Zabójcza podróż

Okładka książki Zabójcza podróż Kathy Reichs
Okładka książki Zabójcza podróż
Kathy Reichs Wydawnictwo: Red Horse Cykl: Temperance Brennan (tom 4) Seria: Kości kryminał, sensacja, thriller
Temperance Brennan (tom 4)
Kości
Fatal Voyage
Red Horse
2008-10-03
2008-10-03
Anna Dobrzańska
antropolog kości Tempe szczątki

Świetna. Trzyma w napięciu od początku. Najlepsza dotychczas w serii, nie mogłam się oderwać w końcówce książki. Dwa wątki ciągnące się równocześnie, tajemnice, akcja od samego początku. Naprawdę dobrze się czytało. Chętnie sięgnę po kolejną część.

Muszę zaznaczyć już na początku, że przeczytałam tę książkę w hiszpańskim przekładzie [tytuł: Informe Brennan / Raport Brennan]. Kupiłam ją na lotnisku w Sewilli, wiedząc, że nie zrozumiem połowy słów, ale zachęcona doświadczeniem innych studentów języków obcych, którzy przekonują, że należy czytać w języku obcym dla samej zasady. To wzbogaca słownictwo, oswaja z 'melodią' języka, z jego naturalnym nurtem, pozwala wyłapywać znajome konstrukcje gramatyczne etc.

Pod tym więc kątem była to książka naprawdę udana. Mogłam zrozumieć ogólny zarys opowiadanej historii, i z nieplanowaną radością nie zrozumieć wszystkich opisów ciał, które główna bohaterka próbuje poskładać w całość po niespodziewanej katastrofie lotniczej. Myślę, że to książka dla osób, których nie ruszają opisy ofiar i różnych okropności związanych z kanibalizmem na przykład, bo i o ten temat zahacza książka.

Dodam też przy tej okazji, że katolicy nie są kanibalami, bo książka takie tam powierzchowne przemyślenia wplata. Nie mordujemy nikogo, aby zaspokoić głód, nie ma w tym żadnej przemocy. Spożywamy też Ciało Chrystusa pod postacią opłatka. Zachęcam, by czytać takie lektury z przylgnięciem do zdrowego rozsądku, a nie sensacji.

Myślę, że nie sięgnę po tę pozycję w języku, który znam na wylot, żeby sobie oszczędzić niesmacznych szczegółów i nie cierpieć z powodu współczesnego trendu do opisywania scen brutalnych, czynienia ze zwierząt ludzkich bohaterów i niszczenia piękna prawdziwego Boga.... - bo to w istocie współczesne trendy.

Do nauki języka hiszpańskiego, zwłaszcza jeśli ktoś chciałby przeanalizować konstrukcje zastosowanych tam czasów i trybu łączącego w jego wielu odsłonach, bardzo polecam ;)

Jak do tej pory, zdecydowanie najlepiej napisana część (tak na 6,5). Było trochę niekonsekwencji i nieprzemyślanych zachowań (jak w każdej z książek z cyklu) ale ten tom był zgrabniej napisany, fabuła była bardzo wciągająca i ciekawa, tempo przyspieszyło pod koniec, ale samo zakończenie nie do końca mi się podobało. No i, oczywiście, widoczny ogrom pracy autorki (tu bez zmian). Można się, z każdego tomu, naprawdę dużo interesujących rzeczy (z róznych dziedzin nauki) dowiedzieć .

Autorka przedobrzyła. Fajny początek a później znowu nawał trupów i kanibalizm... Nie, to za dużo.

Ciekawa fabuła, nieco mroczna. Bardzo podoba mi się styl autorki, szybko czyta się jej powieści, a przy tym można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat pracy antropologa sądowego, przeprowadzania dochodzenia, itp. Kolejny tom z tej serii i się nie zawiodłam - czytam dalsze opowieści ;)

