Król Maciuś na Wyspie Bezludnej

Okładka książki Król Maciuś na Wyspie Bezludnej Janusz Korczak
Okładka książki Król Maciuś na Wyspie Bezludnej
Janusz Korczak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Król Maciuś (tom 2) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Król Maciuś (tom 2)
Nasza Księgarnia
1957-01-01
1957-01-01

Historia złamała moje serce, pierwszy raz płakałam czytając

Historia złamała moje serce, pierwszy raz płakałam czytając

Po powrocie z wczasów na których poznałam część 1 od razu odszukałam dalszy ciąg w czytelni osiedlowej, wiedząc, iż zakończenie będzie złe. Nazwa wprowadza w błąd, wyspa ma mieszkańców, a pobyt tam zajmuje tylko część książki. Długo trwa ustalanie miejsca zesłania, w międzyczasie Maciuś ucieka, wykorzystując sen strażnika. Oczywiście zarządzają obławę, na ulicach wiszą obwieszczenia „Uprasza się, aby każdy miał przy sobie metrykę, szczególnie chłopcy w wieku Maciusia. Uprzedza się rodziców, że chłopcy bez dokumentów będą aresztowani. Więc żeby się potem nie gniewali.” Wyłapujący chłopców postępują wedle zasady: im więcej schwytanych, tym lepiej, jakby uprawiali stalinowskie współzawodnictwo pracy, z tym od razu przyszło skojarzenie. Znów garść wisielczych żartów „I jak nie trzaśnie go przez łeb kiełbasą, aż się na dwoje złamała.” Maciuś sam wydaje siebie w ręcę wrogów, lecz Klu – Klu go odbija (ten kawałek był skrajnie porąbany, można było wymyślić coś znacznie lepszgo). Rozczarowany Maciuś woli zesłanie na wyspę (!). Tu spisuje wspomnienia, dumając, gdzie popenił błąd. W końcu upozorowawszy śmierć wraca, co też dość zawiłe, kopalnia, do jakiej trafia i z której zbiega, przypomina kacet, swoją drogą, skąd takie pomysły ? „Cały świat się zbroi”. Grozi trzecia wojna. Jednak tym razem „młody król” pierwszego wrażego państwa opuszczony przez sojuszników musi abdykować, bowiem jego „wojsko zaraz poszło do domu, a naród ogłosił republikę. Młodemu królowi będą płacili pensję, żeby nie umarł z głodu, bo pracować nie umie. Niech robi, co chce, niech mieszka, gdzie chce; tylko nie wolno mu robić plotek i intrygować.” Nic ująć :)

I jeszcze udane zdanie:
„Główną kwaterą nazywa się mieszkanie największych wodzów i króla. Podczas pokoju mieszkają w pałacach, podczas wojny muszą mieszkać w zwyczajnej chałupie, więc dla honoru mówią o chałupie, że kwatera, i w dodatku główna.”

Maciuś też oddaje władzę, tyle że własnowolnie i wbrew sprzeciwom. Podejmuje w wytwórni czegoś tam, wszyscy go szanują i tu następuje bardzo przykry koniec. Maciuś ginie z winy dawnego kumpla Felka.

Z innym zakończeniem, choć znałam je skądinąd, przez co miałam za swoje, czytając z własnej woli, książka zasłużyłaby na wyższą ocenę. Naprawdę nie umiał wymyślić nic lepszego ?

Efemeryda
„Przeczytałam jako dorosła i owszem ma urok oraz spełnia wymogi edukacyjnej książki dla dzieci mierząc się z problemami współczesnego świata - wojna, głód, niesprawiedliwość, śmierć, uchodźcy itp, a jednak... do mnie nadal nie przemawia.”

Jaki miał być morał ? Zło zostaje powstrzymane za cenę Dobra ?

Czy to, co mówi Klu – Klu:
– Przecież to największe szczęście żyć, pracować i walczyć, żeby lepiej było na świecie.

Chyba pierwsza książka, na której się popłakałam. Niby prosta słowami, ale poruszana tematyka i problemy zupełnie poważne, co zresztą jest zrozumiałe, jeśli spojrzeć na sylwetkę Autora. Wspaniała książka dopełniająca część pierwszą.

Król Maciuś w drugim tomie, przestaje być bajką, przygodówką, staje się wręcz książką filozoficzną. Maciuś ma sporo do przemyślenia. Przygody są tylko przykrywką do dużej dawki dydaktyki. Wyzwanie LC- czerwiec 2023.

