Król Maciuś na bezludnej wyspie

Janusz Korczak Wydawnictwo: Bellona Seria: Perły Literatury Młodzieżowej literatura młodzieżowa
2015-11-05
1957-01-01
Bellona
literatura młodzieżowa
2015-11-05
Perły Literatury Młodzieżowej

Rasistowska wypocina zatruwająca umysły polskich dzieci. Janusz Korczak, pseudopisarz polsko-żydowski, janusz literatury, powiela każdy możliwy stereotyp przypisywany Afroafrykańczykom – których z rasistowska zwie Murzynami.

WIĘCEJ:

Dawno nie czytałem tak smutnej książki. Zarazem daje dużo do myślenia o procesie dorastania.

Jest trochę bardziej chaotyczna, mniej spójna niż perfekcyjny "Król Maciuś Pierwszy", ale i tak jest świetna. Korczak opisuje świat, jakim jest, nie takim jak być powinien. Więc jest tu i prawdziwa (choć w przystępny dla dzieci sposób przedstawiona) polityka, kolonializm, problemy trzeciego świata, problemy rasowe, groza wojny, morderstwa (i generalnie problem śmierci),...

2019

Podobnie jak z Maciusiem Pierwszym długo, bo aż do dorosłości nie mogłam się za nią zabrać. Wiem, polecana jako lektura dla dorastających dzieci i ja ja wtedy dostałam. Pięknie oprawiona, duża czcionka, twarda okładka z kolorową obwolutą i mnóstwo barwnych ilustracji w środku. Zachęcana przez rodziców brałam, czytałam kilka pierwszych stron i odkładałam nuudaaa. Wolałem...

Kiedy byłam dzieckiem, pochłonęłam tę książkę i zachwyciłam się nią od początku do końca.

Bardzo wzruszająca...ale także zabawna i radosna.

Sięgając po tę książeczkę myślałem, że przeczytam ją jednym tchem gdyż to swoista bajka. Było zupełnie inaczej. Czytałem ją małymi kroczkami, bo nie potrafiłem dłużej przysiąść. Jak na opowieść dla młodych czytelników zdecydowanie trudna.

Moim zdaniem ta książka jest słabsza od "Króla Maciusia Pierwszego", może trochę bardziej dziecinna, może trochę przegadana, albo po prostu wtórna. Niemniej jednak jest to książka dobra, dająca do myślenia a przy tym wciągająca. Niby książka dla dzieci, ale chyba jednak bardziej dla dorosłych, podobnie jak "Podróże Guliwera". Z pewnością dużo lepsza i mniej infantylna niż...

Kontynuacja przygód króla Maciusia, przeczytana po prostu rozpędem. Lecz jako dziecko nie zrozumiałam jej. Dziś doceniam.

1981

Upiornie smutne.