Światło, którego nie widać

Okładka książki Światło, którego nie widać Anthony Doerr Patronat LC
Zwycięzca w plebiscycie 2015
Okładka książki Światło, którego nie widać
Anthony Doerr Wydawnictwo: Czarna Owca literatura piękna
2015-09-23
Data 1. wydania:
2014-05-06
Tomasz Wyżyński
wojna Francja Niemcy Wehrmacht sierociniec Marie-Laurie Werner Berlin Saint Malo
Inne

Oficjalne recenzje i

Demony wojny według Doerra

1446 108 75

Dość nudna, wiązałam z nią zero emocji,
z założenia poruszające momenty w ogóle do mnie nie trafiały. Ogromnie jednak podobała mi się perspektywa osoby niewidomej.Denerwowały mnie kwieciste opisy, które zamiast dodawać głębi, dla mnie spłycały te książkę, na dodatek były mocno powtarzalne. Ktoś z użytkowników nazwał ją ckliwą - to chyba bardzo dobre słowo na te pozycję. Ogólnie fabuła była dość zgrabna, ale nic specjalnego. Przyłapałam się na zaglądaniu i czytaniu dwóch-trzech zdań z dalszych części książki, bo tak bardzo nic się nie działo. Nigdy tego nie robię. Plusem są krótkie rozdziały. Trochę mi żal autora, który wg okładki pisał tę książkę 10 lat, a koniec końców tyle osób uznało ją za przeciętną. Jak dla mnie wyróżnia się tym, że opowiada o tragedii zwykłych ludzi w okresie 2WŚ, ale główni bohaterowie nie są Żydami. Oczywiście rozumiem ich tragedię, ale mówię tylko, że to rzadko spotykane.

Dość nudna, wiązałam z nią zero emocji,

Szybko się czyta, wciągająca. Choć temat ciężki, ponieważ z czasów II wojny światowej, to jednak warto po nią sięgnąć.

Książka przy której człowiek zapomina, że czyta, a gdy się w końcu ocknie, to nie może się nadziwić jakie piękne rzeczy może stworzyć ludzki umysł.

Ckliwa i nudna, nie wiem co gorsze.

Ckliwa i nudna, nie wiem co gorsze.

Idealna. Połączenie lekkiej lektury, choćby na lato, z mądrą docenioną literacko powieścią.

Kolejne spojrzenie na czas wojny. Głębi szczególnej nie dostrzegam, wnikliwej oceny relacji międzyludzkich też nie. Ale pęknie jest snuta opowieść, płynie jak rzeka a tempo jest rozprężające. Ta umiejętność autora mnie zachwyciła.

Nie jest to zła książka, ale te wszystkie zachwyty jak dla mnie na wyrost. Opasłe tomisko jest spoko, ale jak się je czyta jednym tchem. Tu akcja płynie bardzo powoli, przez co też powoli się przez nią brnie.
Jak były dialogi, było lepiej. Przy dłuższych opisach odplywalam myślami.
Przeskoki akcji z osoby na osobę co 2-3 strony mi nie przeszkadzały, ale kilka linii czasowych do tego zrobiło trochę zamieszania.
Fajny pomysł z legendą o Morzu Ognia, ale zakończenie ją pogrzebało.
Ogólnie do końca wojny czytało się lepiej, późniejsze losy bohaterów kończone na siłę totalnie mnie rozczarowały. I tak trochę jest, że jak książka się długo rozkręca, a potem jest petarda, to ocenia się ją lepiej. A jak dobrze się zapowiada, to kiepskie zakończenie rozczarowuje podwójnie. A taki był potencjał!

Jak były dialogi, było lepiej. Przy dłuższych opisach odplywalam myślami.

