Kup teraz - 18 ofert w cenie od 6.99 zł do 43.98 zł

Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki

Nominacja w plebiscycie 2016
Ed Vulliamy Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
Seasons in Hell: Understanding Bosnia's War
Janusz Ochab
Czarne
Bośnia i Hercegowina Chorwacja frustracja frustracja Jugosławia konflikty etniczne literatura faktu ludobójstwo ludobójstwo mniejszości etniczne reportaż wojna w Bośni i Hercegowinie zbrodnia wojenna zbrodnia wojenna
Seasons in Hell: Understanding Bosnia's War
literatura faktu
Janusz Ochab
Reportaż
Inne

Jak w kilku zdaniach opisać taką książkę?
Boleśnie precyzyjna i szczegółowa, opisująca konkretne miejsca, ludzi, momenty, rozgrywające się na kilku płaszczyznach czasowych, w latach 90 i potem, na emigracji, czy ponowni w Bośni.

Nie jest to kolejna książka o wojnie, która przynosi zniszczenie, głód, cierpienie. To książka o szaleństwie tłumu, o chorobie nacjonalizmu, o...

Mocne.

Uważam, że pisząc o tak dramatycznych i ważnych sprawach w dwójnasób trzeba pilnować się, by nie zbłądzić. Niestety, autor jest dziennikarzem takiej brytyjskiej wersji GW - zatem do rzetelności i wierności faktom podchodzi, żeby nie było, że się czepiam: z nonszalancją. I to już niemal od samego początku - przykładem wystąpienie Miloševića na Kosowym Polu.
Nie polecam, nie...

Cóż by tu powiedzieć. Czytałam tę książkę ponad 4 tygodnie, więc to chyba o czymś świadczy.
Autor nie opisuje działań wojennych samych w sobie, tylko ... no właśnie, sama nie wiem, co on dokładnie opisuje. Tekst jest tak poplątany, że trudno się połapać. Jeden rozdział jest o obozie w Omarskiej, jednocześnie dowiadujemy się jak obecnie żyje się niegdyś tam przebywającym...

Niestety, dawno nie wymęczyła mnie tak żadna książka. Ogromnie ciekawi mnie Bośnia, zwłaszcza wydarzenia lat 90., jednak w tym wypadku coś poszło nie tak. Może styl autora do mnie nie przemówił: zawiłe niekiedy myśli odbiegają od wątku, dużo prywatnych wtrąceń, ciągnąca się w nieskończoność nieporywająca narracja to nie są dobre cechy reportażu.

Rozgoryczenie powoduje fakt, że przez całą edukację w szkole ani razu nikt nie wspomniał o tym, że niespełna pół wieku po Holokauście analogiczne działania działy się tuż obok nas. Z tego powodu książka Eda Vulliamy jest pozycją esencjonalną, aby móc zrozumieć współczesną Europę i Świat.

Dobra książka jeśli chciałoby się poznać nieco bardziej kulisy wojny w Bośni trwającej w latach 90-tych. Niemniej jednak uważam, że autor umieścił w tej książce zbyt wiele porównań tego jak Serbowie potraktowali Bośniaków z tym co stało się z Żydami podczas II Wojny Światowej. Książka warta polecenia.

Książka mnie zawiodła.
Jest napisana niespójnym stylem, który drażnił mnie nawet, gdy obniżyłem kryteria oceny, przyjmując, że czytam raczej felieton aniżeli reportaż.
Autor pozwala sobie na wiele wtrętów prywatnych, które nie tyle nasycają tekst ludzkimi emocjami, co sprawiają wrażenie braku profesjonalizmu.

Teza główna, którą widzę w treści, to sprzeciw wobec...

Za mało o obozach, informacje niepełne i jednostronne, za dużo o autorze.

1 035
  • Bałkany