze głosy antysemickie, oraz wdrażanie coraz bardziej restrykcyjnych praw. Zadziwiające że naród pozostawał ślepy na działania czołowych polityków i większością głosów dopuścił partię do samodzielnej władzy. Zresztą oponentów praktycznie nie było.

Autor doskonale wywiązał się ze swojego zadania. Uważam, że ta część jest nawet ciekawsza od poprzedniej, a pozostała mi jeszcze lektura tomu, z którego dowiemy się, jak w ogóle doszło do wybuchu wojny i o szalonych planach jednego człowieka, które realizowano z wielkim zaangażowaniem. Pozostaje mi polecić całą trylogię. Na pewno nie jest to łatwa lektura, jednak jest to dzieło napisane przystępnym językiem i powinno zdobyć uznanie wśród wielu pasjonatów tego tematu.

• III Rzesza
  • Historyczne