Mukiwa. Biały chłopak w Afryce

Agnieszka Nowakowska
Rodezja Zimbabwe wspomnienia

Doskonała

Doskonała

Rewelacja. Wręcz płynęłam przez tę książkę. Doskonała relacja z życia w przepięknym afrykańskim kraju, które, tak idylliczne i magiczne w dzieciństwie, zostaje nagle przerwane, gdy autor zostaje wcielony do wojska.
Interesujące spojrzenie na Afrykanerów, których pragmatyczność na każdym kroku kontrastuje z afrykańskim mistycyzmem. No i relacja z wojen, o których mało się wie, z pierwszej ręki.
Cud, miód, dla miłośników Afryki, której już nie ma.

Styl pisarstwa Petera Godwina nieszczególnie mi odpowiada. Opisy są drobiazgowe, ale niespecjalnie ciekawe.
W porównaniu do innych pisarzy/pisarek, przedstawiona historia upadku białej Rodezji po wojnie wewnętrznej kolonizatorów(Brytyjczyków i Burów) z rdzennymi mieszkańcami tych terenów jest rozwlekła i. niestety nudna.
Zainteresowanych tymi fascynujacymi zdarzeniami i historią Rodezji odesłałabym raczej do nastepujących autorów :
Doris Lessing, Lauren Liebenberg, Alexandra Fuller, J.Maxwell Coetze.

Zainteresowanych tymi fascynujacymi zdarzeniami i...

Opowieść o kraju którego nie ma. Rodezja kraj białych osadników, uprzywilejowanych i rządzących czarną większością. Opowieśc o kraju dzieciństwa i wojnie, która wszystko zmieniła.
Więcej :

Więcej :

Druga bardzo dobra książka autora, spodoba się każdemu, kto lubi czytać o miejscach, gdzie ludzie inaczej żyją lub po prostu o Afryce. Dokument, ale napisany bardzo lekkim piórem, nie ma chwili nudy, a jednocześnie przekazuje naprawdę sporo informacji o historii kraju, zarówno w skali makro jak i od strony zwykłego mieszkańca.

Bardzo dobra książka opisująca wspomnienia Petera Godwina z Białej Rodezji, kraju który na skutek zdrady ze strony swojej metropolii Londynu pozostał sam na drodze do wolności.

Wstrząsające wspomnienia dziecka a potem młodego mężczyzny najpierw w Rodezji a następnie jako dziennikarz w Zimbabwe, warto przeczytać!

Lata głównie 60-te i 70-te XX wieku w Rodezji Południowej. Dzieciństwo i młodość białego Europejczyka urodzonego w Afryce i relacje biali-czarni.

Podobał mi się opis idyllicznego, egzotycznego dzieciństwa, wspólnego życia z murzynami, które niespodziewanie przekształca się w dorosłość i we wspomnienia z wojny domowej. Od wspólnego jedzenia i zabawy przez niewielkie zarzewie tu czy tam gdzieś w buszu, rosnącej nieufności do otwartej wrogości.

Wojna w buszu i obserwacje jej skutków. Ten rozdział oraz następny, po upadku białej Rodezji pokazuje kolejny raz, że życie nie jest czarno-białe, wybory zero-jedynkowe, wrogowie stają się przyjaciółmi i odwrotnie albo tylko oportunistami szukającymi spokoju po 15 latach wojny domowej.

Interesujące też było przedstawienie stylu życia białych osadników zarówno tego konserwatywnego w poglądach przywiezionych przez przodków z Anglii, Szkocji czy innych europejskich państw, a potem zakonserwowanego w czasie mimo że i miejsce jest zupełnie inne i ten czas to już nie stara, dobra, stabilna Brytania. Równolegle na tym tle jest pokazana ludność tubylcza, ich zachowanie, mentalność, poglądy, wierzenia i animozje plemienne.

Zastanawiam się czy opis koegzystencji jest szczery czy jest jednak uładzony i wynika z poprawności politycznej. Pokazuje powolną erozję kolonializmu i skutki nowej komunistycznej władzy. Kolonializm rodezyjski nie jest rajem ale nie ma też nic ze stereotypu białego poganiacza z batem nad pochylonymi murzynami bez butów. Autor sceptycznie oceniał politykę rządów Iana Smitha, a po zmianie władzy został wrogiem publicznym nowego reżimu w Zimbabwe. A mimo to wracał do Afryki swojego dzieciństwa i młodości z sympatią i nostalgią.

Przekształcanie się kolonialnej Rodezji w Zimbabwe i dorastanie autora. Od "lekkich" wspomnień z dzieciństwa, wychowanie przez służących z ludu Szona, przez dojrzewanie podczas wojny, po stawanie się dziennikarzem (opisywanie bestialstw w pewnym regionie).

Mnóstwo opowieści, np. o domowym piwa z wężem lub goryczką uzyskaną przez dodanie zardzewiałego, starego akumulatora... 😉.

Cieszę się, że trafiłam na tę książkę, zachęciła mnie do poznania innych jego książek.

„Próbowałem nie być mądry poniewczasie, lecz opisywać wydarzenia tak, jak je wówczas odbierałem, nawet jeśli może nas to ukazywać z nie najlepszym świetle”.

Ptere Godwin szczerze opowiada m.in. o swoich doświadczeniach wojennych: “W oknie dostrzegłem odbicie jakiejś twarzy. Posmarowanej na czarno i zielono pastą do kamuflażu. Ta twarz, wykrzywiona grymasem wściekłości i desperacji, wyglądała przerażająco. Była to twarz człowieka gotowego zabić nieuzbrojonego cywila za to, że nie chce czegoś wyjawić. To była moja twarz”.

więcej o książce tutaj:

• Afryka