Dość długo nie zabierałem się sięgnięcie po cykl Kości Kathy Reichs.Ten tom 4 ty to moje 1 spotkanie z bohaterką Temperance Brennan-antropologiem sądowym,która prócz badań kości zmarłych, wciela się także w rolę detektywa. Książkę odebrałem bardzo pozytywnie. Bardzo lubie powieści pisane w pierwszej osobie,gdyż dzięki temu czytelnik może wcielić się ,tak blisko jak to możliwe,w osobę głównej bohaterki i wraz z nią uczestniczyć w odkrywaniu kolejnych tropów. Obdarzona 6 tym zmysłem, zawsze wyczuwając gdy dzieje się coś złego, Temperance Brennan jest osobą z krwi i kości,w separacji z mężem, rozdartą pomiędzy troską o niesforną córkę a miłością do gliniarza z Montrealu. To nadaje książką Kathy Reichs coś życiowego i autentycznego.Autorka opisuje drobiazgi z życia swojej bohaterki typu co jadła na śniadanie,co kupiła w sklepie ,jakich kosmetyków używa, jak rano się czuje po ciężkiej nocy. W tym tomie bohaterka zostaje zaangażowana jako ekspert po katastrofie lotniczej w górzystym terenie stanu Karolina. Podczas poszukiwań ofiar w lesie zostaje znaleziona ludzka noga,zbyt stara by mogła należeć do ofiary katastrofy. Temperance Brennan,jak dobry pies myśliwski, wyczuwa ślady zbrodni. Prawda okazuje się dużo bardziej przerażająca i sięgająca dziesięciolecia w przeszłość na skutek działalności straszliwej sekty kanibali… Cykl Kości obejmuje już kilkanaście pozycji i na pewno tom 4 ty,od którego zacząłem ten cykl ,nie będzie moim ostatnim.

Planuję przeczytać całą serię, przeczytałam już 6 tomów. Niestety serial "Kości" bardziej przypadł mi do gustu. Tomy są wręcz do bólu schematyczne- często ktoś podważa autorytet pani antropolog/próbuje ją oczerniać, a w każdym tomie, który dotychczas przeczytałam ktoś próbował zabić bohaterkę. Trochę za dużo tej żądzy mordu skierowanej przeciwko Brennan, która zawsze walecznie wychodzi z tego żywa.
Jak już się przymknie oko na schematyczność, to jest to całkiem wciągająca lektura. Polubiłam poczucie humoru i skłonność do sarkazmu Temperance. Dobrze opisana część antropologiczna śledztwa, krwawe zbrodnie- wszystko co cenię w kryminałach. Ten konkretny tom wg mnie zasługuje na ocenę bardzo dobrą, natomiast cała seria za swoją schematyczność wypada u mnie gorzej...

To kolejna świetna część przygód Tempie. Mógłbym opisywać książkę w samych superlatywach ale tutaj wejdzie pewien pstryczek - od tej części niektóre z opisów zaczyna robić się irytujących i czasem nużących. Fabuła zdecydowanie na plus chociaż jej rozwiązanie okazało się być stosunkowo łatwe do wywnioskowania. Po raz kolejny polecam książkę Kathy z wszystkimi jej plusami i minusami za nią idącymi :)

Jest katastrofa lotnicza i jest stopa. Niczyja.
Niby wszystko pięknie, ładnie, ale na końcu dojeżdzamy do tajnego stowarzyszenia kanibali, których nikt nie odkrył przez wiele lat. I ta wiara ich członków, że mądrość życiową nabywa się poprzez zjedzenie mózgu.
Smacznego. I trochę obawiam się zestarzeć ;) ;)

Jest katastrofa lotnicza i jest stopa. Niczyja.
Smacznego. I trochę obawiam się zestarzeć ;) ;)

Po przeczytaniu tomu numer cztery stwierdzam, że świadome czytanie dalszych wiąże się z zaakceptowaniem schematu. Temperance Brennan nie jest postacią idealną, momentami irytująca, wiecznie obrywająca w toku śledztwa - taka już jest jej rola i taki pomysł na nią miała Kathy Reichs. Zgadzam się z osobami, które wolą postać Tempe wykreowaną w serialu "Kości", mimo swojego skomplikowanego charakteru postać grana przez Emily Deschanel wydaje mi się jednak sympatyczniejsza niż ta z książki.

Jeżeli chodzi o kwestie antropologiczne i sądowo-medyczne - nie ma się czego czepiać i postać głównej bohaterki nie ma negatywnego wpływu na ten aspekt książki. Dużo kości, trupów, badań - to co tygryski lubią najbardziej. To dla mnie największa zaleta tej serii, pragniesz czytać o śledztwach z perspektywy antropologa badającego ofiary - świetnie trafiłeś.

Zaczynam się przyzwyczajać do Temperance, może nawet trochę ją lubić. Za kolejny tom zabrałam się bez oporów.

• Kathy Reichs
  • Kryminał