Współpraca: Wydawnictwo Bukowy Las
Pierwsze polskie wydanie „Króla Maciusia na wyspie bezludnej” miało miejsce w 1992 roku. I po wielu latach wydawnictwo Bukowy Las postanowiło wznowić wydanie tej książki. Z czego bardzo cieszę. Na rynku mamy wiele książek z gatunku baśnie, wiele kolorowych i zabawnych historii, ale brakuje właśnie literatury z naszego dzieciństwa, która była nie jednej raz chętnie czytana przez dzieci Na pewno była bardzo wartościowa a przesłanie w niej zawarte jest ponadczasowe. Do takich właśnie lektur należy „Król Maciuś Pierwszy” oraz jego kontynuacja „Król Maciuś na wyspie bezludnej”.
Poznajemy dalsze losy młodego króla, który po przegranej wojnie zostaje wysłany na bezludną wyspę. Wraz z małym reformatorem przeżywamy wiele przygód. Ale nie wszystkie mają przebieg taki jakby chłopiec by chciał. Bo takie właśnie jest życie. Nigdy do końca nie jesteśmy w stanie wszystkiego zaplanować. Maciuś postanawia uciec z pociągu, który wiezie go na ową wyspę i … znajduje się na naradzie królów. Stoi przed jedyną szansą na to by odzyskać tron. Musi wykazać się nie tylko pomysłowością, ale również dojrzałością.
Janusz Korczak to autor wielu książek dla dzieci. Opisana kolejna historia nie tylko bawi nas, ale również uczy. Tym razem autor chce nam uzmysłowić, że bez względu na wiek, powinniśmy walczyć o swoje, a nie poddawać się od razu. Dzięki odwadze i kreatywności jesteśmy w stanie zmienić nasz mały świat. Maciuś to postać, niezwykle barwna i świetnie wykreowana przez autora. Jest to postać, z której na pewno może brać przykład każdy. Do tego polubiłam tego małego króla ze względu na jego urok. Z jednej strony to dziecko, które chce się bawić, a z drugiej strony król, który podejmuje poważne decyzje i wykazuje się dojrzałością.
Bez względu na wiek czytelnika, książkę bardzo polecam. Ja w dzieciństwie czytałam tylko pierwszą część i bardzo chętnie poznałam dalsze losy tego uroczego chłopca.

Współpraca: Wydawnictwo Bukowy Las

Dzisiaj powrót do dzieciństwa. Wszyscy na pewno znają Króla Maciusia choćby z bajki. Większość z nas zna, go również z literatury dziecięcej autorstwa Janusza Korczaka. Dziś przedstawiam Wam dwa wznowienia, które swoją premierę miały 28 września.
Książki te są według mnie ponadczasowe. Treść to nie tylko ciekawa historia, to wiele przesłań w kierunku dzieci, jak też dorosłych.

Pierwsza część Maciusia jest idealna dla młodszych dzieci. Każde dziecko na pewno choć raz marzyło o tym, aby zostać królem. Tymczasem, dzięki tej pozycji poznaje Maciusia, który jako mały chłopiec zasiada na tronie i w jego rękach jest cały kraj. Mało tego wpada również w wir spraw dorosłych. Miano króla to nie tylko korona, to wielka odpowiedzialność, styczność z polityką, intrygami, a także wojna i wrogowie. Jak w tej części potoczą się losy Maciusia? Czy poradzi sobie, mimo swojego młodego wieku? Druga część to historia Maciusia, który zostaje zesłany na bezludną wyspę. Czeka go wiele wspaniałych, ale też przedziwnych przygód i sytuacji. Nie zawsze wszystko skończy się dobrze i nie zawsze będzie szło po jego myśli. Najważniejsze jednak dla niego będzie odzyskanie tronu.
Czy uda mu się?