Na półkach: , , , ,

Mam co do tej książki mieszane uczucia. Po średniej ocen, opiniach czytelników, informacji o nagrodzeniu tej powieści Nagrodą Pulitzera, a nawet niedawnym artykule na tej stronie o najbardziej wzruszających książkach spodziewałam się czegoś "wow". Wow na pewno nie było. Można powiedzieć, że to książka o wojennych losach, jakich wiele. Uczciwie trzeba przyznać, że się wyróżnia - chociażby uczynieniem głównymi bohaterami dzieci, niewidomej dziewczynki z Francji i zdolnego chłopca z niemieckiego sierocińca. Legenda o pilnie strzeżonym kamieniu jest ciekawa i umiejętnie spleciona z losami postaci, ale zabrakło trochę jej dobrego wykończenia, zakończenie jest w tej kwestii otwarte. Powieść ukazuje wiele ważnych aspektów z czasów drugiej wojny światowej, opowiada między innymi o oporze mieszkańców Saint-Malo, o trudnych wydarzeniach w czasie bombardowania miasta, o gwałtach rosyjskich żołnierzy na niemieckich dziewczynach (to, nie ukrywam, mną wstrząsnęło właśnie teraz, w czasach, gdy podobne rzeczy dzieją się w Ukrainie). Niemniej sama książka mnie szczególnie nie zachwyciła. Akcja jest wolna, powieść długa. Od samego początku czytelnik czeka na spotkanie Marie-Laure z Wernerem, a tak naprawdę zostaje mu poświęcone bardzo mało miejsca, a szkoda.

Losy dwojga młodych ludzi, którym przydarzyła się wojna. Dzieli ich niemal wszystko, połączyło przypadkowe spotkanie. Nie jest to historia miłosna, choć trochę się takiej spodziewałam. Niby oczywistością jest zło każdej wojny, ale jednak dobrze o tym przypominać.

Q: Macie jakieś polecenia innych książek z motywem wojny?
"Światło, którego nie widać"
Opis od wydawnictwa:
Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu, jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch.

Pięćset kilometrów na północny wschód od Paryża w Zagłębiu Ruhry mieszka Werner Pfennig, który jako mały chłopiec stracił rodziców. Podczas jednej z zabaw Werner znajduje zepsute radio, naprawia je i wkrótce staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Odtąd Werner poznaje świat, słuchając radia.

Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure i jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii.

Werner Pfennig trafia tam kilka lat później. Służy w elitarnym oddziale żołnierzy, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas nalotu aliantów na Saint-Malo losy tej dwójki splatają się…
Recenzja:
O rany, ta książka była wspaniała! Dawno nie czytałam nic tak wciągającego! Kocham te książkę i żadne słowa nie wyrażą mojego zachwytu nad nią. Bałam się tej książki przez jej objętość a okazało się że niepotrzebnie, bo jest tak wciągająca, że przeczytałam ją w trzy dni. To przepiękna opowieść o odwadze, wytrwałości i walczeniu do samego końca. Unikatowe było to, że mamy tu reprezentację osoby niewidomej. Pozwoliło mi to dowiedzieć się nieco więcej o problemach takich osób. Autor pisze przepięknie, jest tutaj dużo pięknych sentencji. Przywiązałam się do bohaterów i smutno mi, że to już koniec. Motyw wojenny w tej książce jest ciekawie przedstawiony: Niemcy są tu przedstawieni jako okrutni ludzie, którzy zniszczyli życie innym a nie jak w większości przypadków niewinne osoby. Ta historia rozkochała mnie w sobie od pierwszych chwil gdy ją otworzyłam. Kreacja bohaterów jest wielowymiarowa i z najdrobniejszymi szczegółami. Chce mi się płakać na myśl, że to już koniec. Musicie to przeczytać! Ta historia to idealny wybór dla osób, które szukają czegoś oryginalnego a lubią literaturę piękną. "Światło, którego nie widać" jest najlepszą książką w tym roku. Przeczytajcie, bo jest warta poznania. 10 / 10 ⭐

Q: Macie jakieś polecenia innych książek z motywem wojny?
"Światło, którego nie widać"
Opis od wydawnictwa:

Video