Kiedy Salazar Spał

2009-01-01
2009-01-01
Portugalia Lizbona Salazar szpiegostwo literatura portugalska

więcej Więcej

Postanowiłam przeczytać tę książkę gdy mój tata, siedemdziesięciolatek, którego nie można nazwać molem książkowym, powiedział, że nie mógł się oderwać od lektury. Byłam jej tym bardziej ciekawa, ponieważ z wykształcenia jestem portugalistą.

Doceniam książkę za ukazanie czytelnikom, jak wyglądała Lizbona i jej scena polityczna podczas Drugiej Wojny Światowej. Jest w niej...

...kiedy odchodzi przyjaciel, zabiera ze sobą kawałek naszej duszy.Przyjaźń sprawia,że nasze życie staje się godne zapamiętania.

Powieść napisana jest w dość specyficzny sposób, ponieważ co chwila dialogi przerywane są opisami. Przyznam, że bardzo ciężko czytało mi się tę książkę, szczególnie na początku. Potem było lepiej.
Historia wciąga powoli. Wątki erotyczne są, ale ich opis jest dość skąpy, nie razi. W sumie erotyczne podejście do życia głównego bohatera jest sednem tej opowieści.
Książkę...

Osoby szukające opisów pięknej choć znękanej wojną Portugalii i trzymającej w napięciu fabuły traktującej o szpiegach bardzo się zawiodą. Te wszystkie okoliczności są tylko pretekstem do chwalenia się kolejnymi podbojami sercowymi przez głównego bohatera i serwowania czytelnikowi mniej lub bardziej gorących opisów scen łóżkowych. Główny bohater zaś jest działającym nam na...

Na początku nie mogłam przez tą książkę przebrnąć. Dopiero od historii z Alice mnie wciągnęła. Czasem nudziły mnie polityczne opisy i akcje z kobietami przypominały serial "Californication", gdzie główny bohater pierdnięciem potrafi zachęcić kobietę do seksu. Mimo to stwierdzam, że książka nie jest taka zła a nawet momentami wciąga.

Zakończenie mnie bardzo zaskoczyło. Nie myślałam, że narrator zwiąże się własnie z tą osobą. Książka tak średnio mi się podobała. Denerwowało mnie to, że autor wciąż mówił, że kocha te wszystkie kobiety z którymi się związał. Ja uważam, że kochać wszystkich to znaczy nie kochać nikogo.Chodzi mi tutaj o miłość mieędzy kobietą i mężczyzną. Tak naprawdę można tylko jedną...

• Oczekujące
  • Przeczytane w 2019