,,Król Maciuś Pierwszy" i ,,Król Maciuś na wyspie bezludnej" Janusza Korczaka to dwie wyjątkowe pozycje.
Jestem zachwycona przekazem i samą treścią. Miło było po tylu latach powrócić do Króla Maciusia. W tym wieku, a już taka młoda nie jestem, czytając te pozycje , widzi się więcej. Na pewno jak synek troszkę podrośnie, to te pozycje będą naszymi szczególnymi książkami. Uważam, że Wojtuś wyniesie z nich wiele wartości, którymi powinien kierować się w życiu, ale nie tylko. Myślę, że będzie miał też wiele przemyśleń na temat postępowania ludzi. Druga część powiedziałabym, że jest w pewnym sensie mocniejsza i wiele treści w obecnych czasach, może wydać się kontrowersyjnych, to mimo wszystko są warte przeczytania. Przygody są bardzo ciekawe, pouczające, ale też przede wszystkim zabawne. Książki poruszają tematy, z których widzimy, jak wielką siłę ma przyjaźń i odwaga. Czasami bywa tak, że już w młodym wieku musimy dorosnąć i zmierzyć się ze światem, który nie zawsze jest dla nas przychylny. Tak było w przypadku Maciusia, na którym ciążył wielki obowiązek.
Jestem fanką takich pozycji. Ta książka to dzieło, które zapewne w każdej rodzinie jest szczególne i treść historii przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Myślę, że każdy z nas choć raz marzył o tym, aby znaleźć się na bezludnej wyspie. Aby odpocząć od codzienności. Dzisiaj możemy oczami wyobraźni znaleźć się w takim miejscu. Tylko nie do końca będzie ono bezludne, gdyż na bezludnej wyspie będziemy wraz z Królem Maciusiem. Ale taka obecność to tylko pozytywne strony.
Janusz Korczak na stronach książki „Król Maciuś na wyspie bezludnej” zaprasza nas do poznania kolejnych losów młodego władcy. Obecnie ten młody reformator, po przegranej wojnie, zostaje zesłany na bezludną wyspę. A my wraz z nim przeżywamy wiele przygód, które nie rzadko mają pozytywny przebieg. Wspólnie uciekamy z pociągu wiozącego nas na bezludną wyspę. Tym samym znajdujemy się na naradzie królów. Tutaj Król Maciuś musi wykazać się dorosłością. A my możemy z jego postawy czerpać jako wzór. Z jego rozmyślań o życiu. To bardzo ważne i mądre przesłanie dla każdego z nas – niezależnie od naszej metryki, każdy znajdzie w tej historii coś dla siebie.
Bez wątpienia Król Maciuś jest bohaterem, którego pokochamy, z którym przeżyjemy wiele przygód, mnóstwo niezapomnianych chwil. Jego pomysłowość, odwaga, wola walki mogą być dla nas akumulatorem do działania w naszym codziennym życiu. Na pewno uczy nas tego, aby nie poddawać się, aby podjąć walkę.
Janusz Korczak stworzył nie tylko interesującą historię, lecz przede wszystkim przekazał nam wiele wartości, z których warto czerpać. Książki autora nie tylko bawią, lecz to, co najważniejsze uczą. I niezależnie od wieku czytelnika, każdy z nas może wyciągnąć wiele mądrości z tej lektury. Lektury, która daje do myślenia, a postawa Maciusia jest godna pochwały.
Warto podkreślić, że Janusz Korczak napisał książkę mądrą. Nie tylko dla dzieci, lecz również dla dorosłych. Twórczość autora jest ponadczasowa, nie traci na wartości mimo lat. Dlatego tak ważne jest, aby sięgać po klasykę polskiej literatury. A bez wątpienia przygody Maciusia są klasyką, którą warto przekazywać z pokolenia na pokolenie.
„Król Maciuś na wyspie bezludnej” to książka godna polecenia, którą powinien przeczytać każdy z nas. Ja wpisałem tę książkę nie tylko na listę NIK – Najlepszych Interesujących Książek, lecz również dodałem do wykazu książek, do których powrócę za kilka, kilkanaście lat. Zdecydowanie polecam każdemu z nas!
Książka „Król Maciuś na wyspie bezludnej” ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las

Janusz Korczak na stronach książki „Król Maciuś na wyspie...

6/10
Z rozpędu sięgnąłem po drugą cześć Króla Maciusia I. Chciałem zamknąć tę historię jak należało. I był to w sumie dobry krok. „Król Maciuś na wyspie bezludnej” to zgoła inna książka. Sądzę, że bardziej dla dorosłych lub młodzieży. Jest w niej dużo filozoficznych dywagacji, które serio dają do myślenia. Dodatkowo kilka fragmentów może działać demoralizująco. Dlatego lepiej czytać ją w późniejszym wieku :D

6/10

Podobnie jak część pierwsza - ani szczególnie nie porywa ani... hmm, no otrucie psa dzisiaj by nie przeszło jako coś pozytywnego bez względu na powód ;) (już nie mówiąc o innych fragmentach, które są zwyczajnie rasistowskie - no oczywiście nie podejrzewam autora o takie poglądy, po prostu takie czasy były że się takiego języka używało ale to swoją drogą jest świetny argument w dzisiejszym dyskursie na temat słowa "murzyn" itp. /w sensie, że argument taki, że co kiedyś przeszło, dziś już nie ma opcji/).
Ale przyznam, że chyba mnie zaciekawiła odrobinę więcej niż część pierwsza. I zakończenie mnie zaskoczyło, a z drugiej strony jak można było inaczej taką historię zakończyć...

"Bo dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko nie mają doświadczenia."

3/5
(słuchana: 9-10.03.2022, EmpikPremium)

Kontynuacja przygód Maciusia.

O ile w pierwszym tomie były przygody, akcja to o tyle drugi tom skupiony jest na przemyśleniach i filozofii. Maciuś zastanawia się i spisuje swoje przeżycia gdzie zaczyna dostrzegać swoje błędy. Bardzo często okazuje się dobre chęci nie wystarczają w starciu z brutalną rzeczywistością.

Dużo trudniejsza w odbiorze niż pierwsza część.

Kontynuacja przygód Maciusia.

Dużo trudniejsza w odbiorze niż pierwsza część.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa