Alles Licht, das wir nicht sehen

Okładka książki Alles Licht, das wir nicht sehen Anthony Doerr
Okładka książki Alles Licht, das wir nicht sehen
Anthony Doerr Wydawnictwo: C. H. Beck Ekranizacje: Światło, którego nie widać (2023) literatura piękna
All the Light We Cannot See
C. H. Beck
2014-12-12
2014-12-12
niemiecki
Werner Löcher-Lawrence
Ekranizacje:
Światło, którego nie widać (2023)
II wojna światowa wojna po niemiecku
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Swietna książka

Swietna książka

Nie wiem, kto przyznawał nagrodę Pulitzera ale powinien odstawić leki. Książka naiwna, przewidywalna, męcząca oraz momentami irytująca. Szacun dla pana tłumacza, że dał radę. Na plus - krótkie rozdziały oraz duże litery, przez co czyta się szybko

Historia utrzymana w ponurym klimacie, wszystko wydaje się być w niej smutne i przytłaczające. A jednak daje nadzieję, że nawet w najbardziej beznadziejnych i trudnych czasach można być wyjątkowym, że są ludzie którzy gdzieś w głębi serca czują dobro i potrafią okazać swą wielką odwagę. Mnóstwo przemyśleń w trakcie lektury, ciekawe aczkolwiek jak dla mnie mało wyczerpujące zakończenie, może taki był zamysł autora. Polecam bardzo przeczytać. Książka napisana pięknym bogatym ale i przystępnym językiem. Fascynujące opisy miejsc i ludzi, bardzo dużo wiedzy i informacji, których przeciętny człowiek nie zna. Widać, że autor poświęcił książce dużo czasu, pracy i serca.

Bardzo zgrabnie napisana książka, słuchało się ją lekko mimo poruszanej tematyki. Perspektywa Marie-Laure była dla mniej najciekawszym aspektem książki i bardzo chciałam, żeby było jej więcej.

Mimo iż o książce Światło, którego nie widać, słyszałam już jakiś czas temu, nie miałam jej w planach. Dlaczego? Przestraszyłam się jej gabarytów. Zmieniłam zdanie za sprawą ekranizacji, którą chciałabym niebawem zobaczyć za sprawą Marka Ruffalo w obsadzie. Zależało mi na tym, by zacząć od książki, by lepiej wejść w serial i go zrozumieć, wiedząc, że to, co zobaczę na ekranie, będzie okrojone.
Światło, którego nie widać opowiada historię francuskiej, niewidomej dziewczyny Marie-Laure mieszkającej w Paryżu z ojcem Danielem, który pracuje w Muzeum Historii Naturalnej. W wieku dwunastu lat, kiedy naziści okupują jej miast, wraz z ojcem ucieka do Saint-Malo w Bretanii, zabierając ze sobą cenny diament. Zamieszkują u wujka, który nadaje tajne audycje radiowe dla ruchu oporu. Równocześnie z nimi wyrusza oficer Gestapo, który pragnie zdobyć ten kamień dla siebie. W Niemczech mieszka osierocony chłopiec Werner Pfenning, który na co dzień słucha radia, które dostarcza mu informacji na temat świata i przenosi w odległe krainy. Wkrótce Werner staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu maszyn, zostaje zwerbowany przez hitlerowców do śledzenia nielegalnych transmisji. Wkrótce dochodzi do spotkania Marie-Laurie z Wererem, które zmieni ich życie.
Mimo krótkich rozdziałów, książki nie czytało mi się szybko, ze względu na warstwę emocjonalną. Niestety z żalem muszę przyznać, że nie zrobiła na mnie ta książka aż takiego wrażenia, jakie myślałam, że zrobi. Czegoś w tej powieści mi zabrakło. Czego? Sama nie do końca wiem… Chyba nie do końca mimo tych wszystkich emocji zwartych na kartach książki nie przebiły się one przez moją wrażliwość. Książka jest naprawdę dobrze napisana, ciekawa, godna zauważenia i polecenia. Mam nadzieję, że moja niepewność co do niej i ilość stron nie zniechęci tych, którzy jeszcze jej nie przeczytali. Ode mnie 7/10.

Losy dwóch sobie nieznanych osób splatają się w najmniej oczekiwanym momencie ich życia, wtedy kiedy siebie potrzebują najbardziej.

Wzruszająca i pięknie napisana powieść, którą się lekko czyta mimo trudnej tematyki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka!

Świetna książka!

Ta książka skradła moje serce. Powieść opisuje losy niewidomej dziewczynki z Francji i niemieckiego chłopca. Akcja toczy się podczas II wojny światowej. Bohaterowie nie mają wpływu na wydarzenia jakie przyniosła im historia ale starają się dzielnie znosić jej konsekwencje i nade wszystko zachować w sobie człowieczeństwo. Nie jest to łatwie kiedy wokół czai się śmierć a zło w czystej postaci dotyka nie tylko ich ale też ich najbliższych. Książka poza wzruszającą historią z czasów wojny, skrywa jeszcze jedną, magiczną opowieść, o kamieniu który sprawia, że człowiek staje się nieśmiertelny. W zamian jednak trzeba poświęcić tych których się kocha…Czy warto? Te dwie historie właściwie są do siebie podobne ponieważ każą zadać sobie pytanie co jest cenniejsze: dążenie do swoich celów i pragnień czy życie innych ludzi.

Bohaterami książki „Światło, którego nie widać” Anthony’ego Doerra jest dwoje dzieci Marie-Laure i Werner, którym dzieciństwo przypadło na II wojnę światową .Francuzka Marie-Laure jest niewidoma i mieszka z ojcem w Paryżu, po którym jednak porusza się bez najmniejszego problemu. Wojna zmusza ich do przeprowadzki do miasteczka Sant Malo. Drugi bohater książki, Niemiec Werner, mieszka w domu dziecka.Ma niezwykłe zdolności – potrafi naprawiać radioodbiorniki czy konstruować nadajniki.Mimo młodego wieku muszą szybko dorosnąć i radzić sobie z trudnościami .

Wspaniała historia już tak dawno nie czytałem tak lekkiego pióra. To była poezja crem de la crem

• 2016